Denizlerde yasa dışı avcılığa "sıkı denetim" -Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı, geçen ay 4…

  • Yazı boyutu
Denizlerde yasa dışı avcılığa "sıkı denetim"
  -Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı, geçen ay 
  4…

Denizlerde yasa dışı avcılığa "sıkı denetim" -Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı, geçen ay 4 bin 496 noktada gerçekleşen denetimlerde 114 iş yeri ve kişiye toplam 104 bin 421 lira para cezası kesti

Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı, balıkçılığa yönelik geçen ay 4 bin 496 noktadaki rutin denetimlerde 114 iş yeri ve kişiye toplam 104 bin 421 lira para cezası kesti.
     Bakanlıktan yapılan açıklamaya göre, av yasağının sona ermesiyle yasa dışı avcılığa karşı sıkı denetim başlatıldı. Bakanlık, geçen ay 4 bin 496 noktada yapılan rutin denetimlerin yanı sıra Ankara, Bursa ve Samsun'da ek denetimler yaptı.
     Denetimler denizler, balıkçı barınakları, yol güzergahları, balık halleri, işleme tesisleri, soğuk hava depoları ve perakende satış yerlerinde gerçekleştirildi.
     Bu yıl yürürlüğe giren avcılık tebliğinde yer alan değişikliklerin de sıkı takibe alındığı denetimlerde, balık boy ve zaman yasakları, seyir defteri, gemi-şahıs ruhsatları ve izin belgeleriyle av araçlarının uygunluğu denetlendi.
     Geçen ay içerisinde 4 bin 496 noktada gerçekleşen rutin denetimlerde, 114 iş yeri ve kişiye toplam 104 bin 421 lira para cezası kesildi. Başta istavrit, lüfer ve midye olmak üzere toplam 21 bin 818 kilogram su ürünü ile 261 muhtelif ağa el konuldu.
    
     -Balık hallerine ek denetim-
    
     Rutin denetimlerin yanı sıra 24-28 Eylül tarihleri arasında, balık hallerinin bulunduğu Ankara, Bursa ve Samsun'da yasa dışı su ürünleri avcılığına yönelik eş zamanlı ve çapraz denetimler gerçekleştirildi.
     Bu denetimlere il müdürlükleri personelinin yanı sıra 13 ilden uzmanlar katıldı. Toplam 305 noktada gerçekleşen denetimlerde, 47 iş yeri ve kişiye toplam 40 bin 279 lira para cezası kesildi.
     Ayrıca 5 bin 555 kilogram istavrit, 175 kilogram bakalaryo, 211 kilogram lüfer, 101 kilogram barbun, 83 kilogram tekir ve 14 kilogramı kalkan olmak üzere toplam 6 bin 139 kilogram su ürünü ile 4 misina ve 1 trol ağına el konuldu.
     Balık hali olan illerde yoğunlaşan ek denetimler, hal bulunan diğer illerde de yapılacak.
    
    
    

Bu haberi 118 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir