DEİK Olağan Genel Kurulu -TOBB ve DEİK Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu: -"2023 yılında yurt dışında…

  • Yazı boyutu
DEİK Olağan Genel Kurulu
  -TOBB ve DEİK Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu:
  -"2023 yılında yurt dışında…

DEİK Olağan Genel Kurulu -TOBB ve DEİK Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu: -"2023 yılında yurt dışında 100 milyar dolar yatırıma sahip bir ülke olmayı hedefliyoruz" -"İnşallah bir gün gelecek, dünyada her evde, mutlaka Türkiye'de üretilmiş bir ürün kullanılıyor olacak" -"İş dünyası olarak, kamu olarak ortak akılla ve birlikte çalışarak, sancılı sürecin sonunda kazanan oluruz" -"50 bin olan ihracatçı sayısının, 2023 yılına kadar 70 bine çıkarılmasına katkı sağlayacağız"

Dış Ekonomik İlişkiler Kurulu (DEİK) ve Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Yönetim Kurulu Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu, "2023 yılında yurt dışında 100 milyar dolar yatırıma sahip bir ülke olmayı hedefliyoruz" dedi.
     Hisarcıklıoğlu, DEİK Olağan Genel Kurulu'nun açılışında yaptığı konuşmada, Türkiye'de, Avrupa'da tüketilen her dört televizyondan ve beyaz eşyadan birini üreten, otomotivin anavatanına araba satan sanayicilerin bulunduğunu belirterek, "Sibirya'nın eksi 40 derece soğuğunda toplu konut, Fas'ın 40 derece sıcağında rafineri yapan müteahhitlerimiz var, Bombay'da, Macaristan'da havaalanı işleten, Katar'da, Tunus'ta, Makedonya'da havalananı inşa eden müteşebbislerimiz var, küresel piyasalarda milyar dolarlık satın almalar yapan Türk şirketlerinin yöneticileri var, Türkiye'nin ürettiklerini karada, denizde, havada dünyanın dört bir köşesine taşıyan lojistikçiler var. Sağlık turizmiyle, eğitim hizmetleriyle, yazılımla-bilişimle, Türkiye'yi cazibe merkezi haline getirmeye azmetmiş hizmet ihracatçıları var. Dünyada gücünü hissettirmeye başlayan Türk diasporasının üyeleri var" diye konuştu.
     Ekonomi yönetiminin hayata geçirdiği büyüme vizyonunun, iş dünyasının küresel arenada kendini göstermesini sağladığını ifade eden Hisarcıklıoğlu, şunları kaydetti:
     "Tarihçiler, Osmanlı İmparatorluğunu incelerken önemli bir noktaya vurgu yaparlar. Aslında Osmanlı Beyliği Anadolu'daki en güçlü beyliklerden biri değildi. Ama diğer Beylikler zayıflayıp, çökerken, Osmanlı güçlendi ve yükseldi. Çünkü Osmanlı Beyliği, diğer beyliklerden farklı olarak dışa yöneldi. Etrafındaki coğrafyanın sunduğu fırsatlara odaklandı. Böylelikle hem hızla büyüdü ve güçlendi, hem de birliği sağladı. Rahmetli Özal'ın temellerini attığı DEİK, Osmanlı'nın bu modelini benimseyerek büyüdü. Sizin getirdiğiniz küresel vizyonla, geniş katılımla ve kapsayıcı yapısıyla, Türk özel sektörünü tüm dünyaya taşıdı. Bu sayede işte bu gurur tablosu oluştu. Türk iş dünyasının küresel düşünen 40 kuruluşu, DEİK çatısı altında bir araya geldi. Bugün bu kadar farklı kurumu bir araya getiren; bir tek neden, irade ve inanç var; 2023 yılında Türkiye'nin adını dünyanın ilk 10 ekonomisi arasına yazdırmak, Bayrağımızı yurt dışında dalgalandırmak, milli markalarımızla dünyanın her köşesinde var olmak. Biz bunları başaracağımıza inanıyoruz. İnşallah bir gün gelecek, dünyada her evde, mutlaka Türkiye'de üretilmiş bir ürün kullanılıyor olacak."
     Ziya Paşa'nın "Ayinesi iştir kişinin, lafa bakılmaz" sözünü anımsatan Hisarcıklıoğlu, "2002 yılında TOBB Genel Kurulu'nda Türk özel sektörü olarak kendimize şu hedefleri koymuştuk: 2010 yılında ihracatımız 100 milyar doları aşacak, kişi başına gelirimiz 10 bin dolara ulaşacak. O gün ilk bizim dile getirdiğimiz bu hedefleri ulaşılmaz bulanlar oldu. Oysa biz Türk girişimcileri, kendi gücümüzü biliyorduk. Allah'a hamd olsun ki, her iki hedefimize de ulaşmakla kalmadık, bunların üzerine çıktık. Müteşebbis insanlarımızın dinamizmi, Türkiye'yi çok daha ileri noktalara taşıdı" diye konuştu.
    
     -"Değişimin merkez üssü..."-
    
     Hisarcıklıoğlu, bilinen ve alışılan küresel sistemin değiştiğini belirterek, sözlerini şöyle sürdürdü:
     "Güçlü bildiğimiz ekonomiler sallanıyor, güçlü görünen yapılar yıkılıyor. Dün oyunu kurma iddiasında olanlar, bugün kendi kartlarını bile okuyamıyor. Kimsenin öngöremediği bu hızlı değişim sürecinde, kimse neyin nasıl şekilleneceğini öngöremiyor. Değişimin merkez üssü, Türkiye'nin tam ortasında bulunduğu bu coğrafya. Batımızdaki ülkeler ekonomik krizlerle boğuşurken, güneyimizde ve doğumuzdaki ülkelerde siyasi krizler yaşanıyor. Bu bölgede, son 10 yılda yakaladığı siyasi ve iktisadi istikrar ile öne çıkan tek bir ülke var; Türkiye. Herkesin kendi sorunlarına odaklandığı bu süreci iyi değerlendirmeliyiz. Batımızda en büyük tüketim pazarı Avrupa, doğumuzda en büyük üretim pazarı Asya var. Kuzey ve güneyimizse en büyük enerji kaynaklarına sahip. Hepsinin ortasında Türkiye var. Bu coğrafi avantajı güçlü fiziki ve beşeri altyapıyla, iş ve yatırım dostu mevzuatıyla, dinamik müteşebbisleriyle birleştirdiğimizi bir düşünün şimdi. İş dünyası olarak, kamu olarak ortak akılla ve birlikte çalışarak, bu sancılı sürecin sonunda kazanan oluruz. DEİK buna katkı sağlamak üzere tabanını genişletti ve vizyonunu yeniledi."
     Hisarcıklıoğlu, DEİK'in bütçesini 4 kat, üye sayısını 6 kat, etkinlik sayısını 9 kat artırdıklarını anlatarak, "Dün kısıtlı sayıda işletmeye hizmet verirken, kapılarını Anadolu'ya, KOBİ'lere açtık. 129 Oda ile işbirliği anlaşması yaptık. Latin Amerika'yı, Afrika'nın uzak ülkelerini, Pasifik'in hızla büyüyen ülkelerini Anadolu ile tanıştırdık. İstanbul'a sıkışmadık; Isparta'da Brezilya'yı, Artvin'de Cezayir'i, Mersin'de Vietnam'ı, Adana'da Rusya'yı anlattık. Dün iki dilde çalışan DEİK'i, yedi dilde hizmet verir hale getirdik. Biz artık göçmen işçi topluluğu değiliz, 'gurbet ve gurbetçilik dönemi bitmiştir' dedik. Diaspora kavramının fikri ve fiili takipçisi olduk. Bu alandaki ilk kapsamlı strateji geliştirme çalışmasını gerçekleştirdik. Türk diasporası da milli strateji haline geliyor. Türkiye'nin düşük gelir liginden, orta gelir ligine çıkması 50 yıl sürdü. Şimdi yüksek gelir ligine çıkmayı hedefliyoruz" şeklinde konuştu.
    
     -10 öncelikli adım-
    
     Gelecek 10 yıl, geçen 10 yıldan daha fazla çalışmak zorunda olduklarını ve bunun için 10 öncelikli adımı belirlediklerini ifade eden Hisarcıklıoğlu, sözlerine şöyle devam etti:
     "Birincisi, 50 bin olan ihracatçı sayısının, 2023 yılına kadar 70 bine çıkarılmasına katkı sağlayacağız. Bu çerçevede KOBİ İhracat Okulu projesini hayata geçiriyoruz. Türkiye genelinde bugüne kadar hiç ihracat yapmamış 5 bin KOBİ'ye ihracat yapmalarına yönelik eğitimler vereceğiz. İkinci olarak, 5 kritik sektörde, makine, tekstil, tarım, elektrik - elektronik, inşaat malzemeleri alanlarında, Ekonomi Bakanlığı ile birlikte, uluslararası rekabetçiliği geliştirme projeleri hazırlayacağız. Üçüncüsü Türkiye'nin tarım ve gıda ihracatının artırılması, Latin Amerika, Afrika, Hindistan ve Çin başta olmak üzere hedef ve öncelikli ülkelere yönelik analitik projeler hazırlanması, yenilikçi kümelenmeleriyle yüksek katma değerli ihracatın artırılması ve 'geleceğin ihracat sektörlerinin' belirlenmesi gibi kritik öneme sahip konularda stratejiler belirleyeceğiz. Yeni kurduğumuz Küresel Enerji İş Konseyi ile enerji sektörünün dışarıdaki gücü olacağız. Zira 2023 yılında 125 bin megavatlık kurulu güce sahip olmalıyız. Bunun için gerekli yabancı yatırımların Türkiye'ye çekilmesinde, Enerji Bakanlığımızın koordinasyonunda, yurt dışında, Enerji Takımları projesini gerçekleştireceğiz."
     Hisarcıklıoğlu, yeni kurdukları Uluslararası Lojistik İş Konseyi ile Türkiye'nin lojistik rekabetçiliğini artıracaklarını ifade ederek, şunları söyledi:
     "TOBB olarak başlattığımız Büyük Anadolu Lojistik Projesi ve Londra-İslamabad treni projeleriyle bu alandaki sıkıntıların çözümüne katkı vereceğiz. Altıncı adım, bir başka yeni konseyimiz olan Yurt dışı Yatırımlar İş Konseyimiz ile lider Türk şirketleri çıkaracağız. Ekonomi Bakanlığımız ile birlikte; hangi alanlarda yatırım ve şirket satın alımı yaparsak, daha başarılı olacağımızı inceleyeceğiz. Bu alanda Türkiye'nin en büyük 30 şirketini bir araya getirdik. 2023 yılında yurt dışında 100 milyar dolar yatırıma sahip bir ülke olmayı hedefliyoruz. Uluslararası müteahhitliğimizin gelişmesi için teknik müşavirlik sektörümüzü geliştireceğiz. Müteahhitlerimiz daha büyük başarılara imza atsınlar istiyoruz. Bu alanın hükümetimizce teşvik kapsamına alınmış olması, şirketlerimize büyük moral vermiştir. Bu iradeyle inşallah, 2023 yılında yıllık 100 milyar dolar müteahhitlik hizmeti üstlenme hedefini aşacağız. Türk diasporasının güçlendirilmesi olacak. Yeni projeler üzerinde çalışıyoruz. 2023 yılında sayısı dünya genelinde 10 milyona yaklaşacak Türk diasporasının girişimci gücünün 100 milyar dolarlık bir güç olmasını hedefliyoruz.
     Turizm, Sağlık, Eğitim, Film, Bilişim alanlarında dünya ihracat devi olmak istiyoruz. Şu an ülkemiz net hizmet ihracatçısı, 20 milyar dolara yaklaşan döviz gelirimiz var. Bunun inşallah 2023'te 100 milyar dolara ulaşmasını hedefliyoruz. Son olarak da, nitelikli yabancı yatırım çekmek amacıyla, Kalkınma Bakanlığı ile imzaladığımız Kalkınma Ajansları işbirliğini, Ekonomi Bakanlığımız ve Yatırım ajansımızla koordineli olarak, hayata geçirmeyi planlıyoruz. İlk olarak Amerika'dan daha fazla yatırım çekmek için gerçekleştireceğimiz yeni özel sektör katkısı yöntemini Ekonomi Bakanlığımız ile birlikte yakında kamuoyuna açıklayacağız. Körfez bölgesi ile benzer bir çalışmaya başlıyoruz. 2023 yılında hedefimiz çeyrek trilyon dolarlık yatırım stokunu aşmış olmak."
    
    
    

Bu haberi 152 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir