DenizBank, 720 milyon dolar tutarında sendikasyon kredisi sağladı -Sendikasyon kredisine Wells…

  • Yazı boyutu
DenizBank, 720 milyon dolar tutarında sendikasyon kredisi sağladı
     -Sendikasyon kredisine Wells…

DenizBank, 720 milyon dolar tutarında sendikasyon kredisi sağladı -Sendikasyon kredisine Wells Fargo ve Standard Chartered ile birlikte eşdüzenleyici bankalar olarak Barclays, Bank of America Merrill Lynch, Citibank, Commerzbank, HSBC, JP Morgan, National Bank of Abu Dhabi, Sberbank ve Unicredit de katıldı -DenizBank Genel Müdürü Hakan Ateş: -"DenizBank olarak sendikasyon kredimizi yüzde 121 oranında sektörün üzerinde büyüterek yeniledik" -"Türk bankacılık sektörü 2012 yılında sendikasyon kredilerini bir önceki yıla göre yüzde 106 oranında artış ile başarılı bir şekilde yeniledi" -"37 bankanın sendikasyona katılması, başarımızın ve bize duyulan güvenin en büyük göstergesi"

DenizBank, Standard Chartered ve Wells Fargo koordinatörlüğünde, 20 ülkeden 37 bankanın katılımıyla uluslararası piyasalardan toplam 720 milyon dolar tutarında sendikasyon kredisi sağladı.
     Yapılan açıklamaya göre, reel sektörün dış ticaret finansmanında kullanılacak olan kredi 12 Kasım 2012'de imzalandı. Bir yıl vadeli sendikasyon kredisinin toplam maliyeti ise yıllık Libor + yüzde 1,35 olarak gerçekleşti. Sendikasyon kredisini geçen seneye oranla yüzde 121 oranında büyüten DenizBank'ın işlemine 20 ülkeden 37 banka katıldı.
     Sendikasyon kredisine Wells Fargo ve Standard Chartered ile birlikte eşdüzenleyici bankalar olarak Barclays, Bank of America Merrill Lynch, The Bank of New York Mellon, The Bank of Nova Scotia, Citibank, Commerzbank, HSBC, JP Morgan, Landesbank Baden Wurttemberg, National Bank of Abu Dhabi, RZB Grubu, Sberbank ve Unicredit katıldı.
     DenizBank Genel Müdürü Hakan Ateş, konuya ilişkin değerlendirmesinde, sendikasyon kredilerini yüzde 121 oranında sektörün üzerinde büyüterek yenilediklerini belirtti.
     Hissedarlık yapısının değişim sürecinde olduğu 2012'nin ilk altı aylık döneminde bile büyük bankalar arasında, aktif büyümede 1., mevduat büyüklüğünde 2. ve kredi büyümesinde 3. sırada yer alarak olağanüstü bir başarıya imza attıklarını vurgulayan Ateş, şunları kaydetti:
     "Sendikasyona 37 bankanın katılmasının, başarımızın ve bize duyulan güvenin en büyük göstergesi olduğu kanaatindeyim. Bu zorlu süreçte gerçekleşen katılımdan referansla, önümüzdeki dönemlerde de Sberbank gibi büyük bir grubun hissedarlığında çok daha geniş katılımlı ve yüksek tutarlı sendikasyonlara imza atmaya devam edeceğiz.
     Global ekonomideki sıkıntılara rağmen Türk bankacılık sektörü 2012 yılında sendikasyon kredilerini bir önceki yıla göre yüzde 106 oranında artış ile başarılı bir şekilde yeniledi. Sektörün sağlam yapısının bunda büyük rolü var. DenizBank olarak ise sendikasyon kredimizi yüzde 121 oranında sektörün üzerinde büyüterek yeniledik. İşlemimize Kanada'dan Birleşik Arap Emirlikleri'ne, Hindistan'dan Finlandiya'ya kadar 20 ülkeden 37 banka katıldı. Bu bankaların 18'i yeni giriştir."
     Ateş, reel kesimdeki firmaların sendikasyon kredisi sayesinde global ölçekte rekabetçi bir yapıya kavuşma olanağına sahip olacaklarını da belirtti.
    
    
    

Bu haberi 117 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir