(Dikkat; TSİ 15.00'e kadar ambargolu)- -2013 Bütçesi Plan ve Bütçe Komisyonu'nda -Başbakan…

  • Yazı boyutu
(Dikkat; TSİ 15.00'e kadar ambargolu)-
  
  -2013 Bütçesi Plan ve Bütçe Komisyonu'nda
  -Başbakan…

(Dikkat; TSİ 15.00'e kadar ambargolu)- -2013 Bütçesi Plan ve Bütçe Komisyonu'nda -Başbakan Yardımcısı Babacan: (1) -"Avro Bölgesin'deki daralmaya, küresel ekonomideki ciddi yavaşlamaya ve yüksek emtia fiyatlarına rağmen, Türkiye ekonomisi 2012 yılında başarılı bir performans ortaya koymuştur" -"Gerek petrol gerekse diğer emtia fiyatlarındaki dalgalı seyir geleceğe yönelik belirsizliği artırmaktadır" -"İhracatımızın 2012 yılında geçen yıla göre yüzde 10,8 oranında artması, ithalatın ise yüzde 0,6 oranında daralması beklenmektedir" -"2012 yılında beklenen yüzde 3,2 oranındaki büyümenin tamamı net dış talep kaynaklıdır" -"Bu artışlara rağmen, kredi derecelendirme kuruluşlarının ülkemizin notunu artırmada çok geç kaldıkları da bir gerçektir"

Başbakan Yardımcısı Ali Babacan, Avro Bölgesi'ndeki daralmaya, küresel ekonomideki ciddi yavaşlamaya ve yüksek emtia fiyatlarına rağmen, Türkiye ekonomisinin 2012 yılında başarılı bir performans ortaya koyduğunu bildirdi.
     Babacan, Plan ve Bütçe Komisyonu'nda Hazine Müsteşarlığı, Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK) ve Sermaye Piyasası Kurulu'nun (SPK) 2013 bütçelerine ilişkin sunumunda, dünya ve Türkiye ekonomisindeki gelişmeler ile uygulanan politikalar konusunda değerlendirmelerde bulundu.
     Küresel krizin ilk başladığı tarihin üzerinden 4 yıldan fazla bir süre geçmesine rağmen dünya ekonomisinde henüz tam bir istikrar ortamının sağlanamadığını anlatan Babacan, küresel ekonomide önemli bir ağırlığa sahip olan ABD ekonomisinde nispi bir iyileşme sağlanmasına rağmen özellikle kamu maliyesine ilişkin belirsizliklerin sürdüğünü dile getirdi. Babacan, ABD'nin ekonomi ile ilgili olarak yılbaşına kadar mali uçurum endişelerini giderecek adımları atmasının ve orta vadeli bir mali uyum programı ortaya koymasının büyük önem arz ettiğini vurguladı.
     AB'deki sorunların ise daha derin olduğunu belirten Babacan, para birliğine ek olarak mali birlik ve bankacılık birliğine doğru atılan adımlara rağmen, AB'de güven ortamının hala sağlanamadığını, bu durumun da AB'deki büyümeyi ciddi biçimde olumsuz etkilediğini söyledi.
     Gelişmiş ekonomilerdeki azalan talebe bağlı olarak başta Çin ve Hindistan olmak üzere gelişmekte olan ülkelerin büyüme hızlarının da önemli ölçüde yavaşladığını kaydeden Başbakan Yardımcısı, gelişmekte olan ülkelerin büyüme hızlarının 2012 yılı için yüzde 6,1'den yüzde 5,3'e, 2013 yılı için ise yüzde 6,5'den yüzde 5,6'ya revize edildiğini anımsattı.
     Ortadoğu bölgesindeki jeopolitik gelişmeler ve siyasi gerginlikler nedeniyle petrol fiyatlarının yüksek seyrini koruduğunu, kuraklık ve üretimde yaşanan bazı sorunlar nedeniyle gıda fiyatlarının da arttığını ifade eden Babacan, "Gerek petrol gerekse diğer emtia fiyatlarındaki dalgalı seyir geleceğe yönelik belirsizliği artırmaktadır" dedi.
     Gelişmiş ekonomilerdeki mali sorunların yanı sıra parasal genişlemenin ortaya çıkardığı likidite bolluğu sonucunda, uluslararası sermaye akımlarının yüksek büyüme potansiyeline sahip gelişmekte olan ekonomilere yöneldiğini kaydeden Babacan, bu durumun da gelişmekte olan ekonomilerde kredi hacmi, döviz kurları ve dış ticaret dengeleri üzerinde baskı oluşturmaya devam ettiğini dile getirdi.
    
     -Türkiye ekonomisi-
    
     Başbakan Yardımcısı Babacan, Avro Bölgesi'ndeki daralmaya, küresel ekonomideki ciddi yavaşlamaya ve yüksek emtia fiyatlarına rağmen, Türkiye ekonomisinin 2012 yılında başarılı bir performans ortaya koyduğunu söyledi.
     Bu yıl büyüme hızının göreli olarak güçlü olmaya devam ettiğini, istihdam artışının sürdüğünü, işsizlik oranının son 11 yılın en düşük düzeyine gerilediğini ve cari işlemler açığında öngörülenden daha hızlı bir düşüş elde edildiğini anlatan Babacan, "Enflasyon oranı yılbaşında belirlediğimiz hedefin bir miktar üstünde kalmakla beraber geçen yıl sonuna göre önemli ölçüde gerilemiştir. Bütçe açığındaki sınırlı sapmaya rağmen borç yükümüz hem geçen yıla göre ciddi oranda düşmüş hem de yılbaşında belirlenen hedefin altında kalmıştır" dedi.
     Artan cari işlemler açığını kontrol altına almak ve hızla artan kredi hacmini makul seviyelerde tutmak amacıyla özellikle geçen yılın ikinci yarısında para politikalarının yanı sıra makro ihtiyati tedbirleri hayata geçirdiklerini hatırlatan Ali Babacan, bu adımlarla iç talepte kontrollü bir artışı ve büyümenin dış taleple dengelenmesini hedeflediklerini ifade etti.
     Babacan, "Son bir yıldaki gelişmeler bu hedefimize büyük ölçüde ulaştığımızı ortaya koymaktadır. Nitekim 2012 yılında beklenen yüzde 3,2 oranındaki büyümenin tamamı net dış talep kaynaklıdır" diye konuştu.
    
     -İthalatta yüzde 0,6 oranında daralma beklentisi
    
     İhracatta temel pazar olan AB'deki olumsuz gelişmelere rağmen son yıllardaki pazar çeşitlendirme stratejisinin de katkısıyla ihracatın bu yıl yüzde 10,8 artması, iç talebi dengeleyici politikaların etkisiyle ithalatın ise yüzde 0,6 oranında daralmasının beklendiğini kaydeden Babacan, "Böylece 2012 yılında yüzde 8 olarak öngördüğümüz cari işlemler açığının gayri safi yurt içi hasılaya oranının çok daha düşük bir seviyede kalarak yüzde 7,3 olacağı tahmin edilmektedir" dedi.
     Büyüme hızında ve ithalattaki yavaşlamanın kamu gelirleri üzerinde olumsuz bir etki ortaya çıkardığını, personel ve yatırım harcamalarında da bütçede öngörülenin üzerinde bir artış gerçekleştiğini kaydeden Babacan, bu gelişmelerin bütçe açığı üzerindeki olumsuz etkilerinin geçen aylarda atılan adımlarla önemli ölçüde dengelendiğini bildirdi. Babacan, bu yıl bütçe açığının GSYH'ye oranının yüzde 2,3 olarak gerçekleşmesinin beklendiğini ifade etti.
     AB tanımlı genel yönetim borç stokunun GSYH'ye oranının bu yıl yüzde 37 olarak belirlenen hedefin de altında kalarak yüzde 36 civarına düşmesinin beklendiğini anımsatan Babacan, Türkiye'nin kamu maliyesi alanında hem gelişmiş hem de gelişmekte olan birçok ülke ile karşılaştırıldığında çok güçlü bir konumda olmaya devam ettiğini vurguladı.
     Ekim ayında açıklanan ve 2013-2015 dönemini kapsayan Orta Vadeli Program hakkında da bilgi veren Babacan, şöyle konuştu:
     "Orta Vadeli Programda büyümenin 2013 yılında yüzde 4, 2014 ve 2015 yıllarında ise yüzde 5 olması öngörülmüştür. 2013-2015 döneminde tarım dışı sektörlerde 1 milyon 600 bin kişilik yeni istihdam oluşturulması ve işsizlik oranının yüzde 8,7'ye gerilemesi beklenmektedir. Cari işlemler açığının gayri safi yurt içi hasılaya oranının program dönemi sonunda yüzde 6,5'e gerilemesi öngörülmektedir. Kamu mali dengelerinin güçlü yapısını program döneminde de korumayı ve 2013-2015 döneminde bütçe açığını kademeli olarak yüzde 1,8'e düşürmeyi hedefliyoruz.
     Orta Vadeli Programda; yurt içi tasarrufların artırılması, kamu ve özel kesimde israfın azaltılması, bireysel emeklilik ve sigortacılık sektörünün geliştirilmesi, enerjide dışa bağımlılığın azaltılması, Ar-Ge ve yenilikçiliğin geliştirilerek sanayi ve hizmetlerde yüksek katma değerli üretim yapısına geçişin sağlanması, yatırım ortamının iyileştirilmesi, eğitim sisteminin geliştirilmesi gibi alanlarda önemli yapısal reformların hayata geçirilmesini hedeflemekteyiz."
    
     -Türkiye'nin kredi notu
    
     Küresel ekonomik kriz nedeniyle birçok ülkenin kredi notunun birkaç kademe birden düşürüldüğü bir ortamda Türkiye'nin kredi notunun yükselmeye devam ettiğini de belirten Ali Babacan, "Bu artışlara rağmen, kredi derecelendirme kuruluşlarının ülkemizin notunu artırmada çok geç kaldıkları da bir gerçektir. Türkiye'nin uluslararası piyasalardaki güven göstergeleri daha da yüksek kredi notlarına işaret etmektedir" ifadelerini kullandı.
     Ekonomi Koordinasyon Kurulu'nun 61'inci hükümet döneminde 29 toplantı yaptığını kaydeden Babacan, söz konusu toplantılarda, başta iş gücü piyasası, yatırım ve iş ortamının geliştirilmesi ve tasarrufların artırılması olmak üzere önemli yapısal konulara ilişkin çok sayıda kanun taslağının değerlendirildiğini bildirdi.
     (Sürecek)
    
    
    

Bu haberi 100 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir