Denizli ihracatında "rekor" -DENİB Yönetim Kurulu Başkanı Kocasert: "İhracatımız yüzde 46…

  • Yazı boyutu
Denizli ihracatında "rekor"
  -DENİB Yönetim Kurulu Başkanı Kocasert:
  "İhracatımız yüzde 46…

Denizli ihracatında "rekor" -DENİB Yönetim Kurulu Başkanı Kocasert: "İhracatımız yüzde 46 oranında artışla 187 milyon dolara yükseldi. Bu rakam, birlik tarihimizde aylık ihracatta bir rekor"

Denizli İhracatçılar Birliği (DENİB) Yönetim Kurulu Başkanı Süleyman Kocasert, kasım ayında kayda alınan ihracatın yüzde 46 oranında artış ile 187 milyon dolara yükseldiğini belirterek, "Bu rakam, birlik tarihimizde aylık ihracatta bir rekor" dedi.
     Kocasert, birlik binasında düzenlediği basın toplantısında, Kasım 2012 ihracat rakamlarını değerlendirdi.
     İhracatta yaz aylarında yatay bir seyir izlediklerini, bazı aylarda eksiye düştüklerini ifade eden Kocasert, bunun hammadde fiyatlarına bağlı olarak ürün fiyatlarının geriye gelmesinden kaynaklandığını kaydetti.
     AB pazarındaki daralmanın da ihracatı etkilediğini dile getiren Kocasert, eylül ayında ihracatını en çok artıran ikinci il olduklarını, ekim ayında da artışın devam ettiğini ifade etti.
     Kocasert, şöyle konuştu:
     "DENİB tarafından kasım ayında kayda alınan ihracatımız yüzde 46 oranında artış ile 187 milyon dolara yükseldi. Bu rakam, tarihimizde aylık ihracatta bir rekor. Ocak-Kasım döneminde ise yüzde 6 oranında artış ile 1 milyar 663 milyon dolar rakamına ulaşıldı. Bundan dolayı büyük bir mutluluk duyuyoruz. 2012 yılının son ayına girerken geride bıraktığımız kasım ayında ilimizin sergilemiş olduğu ihracat performansı oldukça sevindirici. Denizli, ihracat artışı performansında en başarılı iller arasında yer alıyor. Türkiye'nin en fazla ihracat gerçekleştiren 10 ili arasında Kocaeli ile birlikte en yüksek artış oranını yakalayan ikinci şehir olduk."
    
     -"Yılbaşı siparişleri yüz güldürdü"
    
     Kocasert, birliğin yeni hedefinin "aylık 200 milyon dolar ihracata ulaşmak" olduğunu belirterek Avrupa'da hissedilir ölçüde bir toparlanmanın gözüktüğünü, özellikle yılbaşı siparişlerinin tekstilcinin yüzünü güldürdüğünü vurguladı.
     AB ve ABD ekonomilerindeki belirsizliklerin ortadan kalkmasıyla taleplerin giderek artacağına inandıklarını ifade eden Kocasert, Denizli'de tekstil ve konfeksiyon fabrikalarında kapasite kullanım oranlarının yüksek seyrettiğini sözlerine ekledi.
    
    
    

Bu haberi 164 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir