Deniz ticareti istatistiklerinin düzenlenmesi

  • Yazı boyutu
Deniz ticareti istatistiklerinin düzenlenmesi

Deniz ticareti istatistiklerinin düzenlenmesi

Deniz ticareti ve filosuna ait istatistiklerin Türkiye denizciliğine yön verebilmesi için doğru, yansız, güvenilir, zamanlı, güncel ve süratli bir şekilde derlenmesi ve yayımlanması, uluslararası karşılaştırılabilir istatistikler üretilmesi, sorumlu tüm ilgililerin söz konusu istatistikleri düzenli ve doğru şekilde Bakanlığa vermelerinin sağlanmasına yönelik usul ve esaslar belirlendi.
     Konuya ilişkin yönetmelik, Resmi Gazete'nin bugünkü sayısında yayımlanarak yürürlüğe girdi.
     Buna göre, denizcilik konusunda gerekli olan istatistiklerin derleneceği tüm kamu kurumları bu yönetmelik kapsamı dışında olacak ve istatistiki verilere erişim, derleme yöntemi ve kullanılacak sınıflamalar, bakanlık ile bu kamu kurumları arasında yapılacak protokolle belirlenecek.
     Liman işleticileri, gemi acenteleri ve işletmeciler; istatistiki verilerin derlenmesi, elektronik programların kontrolü ve Deniz Ticareti Genel Müdürlüğü istatistik sorumlularıyla koordinasyonu sağlayacak personeli belirleyerek tüm iletişim bilgileriyle birlikte bakanlığa bildirmekle sorumlu olacak.
     Kabotaj düzenli hat izni alan işletmeciler mücbir sebepler dışında faaliyetlerine son vereceklerse veya belirli bir süre faaliyet yapmayacaklarsa, faaliyetlerinin durdurulmasından en az yedi gün önce bakanlığa bilgi verecek.
    
     -Verilerin hazırlanması-
    
     Verilerin sağlanmasından sorumlu tüm birimler verilerin doğruluğu ve güvenirliliğinden de sorumlu olacak ve gerekli elektronik veri akışı ve bilgisayar destekli yazılım programlarını tamamlayacak.
     Liman çıkış belgesi almadan kabotaj hattında taşımacılık yapan işletmeciler taşıdıkları araç, yük ve yolcu verilerini anlık olarak kaydedebilecekleri elektronik veri toplama bilgi sistemlerini ve bu sistemlerle bağlantılı elektronik altyapı sistemlerini kuracak.
     İlgili birimler bu yönetmelik kapsamında sağlanmasından sorumlu oldukları verileri, bakanlık tarafından belirlenen sürede, uygun standartta hazırlayarak elektronik ortamda bakanlığa iletecek.
     İşletmeciler, kabotaj taşımalarına ait yolcu ve araç verilerinin doğru ölçeklerle ve anlık olarak aktarılabilmesi amacıyla gerekli elektronik tanımlama sistemlerini kurarak bu sistemin bakanlığın yönetimindeki KBS sistemiyle entegrasyonu sağlayacak. Aylık veriler bir sonraki ayın onuncu gününe kadar elektronik sisteme girilecek.
     Yıl sonu verileri, izleyen yılın en geç Ocak ayının ikinci haftası cuma günü mesai bitimine kadar yazılı ve elektronik ortamda bakanlığa iletilecek.
     İşletmeciler; elektronik ortamda bakanlığın veri tabanına aktarılabilecek uygun yazılım ve donanım alt yapısını sağlayarak, taşınan araç ve yolcu sayısı ile yük miktarına ilişkin istatistikleri, belirlenen sınıflamalara uygun olarak doğru ve zamanında sisteme girmeyip verileri sehven eksik, hatalı veya gecikmeli olarak göndermeleri halinde öncelikle uyarılarak aksaklığın sebebi sorgulanacak. Mücbir ve geçerli sebeplerden kaynaklanan sorun varsa giderilmesi için otuz güne kadar süre tanınacak. Aynı yıl içerisinde mücbir sebep olmaksızın iki defa aksama yaşanırsa idari yaptırımlar uygulanacak.
     Bu yönetmeliğin yürürlüğe girdiği tarihten itibaren, kabotaj hattında taşımacılık yapan işletmeciler ile liman işleticileri, verilerini anlık olarak kaydedebilecekleri elektronik veri toplama bilgi sistemlerini ve bu sistemlerle bağlantılı elektronik altyapı sistemlerini 6 ay içerisinde kuracaklar.
    
    
    

Bu haberi 162 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir