Denizbank'ın Sberbank'a 3,5 milyar dolara satışında anlaşmaya varıldı (3) -Denizbank Genel…

  • Yazı boyutu
Denizbank'ın Sberbank'a 3,5 milyar dolara satışında anlaşmaya varıldı (3)
     -Denizbank Genel…

Denizbank'ın Sberbank'a 3,5 milyar dolara satışında anlaşmaya varıldı (3) -Denizbank Genel Müdürü Hakan Ateş. -"Sberbank'ın 2011 yılı net karı, neredeyse Türk bankacılık sisteminin toplam net karına eşit. Nüfusu 143 milyon olan Rusya'da 70 milyon Sberbank bireysel müşterisi var" -Sberbank'ın kurucusu ve ana hissedarı olan Rusya Merkez Bankası, banka hisselerinin yüzde 57,6'sına sahip

Denizbank Genel Müdürü Hakan Ateş, Denizbank hisselerini satın alma konusunda nihai anlaşmanın imzalandığı Sberbank'ın 2011 yılı net karının neredeyse Türk bankacılık sisteminin toplam net karına eşit olduğunu, bankanın, nüfusu 143 milyon olan Rusya'da 70 milyon bireysel müşterisi bulunduğunu kaydetti.
     Ateş, Denizbank hisselerinin yüzde 99,85'inin 3,5 milyar dolara Sberbank'a satışına ilişkin nihai anlaşmanın imzalandığı toplantıda yaptığı konuşmada, Denizbank'ın Dexia'ya satıldığı 2006 yılından bu yana sergilediği performansın bir başarı öyküsü olduğunu söyledi.
     Mayıs 2006'dan Mayıs 2012'ye kadar geçen sürede Denizbank'ın aktiflerini 12,2 milyar TL'den her yıl ortalama yüzde 25 artırarak 47,6 milyar TL'ye, kredilerini 7,2 milyar TL'den her yıl ortalama yüzde 28 artırarak 32,5 milyar TL'ye, mevduatını 7,4 milyar TL'den her yıl ortalama yüzde 26 oranında artırarak 30 milyar TL'ye, özkaynaklarını 1,1 milyar TL'den her yıl ortalama yüzde 31 artırarak 5,8 milyar TL'ye yükselttiğini vurguladı.
     Denizbank'ın bu süre içinde şube adedini de 253'den 607'ye, istihdamını 6 bin 117 kişiden 11 bin 176 kişiye ulaştırdığını anlatan Ateş, müşteri portföyünü ise 1,8 milyon adetten 5,2 milyona ulaştırdığını söyledi.
     Sadece geçen yıl "en çok şube açan", özel bankalar arasında "en fazla" istihdam yaratan banka olduklarını ifade eden Ateş, "Karlılığını sektör ortalamasının çok üzerinde, yüzde 72 artırmayı başaran ve karlılıkta şampiyon olan bankayız. Denizbank, 2012 yılının ilk çeyreğini yüzde 21'lik kar artışıyla tamamladı ve sektörde kar artışında ikinci konuma geldi. Tahminim odur ki bu yılın ikinci çeyrek rakamları çıktığında, yine aynı başarılı, parlak tabloyla karşılaşacağız" diye konuştu.
    
     -"Rus finans piyasası aktif büyüklüğünün üçte biri"-
    
     Hakan Ateş, Sberbank'ın sahip olduğu büyüklüklere dikkati çekerek, şunları kaydetti:
     "Yeni ana hissedarımız Sberbank, 995 bankası bulunan Rus finans sektörünün en büyük bankası. Hatta Rusya'da Sberbank ve diğerleri diye söz edilir. Tek başına Rus finans piyasasının aktif büyüklüğü yönünden üçte birini, bireysel bankacılık yönünden yarısını elinde bulundurur. Doğu Avrupa'daki yeni yatırımlarıyla global anlamda bir finans devi olma özelliği taşır. Sberbank'ın 2011 yılı net karı, neredeyse Türk bankacılık sisteminin toplam net karına eşit. Nüfusu 143 milyon olan Rusya'da 70 milyon Sberbank bireysel müşterisi var. Her iki kişiden biri Sberbank müşterisi. Tüm Türkiye'de banka şubeleri toplam sayısı 10 bin 500 iken, tek başına Sberbank'ın 20 bin şubesi, Türkiye'de toplam ATM sayısı 32 bin iken Sberbank'ın Rusya'daki ATM sayısı 49 bin 500. Sberbank, çok büyük ve yaygın bir finansal gücü temsil ediyor."
     Verilen bilgiyle göre; Sberbank'ın kurucusu ve ana hissedarı olan Rusya Merkez Bankası, banka hisselerinin yüzde 57,6'sına sahip. Bankanın diğer hisseleri, sayısı 245 bini aşan bireysel ve kurumsal yatırımcılara ait. Rusya'da geniş şube ağı bulunan bankanın 17 bölge müdürlüğü bulunurken, Kazakistan, Ukrayna ve Beyaz Rusya'da iştirakleri, Hindistan'da bir şubesi ve Almanya ile Çin'de temsilcilikleri bulunuyor. 2012'de Volksbank International'in satın alınmasıyla birlikte Sberbank, 9 Orta ve Doğu Avrupa ülkesinde faaliyet göstermeye başladı.
     (Son)
    
    
    

Bu haberi 192 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir