Deva Holding'in ilk 9 aydaki net karı 26,9 milyon lira oldu -Deva Holding Yönetim Kurulu…

  • Yazı boyutu
Deva Holding'in ilk 9 aydaki net karı 26,9 milyon lira oldu
     -Deva Holding Yönetim Kurulu…

Deva Holding'in ilk 9 aydaki net karı 26,9 milyon lira oldu -Deva Holding Yönetim Kurulu Başkanı ve CEO'su Philipp Haas: "Tesislerimizin Alman denetiminden aldığı onay, bize Avrupa ve bir çok ülkenin yolunu açtı" -"Büyümenin, artan ve desteklenen ARGE çalışmalarıyla desteklenmesi gerekiyor" -"2014'e kadar ABD'nin FDA denetimini de diğer denetimlerde olduğu gibi başarıyla tamamlamayı ve Türkiye'nin 2023 ihracat hedeflerine ulaşması için DEVA Holding olarak üzerimize düşeni yapmayı hedefliyoruz"

DEVA Holding, 2012 yılının ilk 9 ayında 26,9 milyon lira net kar gerçekleştirerek aynı dönemi 309,4 milyon lira ciro ile kapattı. 2012 yılı ilk 9 ay brüt karı ise 126,7 milyon lira oldu.
     Şirketin ilk dokuz aylık finansal verilerinin ve sektöre ilişkin öngörülerin paylaşıldığı basın toplantısında konuşan DEVA Holding Yönetim Kurulu Başkanı ve Üst Yöneticisi (CEO) Philipp Haas, ilaç sektörü içerisindeki konumlarını güçlendirerek sürdürdüklerini belirtti.
     Haas, geçtiğimiz ay Alman Sağlık Bakanlığı tarafından denetlenen DEVA Holding'in üretim tesislerinin, Avrupa GMP (Good Manufacturing Practice - İyi Üretim Uygulamaları) uygunluk onayı aldığını hatırlatarak, "Şu anda tüm Avrupa pazarlarında geçerli olan Alman GMP sertifikasına sahip olan DEVA Holding'in, denetim sonucunda tesisleri, laboratuar ve üretim ekipmanlarının yanı sıra çalışanlarının yetkinliği de dünya standartlarına uygun bulundu. Tesislerimizin Alman denetiminden aldığı onay, bize Avrupa ve bir çok ülkenin yolunu açtı." dedi.
     Sıkı denetim kurallarına tabi olan Alman Sağlık Bakanlığı tarafından böyle bir onay almaktan memnuniyet duyduğunu ifade eden Philipp Haas, bu denetimin fabrikalarında üretilen ürünler için Avrupa piyasalarının yolunu açtığını dile getirerek, yatırımların devam etmesinin yanı sıra, yeni teknolojileri ve yeni ürünleri pazara sunmaya devam edeceklerini kaydetti.
     Haas, "2014'e kadar ABD'nin FDA denetimini de diğer denetimlerde olduğu gibi başarıyla tamamlamayı ve Türkiye'nin 2023 ihracat hedeflerine ulaşması için DEVA Holding olarak üzerimize düşeni yapmayı hedefliyoruz." diye konuştu.
     Yılın ilk dokuz ayında gerçekleştirdiği 309,4 milyon lira ciro ile yatırımlarına hız kesmeden devam edeceklerini ifade eden Haas, 2012 ilk dokuz ay finansal verilerinin hedefleri doğrultusunda gerçekleştiğini dile getirdi.
     Philipp Haas dokuz aylık rakamların geçtiğimiz yılın aynı dönemi ile karşılaştırıldığında olumlu bir tablo ortaya çıktığına işaret ederek şunları söyledi:
     "2012 yılının ilk 9 ayında 26,9 milyon lira net kar gerçekleştirerek aynı dönemi 309,4 milyon lira ciro ile kapattık. 2012 yılı ilk 9 ay brüt karı ise 126,7 milyon lira oldu. Geçtiğimiz son 5 yıl içerisinde fiyat düşüşleri tüm sektörü olduğu gibi bizi de etkiledi. O dönemde bir takım önlemler aldık. Fiyat düşüşlerindeki negatif etkiyi satışlarımızdaki kutu hacmini artırarak aşmaya çalıştık. Global şirketlerle imzaladığımız lisans ve ürün satın alma sözleşmeleri, normal şartlarda durağan olan pazarda gerçek bir büyüme sağlamamıza yardımcı oldu. Büyümeyi destekleyen bir diğer unsur ise Türkiye'de yeniliklerin öncüsü olduğumuz solunum ve stratejik gelişim alanımız olan onkolojide ilk eşdeğer ürünleri pazara vermemizi sağlayan ARGE merkezimiz olmuştur. Büyümenin, artan ve desteklenen ARGE çalışmalarıyla desteklenmesi gerekiyor"
     ARGE faaliyetlerini tam teşekküllü "DEVARGE" merkezinde çok sayıda çalışan ile yürüttüklerini bildiren Haas şunları anlattı:
     "DEVA Holding, 2013 yılında bu alanda yeni istihdam yaratmayı hedefliyor. Türkiye'nin kendine yeten ilacı üretebilmesi ve hatta ihraç edebilmesi için ARGE ve klinik çalışmaları temel noktaları oluşturuyor. Dünyada 2011 yılında ARGE'ye yapılan yatırım 127 milyar dolar iken Türkiye'de ise bu rakam 60 milyon dolardır. Türkiye'de ARGE'ye yapılan yatırım toplam yatırımın yaklaşık olarak yüzde 0,05'lik bir oranına denk geliyor. DEVA Holding olarak, 2012 yılında ciromuzun yüzde 6'sını ARGE'ye ayırdık. Ülkemizde uluslararası standartlara uygun, etkin ve güvenilir ilaçların üretilmesi ve kullanıma sunulması ülke ekonomisine de ciddi katkı sağlayacaktır. ARGE çalışmalarının, bugünkü ve gelecekteki başarılarımız için anahtar olduğunu düşünüyorum. "
    
     -"Stratejik gelişim alanımız, onkoloji..."-
    
     Onkolojik ilaçların Türkiye'de üretilmesinin ülke açısından çok önemli bir nokta olduğunun altını çizen Philipp Haas, Türkiye'nin bugün ilaç sektöründe yıllık 5,2 milyar dolar ticari açık ile karşı karşıya olduğunun altını çizerek şunları kaydetti:
     " Türkiye bugün 5,6 milyar dolar değerinde ilaç ithal ederken yalnızca 400 milyon dolar değerinde ilaç ihraç ediyor. Onkolojik ürünlerimizden bazılarının ithal edilmesinden dolayı Türkiye ekonomisi ve vergi mükellefleri için büyük bir masraf teşkil etmekle beraber bizleri de dışa bağımlı kılıyordu. Mevcut ürünlerimizin pazara sürülmesi ile birlikte hem bu bağdan kurtulduk hem de hastalarımızın ilaca erişim olanakları arttı. Bu önemli amaç doğrultusunda, biz bugün ithal edilen birçok ürünü Türkiye'de üretebileceğimize inanıyoruz. Bu bizim hayalimiz."
     Haas, geçtiğimiz ay Alman Sağlık Bakanlığı tarafından denetlenen DEVA Holding'in üretim tesislerinin, Avrupa GMP (Good Manufacturing Practice - İyi Üretim Uygulamaları) uygunluk onayı aldığını hatırlatarak, "Şu anda tüm Avrupa pazarlarında geçerli olan Alman GMP sertifikasına sahip olan DEVA Holding'in, denetim sonucunda tesisleri, laboratuvar ve üretim ekipmanlarının yanı sıra çalışanlarının yetkinliği de dünya standartlarına uygun bulundu. Tesislerimizin Alman denetiminden aldığı onay, bize Avrupa ve bir çok ülkenin yolunu açtı." dedi.
     Sıkı denetim kurallarına tabi olan Alman Sağlık Bakanlığı tarafından böyle bir onay almaktan memnuniyet duyduğunu ifade eden Philipp Haas, bu denetimin fabrikalarında üretilen ürünler için Avrupa piyasalarının yolunu açtığını dile getirerek, yatırımların devam etmesinin yanı sıra, yeni teknolojileri ve yeni ürünleri pazara sunmaya devam edeceklerini kaydetti.
     Haas, "2014'e kadar ABD'nin FDA denetimini de diğer denetimlerde olduğu gibi başarıyla tamamlamayı ve Türkiye'nin 2023 ihracat hedeflerine ulaşması için DEVA Holding olarak üzerimize düşeni yapmayı hedefliyoruz." diye konuştu.
    
    
    

Bu haberi 122 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir