Dengeleme ve Uzlaştırma Yönetmeliğinde değişiklik

  • Yazı boyutu
Dengeleme ve Uzlaştırma Yönetmeliğinde değişiklik

TEİAŞ ve dağıtım lisansı şirketleri, OSOS'un kurulmasına ilişkin çalışmaları 1 Ekim 2012 tarihine kadar tamamlayacaklar

Türkiye Elektrik İletim Anonim Şirketi (TEİAŞ) ve dağıtım lisansı sahibi tüzel kişiler Otomatik Sayaç Okuma Sistemi (OSOS) kurulmasına ilişkin çalışmaları 1 Ekim 2012 tarihine kadar tamamlayacak.
     Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu'nun (EPDK), "Elektrik Piyasası Dengeleme ve Uzlaştırma Yönetmeliğinde Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmeliği", Resmi Gazete'nin bugünkü sayısında yayımlandı.
     Yönetmeliğin OSOS'un kurulmasına ilişkin geçici 8'inci maddesinde yapılan değişiklik ile OSOS'un kurulması için TEİAŞ ve dağıtım lisansı sahibi tüzel kişiler için daha önce 1 Nisan 2012 olarak belirlenen tarih "1 Ekim 2012" olarak değiştirildi.
     Yönetmeliğin "acil durum ve mücbir sebep hallerinde teklif kabulü ve talimatlar" başlıklı 75'inci maddesinde yapılan düzenlemeye göre dengeleme birimi olup dengeleme güç piyasası kapsamında teklif sunmamış olan veya dengeleme birimi olmayan üretim tesislerine sahip piyasa katılımcılarına, ilgili üretim tesisleri için sistem işletmecisi tarafından acil durum talimatı verilebilecek.
     Yönetmelik ile piyasa işletmecilisi tarafından Piyasa Yönetim Sistemi (PYS) aracılığıyla duyuruluncaya kadar, asgari temerrüt matrahı 50 liradan 100 liraya ve asgari temerrüt faiz tutarı da 5 liradan 10 liraya yükseltildi.
     Gün öncesi piyasası kapsamında yuvarlama ve blok teklifler sebebiyle oluşan günlük sistem alış tutarı ve sistem satış tutarı arasındaki farkın finanse edilmesi amacıyla, tüm piyasa katılımcılarından alınan fark fonu tutarı da 1 milyon liradan 2 milyon liraya yükseltildi.
    
    
    


Bu haberi 419 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir