DenizBank Genel Müdürü Hakan Ateş: -"Fitch'in not artırımı son derece olumlu. Büyük ölçüde…

  • Yazı boyutu
DenizBank Genel Müdürü Hakan Ateş:
  -"Fitch'in not artırımı son derece olumlu. 
  Büyük ölçüde…

DenizBank Genel Müdürü Hakan Ateş: -"Fitch'in not artırımı son derece olumlu. Büyük ölçüde beklenen bir durum idi" -"Bu, adaletsiz bir durumun bir anlamda iadesi anlamına geliyor"

DenizBank Genel Müdürü hakan Ateş, Fitch'in Türkiye'nin kredi notunu yatırım yapılabilir seviyeye getirmesinin ardından, "Fitch'in not artırımının son derece olumlu olduğunu, büyük ölçüde beklenen bir durum olduğunu söyledi.
     Kredi derecelendirme kuruluşu Fitch'in Türkiye'nin kredi notu yatırım yapılabilir seviyeye çıkarmasının ardından AA muhabirine değerlendirmede bulunan Ateş, şunları kaydetti:
     "İki hususa işaret etmek istiyorum burada. Genellikle dünyada bu işin net kabul görebilmesi ve getirilerinin toplanabilmesi için bir teyidi gerekiyor. Bu da üç büyük değerlendirme kurumundan birinin daha Fitch'in peşinden gelmesini gerektirir."
     Bazı ülkelerin kendi iç yönergeleri itibari ile bir ülkeyi yatırım yapılabilir ülke statüsünde görebilmesi için en azından 2 kurumdan yatırım yapılabilir notu alması gerektiğini kaydeden Ateş, Moody's'in S&P'den daha önce not artırımına gidebileceğini kaydetti.
     Ateş, şu görüleri paylaştı:
     "Moody's'ten daha erken olmak kaydı ile bir altı ay içinde not artırımı gelebilir. Fitch'in gördüğünü diğer kurumlar görmezden gelemez. Bunun herşeyi değiştireceği beklentisi olmamalı. Çok faydalı bir gelişme. Zamanla olumlu etkileri görülecektir. Bu adaletsiz bir durumun bir anlamda iadesi anlamına geliyor."
     Zaman serisine bakıldığında bütün bu notu artıp da yatırım yapılabilir seviyeye gelen ülkelere (G.Kore, Brezilya, Rusya, gibi.) hemen ertesi gün bütün kapılar açılıp likidite akacak diye düşünmemek lazım. Bunun bir zamana yayıldığını, doğrudan yabancı yatırımların artması, doğrudan fonların artması, hedef ülke haline gelmesi biraz zaman alıyor. Hemen Türkiye yarın yeni bir güne uyanacak gibi basit bir olay değil. Bu bir süreçtir."
     Ülke sigorta primleri (CDS) itibari ile piyasanın Türkiye'yi yatırım yapılabilir ülke olarak değerlendirdiğine dikkati çeken Ateş, "5 yıllık CDS primlerimiz 180 baz puanın altında idi. 160, 150 baz puanlara kadar geriler diye tahmin ediyorum" dedi.
    
    
    

Bu haberi 238 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir