Deniz Ticaret Odası Meclis Toplantısı -DTO Yönetim Kurulu Başkanı Metin Kalkavan: -"Parası…

  • Yazı boyutu
Deniz Ticaret Odası Meclis Toplantısı
  -DTO Yönetim Kurulu Başkanı Metin Kalkavan:
  -"Parası…

Deniz Ticaret Odası Meclis Toplantısı -DTO Yönetim Kurulu Başkanı Metin Kalkavan: -"Parası olanın denizcilikte çok iyi para kazanacağı bir zaman. Krediyle girenler riskli..." -DTO Meclis Başkanı Cengiz Kaptanoğlu: -"Türk denizcilik sektörü tüm sıkıntılarına rağmen gemi işletmeciliği ve gemi inşa sanayini yaşatmaya çalışıyor"

Deniz Ticaret Odası (DTO) Yönetim Kurulu Başkanı Metin Kalkavan, "Bu zaman denizcilikte parası olanın çok iyi para kazanacağı bir zaman. Krediyle girenler riskli..." dedi.
     DTO Meclis Toplantısı'nda Metin Kalkavan, denizcilikte 4 senedir dünya ekonomik krizinin etkilediği bir krizle başbaşa olduklarını söyledi.
     Uzun zamandır ilk defa denizciliğin kendi krizine girmeden ekonomik krizin arkasından krize sürüklendiğini belirten Kalkavan, denizcilik filosuna bakıldığında çok yüksek sayıda yeni gemi geldiğine, üretilen gemi sayısının hurdaya çıkan gem sayısının 3 katı olduğuna dikkati çekti.
     Denizcilik sektörü açısından bu senenin ve gelecek senenin çok zor geçeceğine işaret eden Kalkavan, "Bu zaman denizcilikte parası olanın çok iyi para kazanacağı bir zaman. Ama parası olan... Krediyle girenler riskli... Geldiğimiz büyük tehlike şu ki dünya ekonomisi istenildiği kadar büyümedi. Denizcilik açısından ise bir taraftan sipariş gelmiyor, bir taraftan tezgahlar boşalıyor, bir taraftan da devlet destekleri süren ülkeler var. Bunların başında Çin, Kore ve Japonya geliyor. Bu 3 ülke zaten dünya gemi inşa sanayisinin yüzde 85'ini yapıyor" diye konuştu.
     Dünyada şu anda gemi inşa kapasitesinin ihtiyacın 2 misli olduğuna işaret eden Kalkavan, yükün az, geminin ise fazla olduğunu söyledi.
     Bugünlerin erken düşünme zamanı olduğunu vurgulayan Kalkavan, sektör temsilcilerine bankalarla daha iyi durumdayken konuşmaları çağrısında bulundu.
     Piyasaların gidişatı kötümser görünse de kendisinin bunu hayırlı görenlerden olduğunu dile getiren Kalkavan, "Kriz olmasaydı çok daha büyük bir denizcilik krizi olacaktı. İnşallah daha kötüye gider diyorum. Bir dibi görelim, ne olacak, bakalım. Sipariş gelmesin, hurdaya gidiş hızlansın, yeni gemi inşasına bankalar kredi vermesin... Bu sürecin ardından çok iyi gelecek piyasalar" değerlendirmesinde bulundu.
     DTO Meclis Başkanı Cengiz Kaptanoğlu ise Türk denizcilik sektörünün tüm sıkıntılarına rağmen gemi işletmeciliği ve gemi inşa sanayini yaşatmaya çalıştığını söyledi.
     İktidarın sağladığı istikrar ve aldığı kararlarla sektörün 10 yıl öncesine daha iyi bir noktaya geldiğini ancak bugünkü ilgisizliğe şaşırdığını dile getiren Kaptanoğlu,"2023 yılında 500 milyar dolarlık ihracat hedefleyen ve denizci ülke olan Türkiye'nin bundan geri gitmemesi lazım" dedi.
     Deniz ticaret filosunun 2001'deki 8 milyon DWT (detveyt) tondan 30 milyon DWT'e çıktığını belirten Kaptanoğlu, "En güzel tarafı da 2002'de 8 milyon DWT'in 6 milyonu yaşlıysa, 30 milyon DWT'e çıktığında bunun 20 milyon DWT'inin yaş ortalaması 3-4. Yazıktır, günahtır. Tedbir alınması gerekiyor. Güçlü hükümete de bu yakışır" diye konuştu.
     Deniz ticaret filosunun geleceğini devamını sağlamak için bir fon kaynaklı kredi oluşturulmasını öneren Kaptanoğlu, deniz ticaret filosunun ve tersanelerin ayakta kalabilmesi için gerekli ilgiyi görmesini ve 2013 bütçelerinde buna da yer verilmesini arzu ettiklerini dile getirdi.
    
    
    

Bu haberi 143 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir