Deniz Ticaret Odası Meclis Toplantısı (2) -Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Yıldırım:…

  • Yazı boyutu
Deniz Ticaret Odası Meclis Toplantısı (2)
  -Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Yıldırım:…

Deniz Ticaret Odası Meclis Toplantısı (2) -Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Yıldırım: -"Yenikapı Balık Hali, miting alanı için kaldırılmıyor. Marmaray'ın panelinde, bir, araçların geçeceği Avrasya tünelimiz var. Bu bölgeye geliyor bu yüzden. Aslında oradan kalkması da doğru bir karar" -"Bir an önce yapılması için biz de gerekli gayreti göstereceğiz" -"Gemi inşaa sektörünü geliştireceğiz. Biz, 3,5 milyar liralık yerli gemi inşası imkanı sağladık"

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım, Yenikapı Balık Hali'nin, miting alanı için kaldırılmadığını belirterek, "Marmaray'ın panelinde, bir, araçların geçeceği Avrasya tünelimiz var. Bu bölgeye geliyor bu yüzden. Aslında oradan kalkması da doğru bir karar" dedi.
     Yıldırım, Deniz Ticaret Odası Meclis Toplantısı'nda yaptığı konuşmada, eskiden doğru dürüst gemi yapamayan Türkiye'nin artık gemi yapabildiğini kaydetti.
     Gemicilikte, kontrolüzasyonun şart olduğunu ifade eden Yıldırım, "Başarılı olmak istiyorsak birleşeceğiz. Bunu hem gemicilik firmaları için hem de tersaneler için söylüyorum. Herkes yan yana küçük atölyelerle bir şeyler yapmayı hedeflerse bir ilerleme kaydedilmez" diye konuştu.
     Yıldırım, yeni teşvik sisteminde, gemi yatırımlarının öncelikli yatırımlar içinde yer aldığını hatırlatarak, yeni teşvik sisteminin denizciliğe sağlayacağı katkılara değindi.
     Yeni TTK'nın 1 Temmuz'da yürürlüğe gireceğini anımsatan Yıldırım, "Uluslararası ticarete uyum sağlamamıza imkan verecek. Kanunun gereklerine uygun olarak denizcilik sektörünün yer alması gereken konularda inceleme yapıyoruz. Gemi inşaa sektörünü geliştireceğiz. Biz, 3,5 milyar TL'lik yerli gemi inşası imkanı sağladık. Hiç destek yapılmadı demek haksızlık olur" diye konuştu.
    
     -2023'te 50 bin yat kapasitesi hedefi-
    
     Bakan Yıldırım, yeni limanlar yaptıklarını dile getirerek, 2023'te 50 bin yat kapasitesine ulaşmayı hedeflediklerini vurguladı.
     Marmara içerisinde kuzey-güney için taşımacılığa uygun limanlar inşa edeceklerini ifade eden Yıldırım, "Denizden yük taşımacılığını geliştirmek adına çalışmalar var. Harçlar, görevliler tarafından, vergi daireleri tarafından alınıyordu. Artık e-tahsilatla bu işler yapılabilir haline geldi. Römorkör hizmetleri konusunda yönetmelik çalışmalarına başladık. Bu sene sonuna kadar yürürlüğe sokarız. Bu, kazanç kapısı olmaktan ziyade emniyetli hizmet veren alt yapı şekline dönüşecek" şeklinde konuştu.
     Geçmişte gemilerin ve gemi adamlarının "kara liste"de olduğunu aktaran Yıldırım, şunları kaydetti:
     "Artık verilen eğitim ile beyaz listeye geçmiştir. Gemi adamları taslağı da hazırlanıyor, yürürlüğe girecek. Limanlar yönetmeliği değiştirilecek ve her limanın ayrı yönetmeliği olmayacak. Deniz ulaştırması ve iç sularımıza önem veriyoruz.
     ÖTV muafiyetiyle 2,7 milyar liralık sektöre doğrudan destek yaptık. Bunu da başka hiçbir sektör almadı. Kruvaziyer rekor seviyede büyüyor, yüzde 559 artış oldu. 2012'nin ilk 5 aylık döneminde yolcu sayısı 360 bin civarındadır. Deniz ticaret filomuz kriz döneminde de büyümeye devam etti."
    
     -Yenikapı Meydan Düzenlemesi-
    
     Katılımcılardan birinin İstanbul Büyükşehir Belediyesinin Yenikapı Meydan Düzenlemesi çalışmasını başlatmaya hazırlanmasına ilişkin sorusu üzerine ise Yıldırım, "Yenikapı Balık Hali, miting alanı için kaldırılmıyor. Marmaray'ın panelinde, bir, araçların geçeceği Avrasya tünelimiz var. Bu bölgeye geliyor bu yüzden. Aslında oradan kalkması da doğru bir karar. Oraya sıkışıp kaldınız. Bir an önce yapılması için biz de gerekli gayreti göstereceğiz" dedi.
     Bakan Yıldırım, konuşmasının ardından toplantının yapıldığı binadan Kıyı Emniyetine ait tekne ile ayrıldı.
     (Son)
    
    
    

Bu haberi 165 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir