Deri ve deriden mamul eşya ile ayakkabıların serbest dolaşımı

  • Yazı boyutu
Deri ve deriden mamul eşya ile ayakkabıların serbest dolaşımı

Deri ve deriden mamul eşya ile ayakkabıların serbest dolaşımı

Deri ve deriden mamul eşya ile ayakkabıların serbest dolaşıma giriş işlemlerini gerçekleştirmeye yetkili gümrük müdürlükleri belirlendi.
     Konuya ilişkin Gümrük Genel Tebliği, Resmi Gazete'nin bugünkü sayısında yayımlanarak yürürlüğe girdi.
     Avrupa Birliği menşeli olmayan deriden mamul eşyaların, serbest dolaşıma giriş işlemleri Gaziantep Gümrük Müdürlüğü, Erenköy Gümrük Müdürlüğü, Haydarpaşa Gümrük Müdürlüğü, İstanbul Deri Serbest Bölge Gümrük Müdürlüğü ve İzmir Serbest Bölge Gümrük Müdürlüğü'nce yapılacak
     64 üncü fasılda yer alan eşyanın serbest dolaşıma giriş işlemleri ise AB menşeli olması halinde, ATR Dolaşım Belgesi ile getirilip getirilmediğine bakılmaksızın, eşyanın geldiği yetkili gümrük müdürlüğünden; AB menşeli olmaması halinde ise Gaziantep Gümrük Müdürlüğü, Erenköy Gümrük Müdürlüğü, İstanbul Deri Serbest Bölge Gümrük Müdürlüğü ve İzmir Serbest Bölge Gümrük Müdürlüğü'nden yapılabilecek
     AB menşeli olmaması ancak ATR Dolaşım Belgesi ile gelmesi halinde ise eşyanın serbest dolaşıma giriş işlemleri Gaziantep Gümrük Müdürlüğü, Erenköy Gümrük Müdürlüğü, Halkalı Gümrük Müdürlüğü,İstanbul Deri Serbest Bölge Gümrük Müdürlüğü ve İzmir Serbest Bölge Gümrük Müdürlüğünce yapılacak.
     Serbest bölgede imalat yaptığını belgeleyen firmaların ürettikleri eşyanın serbest dolaşıma giriş işlemleri, ihtisas gümrüğü yetkisi bulunan gümrük müdürlüklerinin yanı sıra serbest bölgenin gümrük işlemlerini yapan gümrük müdürlüklerinden de gerçekleştirilecek.
     Miktar ve değer itibarıyla ticari nitelik arz etmeyen eşyanın serbest dolaşıma giriş işlemleri eşyanın geldiği yetkili gümrük müdürlüğünden yapılacak.
     Yatırım Teşvik Belgesi kapsamında Türkiye Gümrük Bölgesine getirilen, Türkiye Gümrük Bölgesinden çıkarıldıktan sonra tekrar geri getirilen AB menşeli olmayan eşyanın gümrük işlemleri geldiği yetkili gümrük müdürlüğünden yapılacak.
    
    
    

Bu haberi 199 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir