Denizli Ticaret Odası Başkanı Özer: "Dünyada ekonomik krizin etkisi devam ederken ihracat…

  • Yazı boyutu
Denizli Ticaret Odası Başkanı Özer: 
  "Dünyada ekonomik krizin etkisi devam ederken 
  ihracat…

Denizli Ticaret Odası Başkanı Özer: "Dünyada ekonomik krizin etkisi devam ederken ihracat artışının sürdürülmesi büyük başarıdır"

Denizli Ticaret Odası Başkanı Necdet Özer, dünyada ekonomik krizin etkisi devam ederken ihracat artışının sürdürülmesinin büyük bir başarı olduğunu belirtti.
     Özer, 2012 yılına ilişkin gazetecilere yaptığı ekonomik değerlendirmede, küresel krizin en yoğun hissedildiği dönemin ardından 2010 ve 2011 yıllarında yıllık ortalama yüzde 8,8 büyüyen Türkiye ekonomisinin, 2012 yılında yumuşak iniş yaptığını ifade etti.
     Bunda cari açıkla mücadele için alınan tedbirlerin önemli etken olduğunu ve cari açık oranının yüzde 10'a ulaşması sebebiyle 2012 yılında Türkiye ekonomisinin soğutulduğunu ifade eden Özer, şunları kaydetti:
     "Türkiye'nin 2012 büyüme oranının yüzde 3,2 olarak gerçekleşeceği anlaşılmaktadır. 2012 yılında dış ticaret açığı hızla azalarak, ihracatın ithalatı karşılama oranı yüzde 70'in üstüne çıkmıştır. Dolayısıyla cari açık hızla aşağıya düşmüştür. Faiz oranlarının düşmesi, 2013 yılında yatırımlar ve kamu borç faiz yükü üzerinde olumlu etkiler oluşturacaktır. Kamu borç oranı ise yüzde 36,5'e inmiştir. Yumuşak iniş, bazı makro göstergelerimizi iyileştirmiştir. Fakat Türkiye'nin özellikle istihdam sorununun çözülmesi ve buna bağlı olarak refahın yaygınlaşması için ekonomik büyümenin yüzde 5,5-6 oranında olması zorunludur. Hükümetin, Orta Vadeli Plan hedefleri dikkate alındığında, 2013 yılı büyüme hedefinin de düşük tutulduğu görülmektedir, bu hedefin üstünde bir büyüme bekliyoruz."
    
     -İhracata dayalı büyüme-
    
     Özer, Türkiye'nin 2012 yılında ihracatta ise önemli başarıya imza attığını dile getirerek, "Dünyada ekonomik krizin etkisi devam ederken ihracat artışının sürdürülmesi büyük başarıdır" dedi.
     Ekonomik büyümeye, dış ticaretin artan ihracat ve azalan ithalatla pozitif katkı yaptığını belirten Özer, Türkiye'nin, mali disiplini bozmadan alınacak tedbirlerle 2013 yılında büyümesini ihracata dayalı yapıya taşıması gerektiğini söyledi.
    
    
    

Bu haberi 207 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir