Denizbank'ın Sberbank'a 3,5 milyar dolara satışında anlaşmaya varıldı (1) -Sberbank of Russia…

  • Yazı boyutu
Denizbank'ın Sberbank'a 3,5 milyar dolara satışında anlaşmaya varıldı (1)
     -Sberbank of Russia…

Denizbank'ın Sberbank'a 3,5 milyar dolara satışında anlaşmaya varıldı (1) -Sberbank of Russia (Sberbank) ile Denizbank AŞ'nin ana hissedarları olan Dexia NV/SA ile Dexia Participation Belgium SA, Denizbank hisselerinin yüzde 99,85'inin Sberbank'a 6 milyar 469 milyon TL fiyatla satılması konusunda nihai anlaşmayı imzaladılar -Satış bedeli, cari döviz kurlarına göre 3 milyar 504 milyon dolar, avro bazında da yaklaşık 2 milyar 821 milyon avroya tekabül ediyor -Satış fiyatı, 31 Mart 2012 itibariyle Denizbank'ın özkaynağının 1,33 katına karşılık geliyor -Sberbank İcra Kurulu Başkanı ve Üst Yöneticisi Herman Gref: -"Türkiye'deki bankacılık sektörü oldukça karlı ve verimli. İyi ve akıllıca düzenlemeler yapılıyor. Diğer birçok ülkede gördüğümüz riskleri Türkiye'de görmüyoruz" -"2014 yılına kadar stratejimize bakmak gerekirse, uluslararası pazarlardan net karımızın en az yüzde 5'ini sağlamayı hedefliyoruz. Bu satın almayla, artık yaklaşık yüzde 7-8 oranında net karı yurt dışından sağlayabilme şansımız var" -"Sayın Pierre Mariani (Dexia Üst Yöneticisi), bu sizin bebeğinizdir. Biz de bebeğinizin gelişmesine yönelik çok daha iyi çalışmalar yapacağız"

Sberbank of Russia (Sberbank) ile Denizbank AŞ'nin ana hissedarları olan Dexia NV/SA ile Dexia Participation Belgium SA, Denizbank hisselerinin yüzde 99,85'inin Sberbank'a 6 milyar 469 milyon TL fiyatla satılması konusunda nihai anlaşmayı imzaladılar.
     Bu satış bedeli, cari döviz kurlarına göre 3 milyar 504 milyon dolar, avro bazında da yaklaşık 2 milyar 821 milyon avroya tekabül ediyor.
     Satış fiyatı, 31 Mart 2012 itibariyle Denizbank'ın özkaynağının 1,33 katına karşılık geliyor. Satış işlemi, Denizbank ile bankanın Türkiye, Avusturya ve Rusya'daki iştiraklerini kapsıyor.
     Sberbank İcra Kurulu Başkanı ve Üst Yöneticisi (CEO) Herman Gref, nihai anlaşmanın imzalandığı toplantıda yaptığı konuşmada, Denizbank'ı satın almaktan son derece memnun olduklarını dile getirerek, genç nüfusa sahip Türkiye'nin, cazip özellikleri olan son derece ilginç bir pazar olduğunu söyledi.
    
     -"Türkiye'ye inandığımız için bu kararı aldık"-
    
     Türkiye'nin önümüzdeki 10-15 yıl içinde Avrupa'nın en cazip pazarı olmaya devam edeceğini vurgulayan Gref, "Türkiye hükümetinin tüm çabalarını destekliyoruz. Özellikle Sayın Başbakan'ın (Erdoğan) tüm çabalarını destekliyoruz ve alkışlıyoruz. Bizim kararımız, herşeyden önce bu politikaya olan cevaptır. Bu kadar zor bir zamanda bu gibi büyük yatırım kararını almak son derece zordur. Fakat biz bu kararı aldık. Tabii mutlaka herşeyden önce ülkeye inandığımız için bu kararı aldık. Türkiye hükümetinin politikasının başarılarını, ülkenin ne kadar hızlı geliştiğini gördüğümüz için bu kararı aldık" şeklinde konuştu.
     Gref, Türkiye'nin küresel ekonomik krize karşı son derece dayanıklı olduğunu, Türk bankacılık sektöründe son derece büyük bir gelişme potansiyeli bulunduğunu belirterek, nispeten düşük bankacılık hizmetleri penetrasyonu olan Türkiye'de bankacılığın hızlı bir tempoyla gelişeceğine inandıklarını dile getirdi.
     Türkiye'deki bankacılık sektörünün oldukça karlı ve verimli olduğunu, iyi ve akıllıca düzenlemeler yapıldığının altını çizen Gref, diğer birçok ülkede gördükleri riskleri Türkiye'de görmediklerini ifade etti.
    
     -"Kuşkular vardı, ama anladık ki son derece doğru bir karar"-
    
     Denizbank'ın genel potansiyelinin kendilerini çok etkilediğini vurgulayan Gref, "Aslında yönetim kurulumuz içinde çok büyük kuşkular mevcuttu. Fakat denetim süreci bittikten sonra anladık ki bu son derece doğru bir karar. Son derece doğru bir hissedar çalışması gördük. Denizbank'ta son derece mükemmel liderlik ve çok iyi çalışan bir ekip var" dedi.
     Sberbank olarak gelecekte de Rusya'da "bir numaralı" banka olmaya devam etmek istediklerini dile getiren Gref, şöyle konuştu:
     "Bankamız, Rusya pazarındaki en güçlü pozisyonlara sahip. Ekibimiz Rusya'da yaptıklarını dünya pazarlarına ihraç etmeye kararlı. 2014 yılına kadar stratejimize bakmak gerekirse, uluslararası pazarlardan net karımızın en az yüzde 5'ini sağlamayı hedefliyoruz. Bu satın almayla, artık yaklaşık yüzde 7-8 oranında net karı yurt dışından sağlayabilme şansımız var. Bu da stratejimizin geliştirilmesi konusunda çok iyi bir adım. Bu satın almayla dünyanın 20 ülkesinden fazlasında varolmaya devam edeceğiz. Artık gelişmemizin dinamiğini çok net olarak görüyoruz."
    
     -"İlk anlaşma şartlarından memnun kalmadık"-
    
     Denizbank ile daha önce de ilgilendiklerini hatırlatan Gref, "Aslında biz bu işe iki defa yaklaştık. İlk anlaşma şartlarından memnun kalmadık. Bu yüzden ikinci defa başvurduk. Son derece büyük rekabet mevcuttu. Artık hem satıcılar, hem bizim için uygun şartları bulabildik" dedi.
     Herman Gref, Denizbank çalışanlarının da bu satın almayla büyük bir aileye katıldığını vurgulayarak, "Sberbank'ta 300 binden fazla çalışan mevcut. Denizbank çalışanlarının şartları çok daha fazla iyileştirilecek. Biz herşeyden önce ekibi alıyoruz ki bu ekip bizim büyük ailemizin bir parçası olacak" diye konuştu.
     Denizbank'ın 6 yıl önce Dexia'ya satışından sonraki gelişmelerine işaret eden Gref, "Sayın Pierre Mariani (Dexia Üst Yöneticisi), bu sizin bebeğinizdir. Biz de bebeğinizin gelişmesine yönelik çok daha iyi çalışmalar yapacağız" yorumunu yaptı.
    
     -"Kalan hisseler yüzde 0,15 oranında"-
    
     Sorular üzerine de Gref, bankanın satış bedeliyle ilgili şu bilgileri verdi:
     "Yüzde 99,85 oranında Denizbank hisselerinin satın alınması konusunda anlaşmaya vardık. Kalan hisseler yüzde 0,15 oranındadır ve pazarda bulunmaktadır. Biz de kalan hisseler konusunda Türkiye mevzuatına göre hareket edeceğiz. Satış fiyatı 6 milyar 469 milyon TL'dir. Denizbank'ın yüzde 100 hisseleri karşılığı ki bu da şu andaki kura göre yaklaşık olarak 3 milyar 504 milyon dolar etmektedir. Satış fiyatı, Denizbank'ın 31 Mart 2012 tarihi itibariyle özkaynağının 1,33 katına karşılık gelmektedir."
     Denizbank'ın Borsa'daki hisselerinin satın alınması konusunda mevzuata göre hareket etmeleri gerektiğinin altını çizen Gref, bu konuda bütün prosedürleri yerine getireceklerini bildirdi.
    
     -"2012'de anlaşmanın sonuçlanmasını umuyoruz"-
    
     Denizbank ile birlikte yurt dışında büyüme planlarına ilişkin Gref, varoldukları bütün bölgelerde organik bir şekilde büyümeye devam edeceklerini, anlaşmanın tamamlanmasını öngördükleri 6 aya kadar Denizbank ekibiyle birlikte bölgedeki stratejileri konusunda çok aktif şekilde çalışacaklarını belirtti.
     Gref, Denizbank isminin değişip değişmeyeceği yönündeki bir soruya, "Bu konuya cevap vermeye hazır değilim" yanıtını verdi.
     Anlaşmanın ne zaman tam olarak sonuçlanacağı sorusu üzerine ise Gref, "Umuyoruz ki bu senenin sonuna kadar, 2012 yılı içinde anlaşma sonuçlanacak. Tabii ki mutlaka Türkiye'deki düzenleyici kurumlardan da izin almamız gerekecek. Tüm gerekli izinleri almayı umuyoruz. Bugün hiçbir engel görmüyoruz" dedi.
     Son bir yıl içinde üçüncü banka satın alımını gerçekleştirdiklerine dikkati çeken Gref, en büyük satın almanın ise Denizbank olduğunu söyledi.
    
     -"Bu dönemde başka satın alma planlamıyoruz"-
    
     Bu anlaşmadan sonra satın almalar konusunda mutlaka durmaları gerekeceğini ifade eden Gref, önümüzdeki birkaç yıl içinde grup entegrasyonu ve sinerjisi için çok yoğun çalışmalar yapacaklarını, dolayısıyla bu dönem içinde başka satın almalar planlamadıklarını, uluslararası bankacılık grubunun tek bir ekip olarak çalışan, tek bir paradigması, tek bir kültürü, tek bir felsefesi olan grup olmasını istediklerini vurguladı.
     Herman Gref, iç pazarda son 4 yıl içinde Sberbank'ın hiçbir şirketi satın almadığını, ancak 3 milyar dolardan 10,5 milyar dolara kadar bir karlılık artışı yaşadıklarını, bankanın karını artırmayı planladıklarını ifade etti.
     Sektöre ilişkin bir soru üzerine de Gref, "Denizbank, son derece üstün kaliteli, nitelikli bir aktiftir. Bence bu, son 6 yıl içinde aktifleri yöneten insanların çalışmasıdır. Bu insanlara şapkamı çıkarıyorum" dedi.
     (Sürecek)
    
    
    

Bu haberi 152 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir