DenizBank 2012 ilk yarı finansal verilerini açıkladı

  • Yazı boyutu
DenizBank 2012 ilk yarı finansal verilerini açıkladı

DenizBank Finansal Hizmetler Grubu Başkanı Hakan Ateş:"2012 yılının ilk yarısında da büyümeye devam eden DenizBank 334 milyon lira konsolide net kar elde etti"

DenizBank Finansal Hizmetler Grubu Başkanı Hakan Ateş, 2012 yılının ilk yarısında da büyümeye devam eden DenizBank'ın 334 milyon lira konsolide net kar elde ettiğini söyledi.
     Ateş, DenizBank'ın ilk yarı finansal sonuçlarına ilişkin yaptığı değerlendirmede, "2012 yılının ilk yarısında ulaştığımız 81 ilde 610 şube adedimiz ve 11 bin 254 kişilik çalışan kadromuzla, son bir yıl içinde en çok şube açan ve en çok istihdam yaratan özel banka olarak hem finansal hem de operasyonel anlamda başarılı sonuçlar elde ederek karlı ve istikrarlı büyümemizi sürdürdük" ifadelerini kullandı.
     Grubun konsolide olarak geçen yılın aynı dönemine göre, aktiflerini yüzde 22 oranında büyüterek 47 milyar 906 milyon liraya yükselttiğini, özkaynaklarını yüzde 25 oranıyla sektör ortalamasının üzerinde büyüterek 5 milyar 51 milyon liraya çıkardığını, müşteri mevduatını yüzde 28 artırarak sektörün yaklaşık üç katı kadar büyüdüğünü ve 30 milyar 1 milyon liraya ulaştırdığını, nakit kredilerini yüzde 20'lik bir artış ile 34 milyar 82 milyon liraya, gayri nakdi kredilerini ise yüzde 7'lik artış ile 10 milyar 803 milyon liraya yükselttiğini belirten Ateş, grubun 6 aylık net karının ise 334 milyon lira olarak gerçekleştiğini kaydetti.
     DenizBank'ın 2011 yılı performansı ile Avrupa İmar ve Kalkınma Bankası (EBRD) tarafından yılda bir kez verilen "Sürdürülebilirlik Ödülü"nün sahibi olduğunu anımsatan Ateş, "DenizBank 2012 yılının ikinci yarısında gerçekleştirdiği 500 milyon liralık 3 yıl vadeli tahvil ihracıyla birlikte 2011 yılından bu yana gerçekleştirdiği banka bonosu ve tahvil ihraçlarıyla ekonomiye toplam 1 milyar 300 milyon liralık uzun vadeli kaynak yaratmış oldu" dedi.
     DenizBank reel sektörün uzun vadeli fonlara erişimini sağlarken, yatırım araçlarının gelişmesi ve sermaye piyasalarının derinleşmesine de yardımcı olduğunu ifade eden Ateş, şu değerlendirmede bulundu:
     "DenizBank öncelikli sektörlerini desteklerken ülkemizin doğal kaynaklarının korunmasına da katkı sağlamaya devam etti. DenizBank, 2011 yılı boyunca yenilenebilir enerji projeleri finansmanındaki performansı, çevresel konulara gösterdiği duyarlı ve özenli yaklaşımı ve yapılandırma tarafında uygulamış olduğu uluslararası standartlar neticesinde, yenilenebilir enerji projeleri için kendisine fonlama sağlayan EBRD tarafından 29 ülkedeki bankalar arasından 'Sürdürülebilirlik Ödülü'ne de layık görüldü."
     Topladıkları kaynakların geniş ürün yelpazeleri ile ekonomiye etkin bir şekilde aktarılmasının sonucu olarak başta ticari, KOBİ, tarım ve kredi kartları olmak üzere bütün segmentlerdeki kredilerini ilk altı ayda yüzde 10'luk bir büyümeyle 3,1 milyar lira artırdıklarını belirten Ateş, "Ürün ve hizmetlerini, yeni neslin tercihlerine uygun olarak dijital kanallardan da sunma gayesiyle dünyada bir ilki gerçekleştirerek Facebook bankacılığını hizmete sunan DenizBank, Twitter'dan da "Direct Message" yöntemiyle kredi başvurularını kabul etmeye başladı" dedi.
     Ateş, KOBİ'lerin hayatını kolaylaştıran önemli bir yeniliğe daha imza attıklarını belirterek, müşterilerine şube, ATM veya internet üzerinden kendi geçmiş çek ödeme bilgilerini rapor halinde alabilecekleri çek sicili sorgulama ve raporlama imkanının hayata geçirildiğini anımsattı.
    
    
    


Bu haberi 167 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir