DHMİ Genel Müdürü ve Yönetim Kurulu Başkanı Birdal: -"Havacılık alanında Türkiye'nin dört bir…

  • Yazı boyutu
DHMİ Genel Müdürü ve Yönetim Kurulu Başkanı Birdal:
  -"Havacılık alanında Türkiye'nin dört bir…

DHMİ Genel Müdürü ve Yönetim Kurulu Başkanı Birdal: -"Havacılık alanında Türkiye'nin dört bir köşesindeki havalimanlarımızın büyük kısmı şantiye görünümdedir" -"Türkiye'de havalimanların gelişmesi ve bakanlığımızın uygulamaya koyduğu havacılık politikasıyla iç hatlarda 2003'te 8,5 milyon olan yolcu sayımız, 2011'de 58 milyonun üzerine çıktı"

Devlet Hava Meydanları İşletmesi (DHMİ) Genel Müdürü ve Yönetim Kurulu Başkanı Orhan Birdal, "Havacılık alanında Türkiye'nin dört bir köşesindeki havalimanlarımızın büyük kısmı şantiye görünümdedir" dedi.
     Birdal, inşaat çalışmaları süren Kastamonu Havaalanı'nda incelemede bulunmak için geldiği kentte Kastamonu Turizm Eğitimi Merkezi'nde gazetecilere yaptığı açıklamada, çalışmaların sürdüğü hava alanları ve terminal binalarını kontrol ettiğini söyledi.
     Kastamonu Havalimanı'nın bu yıl sonu, Iğdır Havalimanı'nın bu ay içinde hizmete açılacağını, Elazığ'a da yeni tesisler yapıldığını anlatan Birdal, şunları kaydetti:
     "Bingöl Havalimanı'nın inşaatı bitmek üzere, 2012 içinde açılacak, Şırnak Havaalanı ile Hakkari Yüksekova'da inşaat devam ediyor. Kars Havalimanı'na yeni iç ve dış terminal binası yapıyoruz, Afyonkarahisar, Kütahya ve Uşak arasında bölgesel havalimanı olan Zafer Havalimanı'nın inşaatı sürüyor. 29 Ekim 2012'de oranın açılışını yapacağız. Havacılık alanında Türkiye'nin dört bir köşesindeki havalimanlarımızın büyük kısmı şantiye görünümdedir. Türkiye'nin havacılıktaki bu gelişimine ayak uydurabilmek için bu tesisleri yapmak ve önceden hazırlamak durumundayız."
    
     -Yolcu sayında büyük artış-
    
     Birdal, havalimanı olan illerdeki vatandaşlardan havayolunu kullanma konusunda istek ve gayret beklediklerini ifade ederek, şöyle konuştu:
     "Arz talep dengesi oluştuğu takdirde sefer yapılabilir. Yoksa devlet zoruyla hiçbir şirketi 'buraya sefer yapacaksın' diye zorlayamazsınız. Uçağın zarar etmeyeceği derecede bir koltuk sayısına sahip olarak uçuşlarını gerçekleştirirlerse seferi sürdürürler. Vatandaşlara ve sivil toplum kuruluşlarına çok önemli görevler düşüyor. Türkiye'de havalimanların gelişmesi ve bakanlığımızın uygulamaya koyduğu havacılık politikasıyla iç hatlarda 2003'te 8,5 milyon olan yolcu sayımız, 2011'de 58 milyonun üzerine çıktı. Bu vatandaşlarımızın yaklaşık 15 milyonu ilk defa uçağa binenler. Politika değişikliğiyle birlikte havayolu sektöründeki bilet fiyatları aşağıya çekildi. Sektör rekabete açıldı. Fiyatlar ucuzlayınca daha çok vatandaşımız uçağa binebilir hale geldi. Sayın Bakanımızın 'Hava yolu halkın yolu' olduğu söyleminin altında yatan da budur."
     Kastamonu'daki yaşayanların da bu yıl itibariyle havacılıkla ve hava yoluyla tanışacaklarını belirten Birdal, daha sonra havalimanı inşaatında incelemelerde bulundu.
    
    
    

Bu haberi 183 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir