Denizli Valisi Demir: "Denizli bölgede elektrik enerjisi anlamında bir enerji üssü…

  • Yazı boyutu
Denizli Valisi Demir:
     "Denizli bölgede elektrik enerjisi anlamında
     bir enerji üssü…

Denizli Valisi Demir: "Denizli bölgede elektrik enerjisi anlamında bir enerji üssü konumunda" -"Bir-iki yıl içerisinde Denizli, bin 500 megavatlık elektrik enerjisi üreten bir kent olacak"

Denizli Valisi Abdülkadir Demir, Denizli'nin bölgede elektrik enerjisi anlamında bir enerji üssü konumunda olduğunu söyledi.
     Vali Demir, Zorlu Enerji Grubu'na ait Kızıldere jeotermal sahasını ziyaret etti. Grubun Kızıldere sahasında kurmakta olduğu 80 megavat kapasiteye sahip olacak Türkiye'nin en büyük jeotermal santralını gezen Demir ve beraberindekiler, daha sonra, Türkiye'nin ilk jeotermal elektrik santralı olan ve özelleştirme ile 2008'de Zorlu Enerji Grubuna devredilen 15 megavat kurulu gücü olan santrala geçerek, yapılan çalışmalar ve yatırımlar hakkında bilgi aldı.
     Türkiye'de bir defada yapılan en büyük jeotermal elektrik enerjisi santralının inşaat çalışmalarını yerinde gördüklerini ifade eden Demir, şöyle konuştu:
     "Denizli bölgede elektrik enerjisi anlamında bir enerji üssü konumunda. Özellikle bu yıl sonuna kadar yapılanlar tamamlandığında doğalgaz çevrim santrallerinden üretilen elektrik enerjisi kapasitesi bin 100 megavata ulaşacak. Buna jeotermali de dahil ettiğimizde bir-iki yıl içerisinde Denizli bin 500 megavatlık elektrik enerjisi üreten bir kent olacak. Doğalgaz çevrim santrallarının enerji kaynağı dışa bağımlı olsa da jeotermal kaynaklarla yapılan çalışma, ülkemiz açısından çok önemli. Çünkü şu an yapılan bu jeotermalle birlikte Türkiye'de jeotermalin bu çapta büyüklükte yapılabileceğini göstermiş olacağız."
     Kızıldere'de çok önemli bir ısı kaynağı olduğunu, jeotermal kaynakların sadece elektrik enerjisi üretimi anlamında değil, seracılık ve tarım faaliyetlerinde de önemli rol oynadığını ifade eden Demir, özellikle son 1,5 yıl içerisinde müteşebbis heyetinin de büyük gayretiyle son noktaya gelmek üzere olduklarını kaydetti.
     Zorlu Enerji Genel Müdürü Sinan Ak, Kızıldere'de, 80 MW kapasiteye sahip olacak Türkiye'nin en büyük jeotermal santralini 2013 yılında üretime alacaklarını belirterek, bu yatırımın, jeotermal potansiyeli açısından Avrupa'nın ilk üç ülkesi içinde yer alan Türkiye'de yatırımları cesaretlendireceğini söyledi.
     Yeni dönemde büyüme stratejisini yenilenebilir yatırımlar üzerine kurduklarını ifade eden Ak, Denizli Kızıldere jeotermal sahasında yürüttükleri çalışmaların bu stratejinin önemli bir yansıması olduğunu belirterek, enerji arzında dışa bağımlılığı her geçen gün artan Türkiye'nin, jeotermal kaynağı yeterince değerlendiremediğini söyledi ve şunları kaydetti:
     " Bugün ülkemizde elektrik üretiminin sadece binde 3'ü jeotermalden sağlanıyor. Türkiye'nin zengin jeotermal potansiyelini hem sektörümüze hem de ekonomiye kazandırmada özel sektör olarak bizlere önemli sorumluluklar düşüyor. Kızıldere'de bu yıl içinde üretime almayı hedeflediğimiz santralimiz, elektrik enerjisinin yanı sıra, 30 MW'ı sera ısıtmasında, 20 MW'ı ise Sarayköy ilçesindeki konutların ısıtılmasında kullanılmak üzere, toplam 50 MW ısı enerjisi üretecek. Böylece, Kızıldere'de 2500 konut ve 500 dönüm sera, ısıtma ihtiyacını jeotermal kaynaktan sağlayabilecek. Santralimiz ayrıca yılda toplam 650 milyon kWh üretim kapasitesi ile ülke ekonomisine önemli bir katkı sağlayarak yılda 79 milyon ton fuel-oil ve bunun karşılığında da 86 milyon dolar yıllık dış kaynaklı enerji gideri ikame edecek."
     Zorlu Enerji Grubu'nun 2008 yılında ADÜAŞ özelleştirme ihalesi ile 30 yıllık işletim hakkını aldığı Türkiye'nin ilk jeotermal santralinde yürüttükleri iyileştirme çalışmaları hakkında da bilgi veren Ak, devraldıklarında santralin yarı kapasite ile üretimde olduğunu, sahayı besleyen rezervuarın sürdürülebilir bir şekilde işlemediğini, yürütülen teknolojik rehabilitasyon çalışmaları sayesinde santralin üretim kapasitesini, kurulu gücü olan 15 MW'a yükselterek üretimin sürekliliğini sağladıklarını belirtti.
     Zorlu Enerji Grubu'nun Kızıldere'nin yanı sıra Türkiye'nin jeotermal potansiyelinin yüzde 87'sini barındıran Ege Bölgesi'nde Manisa Alaşehir ve Kütahya Simav sahalarında da yatırım projeleri olduğunu anlatan Ak, "Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu, 2023 yılı için jeotermal santrallerinde kurulu güç olarak 600 MW'lık kapasiteyi bütün Türkiye için hedef olarak koymuş durumda. Biz şu an itibarıyla sadece Kızıldere'deki alandan 200 MW'ı tek başımıza karşılayabileceğiz. 2017 yılına kadar üç sahadaki yatırımlarımızı aşamalı olarak faaliyete geçirerek, önümüzdeki 5 yıl içerisinde jeotermal enerji alanında ulaşacağımız kurulu güç ile ülkemizin 2023'e kadar jeotermalde hedeflediği 600 MW kurulu gücün yarısını sağlayacağız" diye konuştu.
     Jeotermal santraldaki incelemede, Sarayköy Kaymakamı Aydın Apak, Zorlu Enerji Genel Müdürü Sinan Ak, Denizli İl Genel Meclisi Başkanı Hüseyin Gürlesin, Denizli Ticaret Odası Başkanı Necdet Özer ve Denizli Ticaret Borsası Başkanı İbrahim Tefenlili, Zorlu Enerji Genel Müdür Yardımcıları Yağmur Özdemir ve Aydın Akat ile Kızıldere İşletme Müdürü Ali Er hazır bulundu.
    
    
    

Bu haberi 232 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir