DEİK İcra Kurulu Başkanı Yırcalı, AA Finans Masasına konuk oldu: (4) -"Libya ile ilişkilerimizde…

  • Yazı boyutu
DEİK İcra Kurulu Başkanı Yırcalı, AA Finans Masasına konuk oldu: (4)
  -"Libya ile ilişkilerimizde…

DEİK İcra Kurulu Başkanı Yırcalı, AA Finans Masasına konuk oldu: (4) -"Libya ile ilişkilerimizde kısa zamanda 2011 yılı öncesi seviyeye geleceğimizi düşünüyorum" -"Ekonomik ve siyasi istikrarımızı devam ettirirsek kısa vadeli yatırımlarda sıkıntı görmüyorum"

Dış Ekonomik İlişkiler Kurulu (DEİK) İcra Kurulu Başkanı Rona Yırcalı, "Libya ile ilişkilerimizde kısa zamanda 2011 yılı öncesi seviyeye geleceğimizi düşünüyorum" dedi.
     Anadolu Ajansı (AA) Finans Masasına dün konuk olan Yırcalı, "Irak Türkiye'nin en büyük ihracat pazarı olur mu-" sorusuna cevaben şunları söyledi:
     "Bizim Irak'la olan ilişkimiz harpten önceki, ABD'nin oraya olan hareketinden önceki seviyeye geldi. Benim en son gördüğüm rakam 8 milyar dolar civarındaydı. Bir ara biliyorsunuz çok düşmüştü bu. Yavaş yavaş geriye geldi. Bilhassa Kuzeydeki hareketlenme ile bunun daha da ileri gideceğini düşünüyoruz. Biliyorsunuz ki, uzun süreler harp geçirdikleri için, şimdi daha normale dönmek üzereler. Bizim de, müteahhitlik meselelerimizden dolayı çok büyük imkanlarımız var. Bir de bize çok yakın insanlar oldukları için, gıda, giyim, beyaz eşya, diğer konularda bizim bildiğimiz şeylere çok ihtiyaçları var. Bilhassa Gaziantep gibi güneydoğu illerimizde oraya çok büyük ihracat olmakta."
     Yırcalı, Irak'ın, Türkiye'nin birinci ihracat pazarı haline gelip gelemeyeceğine ilişkin, "Öyle olmasını bekliyoruz, ama kısa zamanda ne kadar olur bilemiyoruz. AB'deki durgunluk ilelebet gider mi bilmiyorum. Suriye ile çok sıkıntılarımız var ekonomik olarak. Suriye tamamen durmuş vaziyette. Bizden bir şey alıp vermiyorlar, onun da inşallah kısa zamanda düzelmesini bekliyoruz" dedi.
     Afrika'da önemli gelişmeleri beklediklerini ifade eden Yırcalı, şunları kaydetti:
     "Çünkü Afrika'da petrol başta olmak üzere çok önemli gelirleri olduğu için siyasi meselelerini halleden ülkeler o bölgede bizimle ilişkilerini geliştiriyor. Türkiye Cumhuriyeti de oraya siyasi olarak büyük önem vermektedir. Biz de iş konseylerimizi orada başlatıyoruz. Bu biraz zaman alıyor. Şimdi Afrika'ya olan ihracatımız, genel ekonomik ilişkilerimiz gelişiyor. Mısır ve Libya başta olmak üzere meselelerin biraz halledilmiş olması, eski duruma biraz gelmelerinden dolayı ilişkiler gelişiyor. Libya Devlet Başkanı burada, biz DEİK olarak bir çalışma yemeği düzenliyoruz. Bu bize iki şey gösteriyor, siyasi iklimin yerleştiğini ve bizimle olan müteahhitlik başta olmak üzere ekonomik ilişkilerine ne kadar önem verdiklerini gösteriyor. Türk iş adamlarının birçoğu Libya'ya döndü. Anlaşmalar kaldığı yerden imzalanıyor."
     Libya ile ilgili olarak ticaret hacminin 2011 yılı öncesi performansa ulaşıp ulaşmayacağı ile ilgili olarak Yırcalı, şunları söyledi:
     "Libya'nın çok önemli gelirleri var. Buralarda dünyanın ihtiyacı olan petrol ve doğalgaz gibi önemli şeyler olduğu için yabancı ülkeler burada yatırımlarını hemen başlattılar. Bizde 2011'den önceki duruma henüz gelmedik. Buraya gelmek için daha imkan lazım. Bizim bildiğimiz kadarı ile Libya 2015 yılında 40 ile 50 milyar dolarlık bir yatırım düşünüyor. 2 yıl süren çatışmalar sonucunda zaten yetersiz olan altyapı ve üst yapıları yeterince zarar gördü. Bunların da hepsi müteahhitlik meselesi. Dolayısıyla Türk müteahhitlerin oradaki yerleşimleri ve yakın zamanda harekete geçmemizde faydalı oldu. Büyükte rekabet var. Bütün büyük ülkeler oradan iş almak istiyor. Ama bunların arasında bizimde önemli yer alacağımızı düşünüyorum. Kısa zamanda 2011 yılı öncesi seviyeye geleceğimizi düşünüyorum."
     Yırcalı, Türkiye ve dünya ekonomisindeki 2013 yılı beklentilerine ilişkin olarak şu değerlendirmede bulundu:
     "Türkiye için 2013 yılının 2012 yılından daha iyi olacağını düşünüyorum. Siyasi istikrarımızın devem edeceğini düşünüyorum. İhracatımızın bugünden daha fazla olacağını, yeni piyasalara girişimin daha da gelişeceğini Irak, Mısır, Libya gibi bizim önemli piyasalarımızın daha da gelişeceğini, siyasi meselelerini daha da çözeceklerini düşünüyorum. Bunun yanında Yemen gibi bizim için şimdiye kadar yeni olan piyasaların da Türklere olan yakınlığı görmekteyiz. Bunun da bizim için önemli olduğunu görmekteyiz. Yemen piyasasının da yurt dışından aldıkları yardımlardan dolayı bize yönelik yaklaşımlarının önemli olacağını düşünüyorum. Bu ve buna benzer diğer ülkeler, Türki Cumhuriyetlerle ekonomik münasebetlerimiz yeniden gelişmekte. Türkiye için 2013 yılının daha iyi olacağını düşünüyorum."
    
     -"Kısa vadeli fonlarda sıkıntı görmüyorum"-
    
     Dünya ekonomisi için ise tam olarak bir şey söylemenin zor olduğunu ifade eden Yırcalı, şunları söyledi:
     "ABD için gördüğümüz kadarı ile 2013 yılının daha iyi bir yıl olacağını bunun neticesinde de Avrupa Birliği'nde de 2013 yılının sonuna doğru daha önemli ve müspet gelişmeler olacağını düşünüyorum. Ama dünyadaki ekonomik ağırlığın da Doğuya kaydığını herkes kabul ediyor. Ve bunun da gelecek 5-10 yılda daha ağırlıkla hissedileceğini Çin ve Hindistan başta olmak üzere göreceğimizi düşünüyorum."
     İstanbul'un finans merkezi olması ile ilgili olarak Yırcalı, şu değerlendirmede bulundu:
     "Altyapısının muhakkak halledilmesi lazım. Finans merkezi projesi çok önemli bir projedir. Birçok banka genel merkezini buraya aldılar. Ekonomik hayatımızın da merkezi İstanbul olduğu için finans merkezinin buraya alınması çok önemli.
     Geçen yıl 14,5 milyar dolar olan bu yıl daha da fazla beklediğimiz ekonomik ve siyasi istikrardan dolayı gelen bu yatırımlarda bazı arkadaşlarımız kısa vadeli yatırım olması sebebi ile mahzur görüyorlar. Bu yatırımların ekonomide bir zorluk olduğunda hemen geri çekileceğinden Türkiye'nin bunlara kısıtlayıcı girişimlerde bulunsun mu diye bazı yaklaşımlar var. Ben bunlara katılmıyorum.
     Her Türkiye'ye gelen yabancı yatırımcının yüksek teknoloji ile yatırım yapmasını beklemek doğru değil. Her ülke yabancı yatırımcıyı çekmek için her türlü fedakarlığı yapıyor. Türkiye'ye 1 dolar geldiği zaman ya borsaya yatırılıyor ya da bankalara yatırılıyor. Bankalara yatırıldığı zaman kredi olarak ekonomimiz içine giriyor. Ben bunda bir sıkıntı görmüyorum. 'Sıkıntı olduğu için bunlar geri kaçabilir' deniyor. Bunu yapmamak bizim elimizde. Ekonomik ve siyasi istikrarımızı devam ettirirsek bunlar neden geriye gitsin ki-"
     (Son)
    
    
    

Bu haberi 165 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir