DEİK/Türk-Sırp İş Konseyi -Sırbistan Cumhurbaşkanı Tomislav Nikolic: -"Sırbistan'da uzman kadro,…

  • Yazı boyutu
DEİK/Türk-Sırp İş Konseyi
  -Sırbistan Cumhurbaşkanı Tomislav Nikolic:
  -"Sırbistan'da uzman kadro,…

DEİK/Türk-Sırp İş Konseyi -Sırbistan Cumhurbaşkanı Tomislav Nikolic: -"Sırbistan'da uzman kadro, doğal kaynaklar var. Bunlar Türk iş adamları tarafından değerlendirilebilir. Sırbistan'a gelin birlikte çalışalım" -"Yolumuz AB yolu, Türkiye'nin yolu da öyle... Belki siz büyük ülke olduğunuz için, biz de küçük ülke olduğumuz için sorun yaşıyoruz" -Türk-Sırp İş Konseyi Başkanı Aleksandar Medjedovic: -"Tüm çabalara rağmen iki ülke arasındaki ticaret hacmi Türk dizilerinin Sırbistan'da gösterdiği başarının yanında mütevazi kaldı. Binbir Gece, Yaprak Dökümü, Ezel ve yeni diziler en kısa zamanda en ünlü Türk ihraç malları haline gelmiştir"

Sırbistan Cumhurbaşkanı Tomislav Nikolic, Sırbistan'ın uzman kadro ve doğal kaynaklara sahip olduğunu, Türk iş adamlarının bunu değerlendirebileceğini belirterek, "Sırbistan'a gelin birlikte çalışalım" çağrısında bulundu.
     DEİK/Türk-Sırp İş Konseyi tarafından TOBB Plaza'da düzenlenen çalışma toplantısında konuşan Nikolic, Türkiye ile Sırbistan arasında önemli bağlar olduğuna işaret ederek, adetlerin, konuşulan dilin, Türkiye'de bulunan Sırp vatandaşlarının, yazın Türkiye'ye gelen Sırp turist sayısının iki ülke arasındaki ilişkilerde önemli etken olduğunu ifade etti.
     Sırp ve Türk idarecilerin birbirlerini iyi anladıklarını dile getiren Nikolic, hükümetlerin ve idarecilerin birbirini anlaması durumunda diğer her şeyin iyi olacağını kaydetti.
     Nikolic, Cumhurbaşkanı Abdullah Gül ile Türkiye Sırbistan arasındaki ticari işbirliğini konuştuklarını belirterek, Türkiye ve Sırbistan vatandaşlarına ne kadar önem verdiklerini göstermek için Cumhurbaşkanı Gül ile bir kaç defa bir araya geldiklerini hatırlattı.
     Nikolic, Türk iş adamlarının Sırbistan'a yardım etmesi karşısında kendilerinin de bunun karşılığını vereceğini dile getirerek, Sırbistan'da uzman kadronun, doğal kaynakların olduğunu, bunların Türk iş adamları tarafından değerlendirilebileceğini vurguladı.
     Sırbistan'ın Avrupa Birliği yolunda olduğunu ifade eden Nikolic, üye oluncaya kadar çalışmalarına devam edeceklerine dikkati çekerek, "Siz de aynı yoldasınız. Belki siz büyük ülke olduğunuz için, biz küçük ülke olduğumuz için problem yaşıyoruz" dedi.
     Sırbistan'ın Rusya Federasyonu'yla en iyi, en kaliteli sözleşmeleri imzaladığı değerlendirmesinde bulunan Nikolic, bir çok alanda sağlam anlaşmalara sahip olduklarını işaret ederek, Türk iş adamlarına, "Bunu kaçırmayın" tavsiyesinde bulundu.
     Türk iş adamalarını ülkesine davet eden Sırbistan Cumhurbaşkanı, "Bir ülke idarecileri, halkının iyi yaşamasını isterse çalışmalıdır. Büyük ya da küçük ekonomi diye bakmamak lazım. Sırbistan'a gelin çalışalım, çünkü hayat dostluktur. Türkiye ile Sırbistan birbirine dosttur" ifadelerini kullandı.
     Türkiye ve Sırbistan arasındaki benzerlikleri de anlatan Nikolic, şu değerlendirmelerde bulundu:
     "İnsanların çocuklarını Türkiye ve Sırbistan dışındaki yerlerde bu kadar sevdiğini görmedim. Çocuk seven insanlar kötü olamaz. Bizim enerji kaynaklarımız var, makine alanı, tarım, gümrük vergisi ödemeden ihracat yapabiliyoruz. Ve anlaşma yapıldı, bu anlaşmadan kesinlikle faydalanmanızı rica ediyorum. Uzman kadromuz var. Fakat Sırbistan'da şu anda işsizlik var, Sırbistan ile işbirliği sizin faydanıza olabilir.
     Biz endüstrinin büyük kısmını kaybetmiş durumdayız. Hükümetimizin ekonomi danışmanı var. Sermaye ve kazancın kendi yolu var ve o kendi yolunu bulur. Buyrun istediğiniz zaman Cumhurbaşkanlığı binasına gelin. Birkaç sene sonra sizin de bizi tebrik edeceğinizi düşünüyorum, ben şimdiden sizi tebrik ediyorum."
    
     -"THY Belgrad'a günde 2 kez uçuyor"-
    
     Türk-Sırp İş Konseyi Başkanı Aleksandar Medjedovic ise, Türkiye'den yakın gelecekte Sırp ürünleri fuarı organize edilmesi için destek talep ettiklerini söyledi.
     Tüm çabalarına rağmen iki ülke arasındaki ticaretin Türk dizilerinin Sırbistan'da gösterdiği başarının yanında mütevazi kaldığını belirten Medjedovic, "Binbir Gece, Yaprak Dökümü, Ezel ve yeni diziler en kısa zamanda en ünlü Türk ihraç malları haline gelmiştir" dedi.
     İki ülke arasında turizm sektöründe olumlu gelişmelerin olduğunu aktaran Medjedovic, daha önce ne bu kadar çok Türk vatandaşının Belgrad sokaklarına, ne de bu kadar Sırp vatandaşının İstanbul'a gelmediğini dile getirdi.
     THY'nin Belgrad'a günde 2 kez uçtuğunu anımsatan Medjedovic, yakın zamanda Pegasus Hava Yolları'nın da Belgrad seferlerine başladığını ifade etti.
     Türkiye'de iş konularında kapıların Sırplara her zaman açık olduğunu vurgulayan Medjedovic, "Özellikle Belgrad ve Ankara'da bulunan büyükelçiliklerimize iş konularında gösterdikleri desteklerinden ötürü teşekkür etmek istiyorum. Sırbistan Ticaret Odası, Sırp ekonomisinin Türk iş dünyasına ilgi göstermesini sağlamıştır. Türk-Sırp ilişkilerinin destekçisi olmaya devam edecektir" şeklinde konuştu.
    
     -"Türkiye'nin başardığı şeylere hayranım"-
    
     Türk-Sırp İş Konseyi Eşbaşkanı ve Sırbistan Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Milos Bugarin de, Türkiye'nin başardığı şeylere hayran olduğunu söyledi. Bir çok ülkenin bunu yapamadığını aktaran Bugarin, Türkiye'nin 2010 yılında yüzde 9,5 oranında büyüme kaydettiğini anımsatarak, bu rakamlarla büyük ekonomi konumuna geldiğini dile getirdi.
     Son yıllarda Sırbistan ile Türkiye arasındaki ticaret hacminin, özellikle serbest ticaret anlaşmasının imzalanması ile arttığını vurgulayan Bugarin, 2 ülke arasındaki ticaret hacminin 2012 yılında 600 milyon dolara ulaştığına dikkati çekti.
     "Böyle devam ederse, bu rakam belki 1 milyar dolara ulaşabilir" diyen Bugarin, yabancı yatırım konusunun ise çok memnun edici olmadığını belirtti.
     Türkiye'nin Romanya ve Bulgaristan'a daha çok yatırım yaptığını bildiklerini anlatan Bugarin, "Cumhurbaşkanımız, Sırbistan ile Rusya arasında anlaşma olduğunu belirtti. Bu, serbest ticarette ciddi bir avantaj. Türk iş adamları bunu daha iyi değerlendirebilirler. Asırlarca süren bizim yakın mentalitelerimiz, birbirimizi çok iyi anlamamız buna katkıda bulunacak. Şu anda 30 kadar Sırp firması bulunuyor burada. Her iki iş konseyi de yardımcı olmaya hazır" yorumunu yaptı.
     Güneydoğu Avrasya İş Konseyleri Koordinatör Başkanı Sadullah Sipahioğlu ise, iki ülke arasındaki ticaret hacminin 1 milyar Avro'yu geçebileceğini ifade etti.
     Konuşmaların ardından TOBB Başkan Yardımcısı ve DEİK Yönetim Kurulu Üyesi Halim Mete, Sırbistan Cumhurbaşkanı Tomislav Nikolic'e bir vazo hediye etti. Cumhurbaşkanı Nikolic de Mete'ye bir kitap hediye etti.
    
    
    

Bu haberi 101 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir