Dexia, Belçika'nın kabusu olmaya devam ediyor

  • Yazı boyutu
Dexia, Belçika'nın kabusu olmaya devam ediyor

Dexia, Belçika'nın kabusu olmaya devam ediyor

Fransa ve Lüksemburg'un da katkısıyla Belçika hükümetinin küresel mali krizde ve devamında Avro Bölgesi'ndeki borç krizinde 2 kez kurtardığı Dexia baş ağrıtmaya devam ediyor.
     Belçika Merkez Bankası Başkanı Luc Coene, karlı aktifleri satılan ve riskli aktifleri ayrı bir yapıda toplanan Dexia'ya yeni sermaye takviyesine ihtiyaç duyulacağını bildirdi.
     Coene, basına yaptığı açıklamada, bu yılın ikinci yarısında piyasa şartlarının Dexia'ya zararlarını azaltma imkanı tanımaması halinde Belçika ve diğer garantör ülkelerin hızla sermaye aktarması gerekeceğini kaydetti.
     Dexia'nın 90 milyar avrayo kadar olan riskli aktiflerinin yüzde 60,5'ini Belçika, yüzde 36,5'ine Fransa ve yüzde 3'ünü Lüksemburg üstlenmişti.
     Geçen yıl 11 milyar avro zarar açıklayarak sermayesini eriten banka, Türkiye'deki iştiraki Denizbank'ı yaklaşık 3 milyar avroya Rus Sberbank'a ve Lüksemburg'daki bankacılık birimini 730 milyon avroya Katarlı bir fona satarak nefes almıştı.
     Piyasa uzmanlarına göre bir zamanlar Avrupa'nın en büyük 20 finans kurumu arasında bulunan Dexia'nın garantör ülkeler Belçika, Fransa ve Lüksemburg'a bundan sonraki maliyeti en kötü ihtimalde 230 milyar avroyu bulabilir.
     Bu durumda 300 milyar avroluk ekonomi Belçika'nın halen gayri safi yurtiçi hasılasının yüzde 100'ü seviyesindeki kamu borç oranı, Dexia'ya garantörlükten payına düşen 150 milyar avro ilave yük nedeniyle yüzde 150'ye kadar çıkabilecek.
    
    
    

Bu haberi 149 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir