Dernek, vakıf, sandık ve diğer kuruluşlardan bireysel emekliliğe aktarım ile ilgili değişiklik

  • Yazı boyutu
Dernek, vakıf, sandık ve diğer kuruluşlardan 
  bireysel emekliliğe aktarım ile ilgili değişiklik

Dernek, vakıf, sandık ve diğer kuruluşlardan bireysel emekliliğe aktarım ile ilgili değişiklik

Dernek, vakıf, sandık ve diğer kuruluşlardan bireysel emekliliğe aktarım ile ilgili yapılan değişiklik ile 16 Nisan 2012 tarihi itibarıyla mevcut bulunan emeklilik taahhüt planları kapsamındaki birikimler, 31 Aralık 2015 tarihine kadar kısmen veya tamamen, emeklilik sözleşmesine aktarılabilecek.
     Hazine Müsteşarlığı tarafından "Dernek, Vakıf, Sandık ve Diğer Kuruluşlardan Bireysel Emeklilik Sistemine ve Yıllık Gelir Sigortasına Aktarım Hakkında Yönetmelikte Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik" Resmi Gazete'nin bugünkü sayısında yayımlandı.
     Buna göre, yönetmeliğin adında yer alan "ve Yıllık Gelir Sigortasına" ibaresi yürürlükten kaldırıldı.
     Yapılan bir diğer değişiklik ile 16 Nisan 2012 tarihi itibarıyla mevcut bulunan emeklilik taahhüt planları kapsamındaki birikimler, 31 Aralık 2015 tarihine kadar kısmen veya tamamen, emeklilik sözleşmesine aktarılabilecek.
     Bu tarihte tanımlanmış katkı veya tanımlanmış fayda esasının yahut bunların her ikisinin özelliklerini taşıyan emeklilik taahhüt planlarında tanımlı bulunan esaslara göre, fiili aktarım tarihine kadar gerçekleşen yurt içi ya da yurt dışındaki tüm birikimler aktarıma konu edilebilecek.
     Hizmet sunucusunun yetkili organlarınca karar alınması ve üyenin buna muvafakatı şartıyla, pasif üyelerin birikimleri de bireysel emeklilik sistemine aktarılabilecek.
     Tanımlanmış katkı esaslı emeklilik planlarından yapılacak aktarımlarda, emeklilik birikimlerinin bulunduğu hesapların kişiselleştirilmiş olması, diğer taahhütlerin durumu ve emeklilik taahhüt planının aktüeryal açıdan değerlendirmesi dikkate alınarak Müsteşarlıkça uygun görülmesi halinde yetkili organlarınca karar alınması şartı aranmayabilecek.
     Birden fazla emeklilik taahhüt planı kapsamındaki aynı kişiye ait birikimler, aynı emeklilik sözleşmesine aktarılabilecek.
     Bir emeklilik taahhüt planı kapsamındaki birikimler, birden fazla emeklilik şirketine aktarılabilecek.
     Aktarım tutarı, emeklilik şirketine nakden ödenecek, aktarım tutarı üzerinden aktarıma ilişkin olarak herhangi bir kesinti yapılmayacak ve giriş aidatı alınmayacak.
     Aktarım tutarı için devlet katkısı ödenmeyecek. Aktarımın tek seferde yapılması esas olacak.
     Üye veya çalışanın bireysel emeklilik sisteminden emeklilik hakkını kazanması için her durumda aktarım tarihinden veya aktarımın kısım kısım yapılması halinde ilk aktarımın yapıldığı tarihten itibaren bireysel emeklilik sisteminde en az üç yıl kalması gerekecek.
     Sosyal güvenlik sistemi kapsamında emeklilik hakkı kazanmış olan pasif üyelere ve bu hakkı aktarım tarihinden sonra elde etmiş üyelere, 53 yaşını doldurmuş olmaları kaydıyla, Müsteşarlıkça belirlenecek esas ve usuller kapsamında emeklilik gelir planından ödeme yapılabilecek.
     Emeklilik şirketi aktarım yapılmadan önce, aktarım için önerdiği ürünlerin özelliklerine ve yasal kesintilere ilişkin olarak hizmet sunucusu ile üye ve çalışanları bilgilendirilecek.
    
    
    

Bu haberi 211 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir