DİBS'nin, MKK nezdinde müşteri ismine saklanması ve izlenmesine başlandı

  • Yazı boyutu
DİBS'nin, MKK nezdinde müşteri ismine saklanması ve izlenmesine başlandı

DİBS'nin, MKK nezdinde müşteri ismine saklanması ve izlenmesine başlandı

Sermaye Piyasası Kurulu'nun (SPK) 25 Ağustos 2011 tarihli toplantısında alınan karar uyarınca, 30 Haziran 2012 tarihi itibariyle Devlet İç Borçlanma Senetlerinin (DİBS), MKK (Merkezi Kayıt Kuruluşu) nezdinde müşteri ismine saklanmasına ve izlenmesine başlandı.
     MKK'dan yapılan açıklamaya göre, 2005'de menkul kıymet yatırım fonu katılma belgeleri ve hisse senetleriyle başlayan kaydileştirme sürecine DİBS'ler de dahil edilmiş oldu. İMKB'de işlem gören şirketlerin hisse senetleri, menkul kıymet yatırım fonları, borsa yatırım fonları, özel sektör tahvilleri, özel sektör finansman bonoları, banka bonoları, banka garantili bonolar, aracı kuruluş varantları, varlığa dayalı menkul kıymetler, varlık teminatlı menkul kıymetler ve DİBS'lerden oluşan ve 21 milyon yatırımcıya ait 38,5 milyon hesabın tutulduğu kaydi sistemde saklanan kıymetlerin toplam değeri bugün itibariyle 665 milyar liraya ulaştı.
     DİBS'lere ilişkin yeni yapıda Merkez Bankası'nda mevcut Elektronik Menkul Kıymet Transfer (EMKT) sistemi korunuyor, bankaların kendi portföylerindeki DİBS'ler EMKT sisteminde izlenmeye devam ediliyor, banka ve aracı kurumların müşterilerine sattıkları DİBS'ler ise MKK nezdinde müşteri ismiyle izlenebiliyor.
     Merkez Bankası sistemleriyle eş ve gerçek zamanlı işleyişi sağlanan MKK sisteminde yatırımcılar, sahip oldukları mevcut yatırım hesaplarını DİBS işlemleri ve saklaması için de kullanabilecek. Ayrıca, yatırımcıların DİBS'leri aracı kuruluşların mal varlığından ayrı olarak takip edilebiliyor.
     Yatırımcılar kaydileştirilmiş sermaye piyasası araçları yanında DİBS'ler için de MKK'nın sunduğu yatırımcı hizmetlerinden faydalanabiliyor. MKK nezdindeki hesabını e-MKK Bilgi Portalı (www.mkk.com.tr), AloMKK Sesli Yanıt Sistemi (444 0 655) veya Çağrı Merkezi aracılığıyla takip edebiliyor.
     Tüm bunların yanı sıra yatırımcılar, DİBS işlemleriyle ilgili SMS veya elektronik posta yoluyla periyodik ve anlık bilgilendirme de alabiliyor.
    
    
    

Bu haberi 149 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir