DenizBank'tan enerji verimliliğine ve yenilenebilir enerjiye özel kredi

  • Yazı boyutu
DenizBank'tan enerji verimliliğine ve yenilenebilir enerjiye özel kredi

DenizBank'tan enerji verimliliğine ve yenilenebilir enerjiye özel kredi

DenizBank, Japon Uluslararası İşbirliği Bankası (JBIC) ile yaptığı işbirliği çerçevesinde KOBİ'lere, "Ekonomik Büyüme ve Çevre Koruma Projeleri Küresel Aksiyon Programı" kapsamında enerji verimliliğini artırmaya yönelik 25 milyon dolar tutarında kredi sağlayacak.
     DenizBank açıklamasına göre, banka, enerji verimliliği ve sürdürülebilir enerjiyle ilgilenen KOBİ'ler için yeni bir kaynak daha sağlıyor.
     Bu çerçevede bugün, DenizBank ile JBIC arasında 25 milyon dolar tutarında bir kredi anlaşması imzalandı. Bu yeni kredi sözleşmesine, The Bank of Tokyo-Mitsubishi UFJ, Ltd (BTMU) ve Mizuho Corporate Bank, Ltd ortak finansör olarak katıldı. DenizBank'ın temin ettiği söz konusu kredi, "Ekonomik Büyüme ve Çevre Koruma Projeleri Küresel Aksiyon Programı (GREEN)" kapsamında yer alıyor.
     DenizBank Genel Müdür Yardımcısı Bora Böcügöz, konuya ilişkin açıklamasında, JBIC ile imzalanan bu ikinci kredi anlaşmasıyla yenilenebilir enerji yatırımları ve enerji verimliliği projelerine kredi sağlayacaklarını belirtti.
     Enerji verimliliği ve yenilebilir enerji yatırımlarının Türkiye'nin bugünü ve geleceği adına büyük önem taşıdığını vurgulayan Böcügöz, bu nedenle, Denizbank olarak bugüne kadar yurtdışı piyasalardan sürdürülebilir enerji finansmanında kullanılmak üzere 240 milyon dolar tutarında kredi aldıklarını ifade etti.
     Müşterilerilerinin sürdürülebilir enerji finansmanı projelerine de 700 milyon dolar tutarında kaynak aktardıkları bilgisini veren Böcügöz, verecekleri destekle Türkiye'nin enerji yatırımlarının daha da gelişmesine önemli bir katkı sağlamış olacaklarını kaydetti, kredilendirme için kriterlere uygunluk taşıyan KOBİ'leri sağlanan bu kaynağı kullanmaya çağırdı.
     Bu arada verilen bilgiye göre, JBIC, GREEN programı ile 2010 senesinde EBRD (Avrupa İmar ve Kalkınma Bankası) ve Denizbank arasında imzalanan "Türkiye Sürdürülebilir Enerji Finansmanı (TurSEFF)" programına 20 milyon dolar ile ortak finansör olarak katılmıştı.
     Denizbank, yapmış olduğu bu anlaşmayla JBIC'nin Nisan 2010'da geliştirdiği GREEN programı kapsamında kredilendirilen ilk banka ünvanını kazanmıştı. JBIC, aynı programının devamında işbirliği yapmak üzere ikinci kez Denizbank'ı seçmiş oldu. Denizbank, JBIC'ten sağladığı bu yeni kaynak ile 2013 sene sonuna kadar uluslararası kalkınma bankalarından sağladığı toplam finansman tutarının 3,2 milyar liraya ulaşmasını bekliyor.
     Kredi ile ilgili olarak DenizBank Genel Müdürlüğü'nde düzenlenen imza törenine DenizBank Yönetim Kurulu Üyesi Wouter Van Roste, Denizbank Genel Müdür Yardımcısı Bora Böcügöz, JBIC'nin Londra Ofisi Baş Temsilcisi ile Londra ofisi ve Tokyo genel müdürlüğünden üst düzey yetkililer katıldı.
    
    
    

Bu haberi 174 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir