Dış ticaret, 1. çeyrek beklenti anketi -İhracat beklentisi 1. çeyrekte geçen yılın 4. çeyreğine…

  • Yazı boyutu
Dış ticaret, 1. çeyrek beklenti anketi 
  -İhracat beklentisi 1. çeyrekte geçen yılın
  4. çeyreğine…

Dış ticaret, 1. çeyrek beklenti anketi -İhracat beklentisi 1. çeyrekte geçen yılın 4. çeyreğine göre 5,9 puan arttı -Endeks 2012 yılı 4. çeyreğinde 95,8 iken, bu yılın 1. çeyreğinde 101,7 seviyesinde gerçekleşti

İhracat Beklenti Endeksi, bu yılın 1. çeyreğinde geçen yılın 4. çeyreğine göre 5,9 puan arttı. 2012 yılının 4. çeyreğinde 95,8 olan endeks, bu yılın 1. çeyreğinde 101,7 seviyesinde gerçekleşti.
     Ekonomi Bakanlığı'nın Dış Ticaret Beklenti Anketi, 2013 yılı 1. çeyrek beklentileri yayımlandı.
     Buna göre, endekse dahil edilen sorulardan gelecek 3 aydaki ihracat ve ihracat siparişi beklentilerine ilişkin soruların endeksi azalış yönünde etkilediği, şu anda kayıtlı ihracat sipariş düzeyi ile son 3 aydaki ihracat sipariş düzeyine dair soruların ise endeksi artış yönünde etkilediği gözlendi.
     Bununla birlikte, gelecek 3 aydaki ihracat ve ihracat siparişi beklentileri ile son 3 aydaki ihracat sipariş düzeyine ilişkin yayılma endeksleri bir yıl öncesinin aynı dönemine göre daha yüksek puanlar seviyesindeyken, şu anda kayıtlı ihracat sipariş düzeyine ilişkin yayılma endeksi daha düşük bir puanda seyrediyor.
     Buna bağlı olarak, İhracat Beklenti Endeksi bu yılın 1. çeyreğinde bir önceki yılın aynı döneminin 3,8 puan üzerine çıktı. Bu yılın 1. çeyreğinde, bir önceki çeyreğe göre, Orta Doğu ve Afrika ülkeleri ile Çin, Türkmenistan, Kazakistan, Singapur, Hindistan gibi diğer Asya ülkelerine yapılan ihracatın artacağı beklentisi güçlenerek sürmekteyken, Avrupa ve Amerika ülkeleri ile diğer Türki Cumhuriyetlere yapılan ihracatın artacağı beklentisi zayıflayarak devam ediyor.
     Bu yılın 1. çeyreğinde, firmaların kendi sektörlerinin ihracatlarına ve ihracat sipariş düzeylerine ilişkin artış beklentileri bir önceki çeyreğe göre zayıflayarak devam ederken, birim ihracat fiyatına ilişkin artış beklentisi güçlenerek sürüyor.
    
     -İthalat beklentisi arttı-
    
     Ankette, İthalat Beklenti Endeksi bu yılın 1. çeyreğinde, 2012 yılının 4. çeyreğine göre 4,6 puan arttı. Geçen yılın 4. çeyreğinde 102,1 olan endeks, bu yılın 1. çeyreğinde 106,7 seviyesinde gerçekleşti.
     Bu yılın 1. çeyreğinde geçen yılın 4. çeyreğe göre, endeksi oluşturan sorulardan, gelecek 3 aydaki ithalat beklentisine, birim ithalat fiyatı beklentisine ve mevcut ithalat sipariş düzeyine ilişkin soruların endeksi artış yönünde etkilediği görüldü.
     Gelecek 3 aydaki ithalat beklentisine, birim ithalat fiyatı beklentisine ve mevcut ithalat sipariş düzeyine ilişkin yayılma endeksleri bir yıl öncesinin aynı dönemine göre daha yüksek puanlardayken, son 3 aydaki ithalat sipariş düzeyine ilişkin yayılma endeksi bir yıl öncesinin aynı dönemine göre daha düşük bir puanda seyrediyor.
     Buna bağlı olarak, İthalat Beklenti Endeksi bu yılın 1. çeyreğinde bir önceki yılın aynı döneminin 2,1 puan üzerine yükseldi.
     Avrupa ülkeleri, Amerika ülkeleri ile Çin, Hindistan, Güney Kore, Japonya ve Tayvan gibi diğer Asya ülkelerinden yapılan ithalatın artacağı beklentisi, önceki çeyreklere göre güçlenerek sürüyor.
     2012 yılının 4. çeyreğinde negatif olan Orta Doğu ülkelerinden yapılan ithalata ilişkin beklentiler, bu çeyrekte pozitife dönerek, söz konusu ülkelerden yapılan ithalatın artacağı beklentisini ortaya çıkartıyor.
     Benzer şekilde geçtiğimiz çeyrekte azalış yönünde olan Afrika ülkeleri ile Türki Cumhuriyetleri'nden yapılan ithalata ilişkin beklentiler ise bu çeyrekte nötrlenerek söz konusu ülkelerden yapılan ithalatın değişmeyeceği beklentisini doğuruyor.
     Bu yılın 1. çeyreğinde, firmaların kendi sektörlerinin ithalatına ve birim ithalat fiyatına ilişkin artış beklentileri son çeyreğe göre kuvvetlenerek devam ediyor.
     Halihazırda normal üstü ithalat sipariş düzeyine sahip firmaların yoğunluğu ile mevcut siparişlerinin normal altı seviyede olduğunu belirten firma yüzdesi son çeyreğe kıyasla azalırken, söz konusu dönemde mevcut siparişlerinin mevsim normalinde olduğunu belirten firma yüzdesi son çeyreğe göre arttı.
    
    
    

Bu haberi 117 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir