DEİK İcra Kurulu Başkanı Yırcalı, AA Finans Masasına konuk oldu: (3) -"Türk diasporasının çok…

  • Yazı boyutu
DEİK İcra Kurulu Başkanı Yırcalı, AA Finans Masasına konuk oldu: (3)
  -"Türk diasporasının çok…

DEİK İcra Kurulu Başkanı Yırcalı, AA Finans Masasına konuk oldu: (3) -"Türk diasporasının çok önemli bir konu olduğunu düşünüyoruz" -"Bu insanlarımızın Türkiye ile yeteri kadar siyasi, sosyal ve ekonomik ilişkileri yok. Türkiye'deki gelişmelerden bunlar faydalansın" -"Onların gelişmelerinden, imkanlarından da Türkiye faydalansın" -"Bu diaspora meselesini harekete geçirelim"

Dış Ekonomik İlişkiler Kurulu (DEİK) İcra Kurulu Başkanı Rona Yırcalı, dünyanın farklı yerlerinde diasporaların organize olarak birlikte hareket edebildiklerini, Türk diasporasının da birlikte hareket etmesinin çok önemli olduğunu belirtti.
     Anadolu Ajansı (AA) Finans Masasına dün konuk olan Yırcalı, "Türk diasporasının çok önemli bir konu olduğunu düşünüyoruz. Yalnız DEİK olarak değil, DEİK olarak, Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği olarak, biz bu konuda çok önemli önderlik yapan, Ekonomi Bakanlığı tarafından ve nihayet bir devlet, bir hükümet politikası olarak bunu önümüzdeki zamanlar içerisinde devamlı üzerinde durulması ve geliştirilmesi gereken bir konu olarak düşünüyorum. Maalesef benim gördüğüm kadarıyla biz şimdiye kadar bunu ihmal ettik. Tabii Türkiye kendi meselelerini anlatmak için birçok girişimlerde bulundu ama diaspora meselesine yeteri kadar eğilmedik. Bugün dünyanın her tarafında 7 milyon Türk kökenli insan yaşıyor. Tabii Almanya, Hollanda'da, Belçika ve Fransa'da bu insanların ağırlıkları var Yaklaşık 4 milyonu bu ülkelerde yaşıyor. Dünyanın her tarafında varlar. Avustralya'dan Güney Amerika'ya kadar" diye konuştu.
     Yırcalı, bu insanların o ülkelere göçmen olarak, işçi olarak gittiklerini dile getirerek, ama artık 3. ve 4. nesillerin bu ülkelerde bir ekonomik ağırlık sahibi olduklarını kaydetti.
     Yeni nesillerin gittikleri ülkelerde ihracatçı olduklarını, iş yerlerinin bulunduğunu ve yanlarında önemli sayıda insan çalıştırdıklarını dile getiren Yırcalı, şöyle devam etti:
     "Bu insanlarımızın Türkiye ile yeteri kadar siyasi, sosyal ve ekonomik ilişkileri yok. Türkiye'deki gelişmelerden bunlar faydalansın, onların gelişmelerinden imkanlarından da Türkiye faydalansın. Bu diaspora meselesini harekete geçirelim. Çünkü artık diasporası ile teması olmayan, onlarla yakın ilişki içinde olmayan ülkelerin konularını dünya ülkelerinin kamuoyuna anlatması çok zor. Bakın bunun büyük ya da küçük ülke olmakla bir alakası yok. Ermenistan'ın bu konuda neler yaptığını, İsrail'in bu konuda neler yaptığını görüyoruz. Dolayısıyla bu bir organizasyon meselesi. Fransa'da Ermeni kökenli 500 bin civarında insan yaşıyor.
     Yine Fransa'da 400-450 bin civarında Türk kökenli yaşıyor. Ama şurada bir fark var. Biliyorsunuz bir Ermeni meselesi olduğunda, onlar Fransız halkının nasıl harekete geçirebiliyorlar. Marsilya'da heykel açtırabiliyorlar, bildiğiniz kanunları getirmeye çalışıyorlar. Biz de son dakikada birşeyler yapmaya çalışıyoruz. Buradaki en büyük fark onlar organize, biz değiliz. İkinci büyük fark da, bu 500 bin Ermeni kökenli insanın hepsi Fransız vatandaşı. Bizim 400-450 bin vatandaşımızın yaklaşık yarısı Fransız vatandaşı. Almanya ve Hollanda için de böyle. O yüzden Sayın Başbakan her gittiği yerde, 'aman bulunduğunuz ülkelerin vatandaşlığına geçin' diyor. Çünkü o zaman siyasi güç oluyorsunuz. Siz oy vermezseniz sizin meselenize kimse bakmıyor. Bakın Hollanda'da artık arkadaşlarımızda Belediye Başkanlıkları var,Almanya'da, Hollanda'da, siyasi parti sözcülüğü ve milletvekilliği var. Biz de bunların daha iyi organize olmasını sağlamak için DTIK, yani Dünya Türk İşadamları Kurultayı'nı oluşturup, dünyayı 6 bölgeye böldük. Oradaki arkadaşlarımızın her biriyle Asya'da, Amerika'da, Afrika'da ayrı bir yönetim kurulu kurduk."
    
     -"Hizmet sektörünün 50-60 milyar dolara ulaşacağını düşünüyoruz"-
    
     DEİK'te hemen her sektörden üyeleri bulunduğunu belirten Yırcalı, "Bugün Türkiye'de 30 bin civarında yabancı şirket var. Bunlar Türkiye'nin istikrar içinde gelişmesinden faydalanmak için burada kuruldular. Üyelerimiz arasında yalnız yurt dışından buraya müşterek yatırımları olanlar yok. Yurt dışındaki birçok ülkelerde onların ekonomik sıkıntısından faydalanarak, mesela Romanya, Bulgaristan, Yunanistan, İtalya, İspanya'da şirket devralıyorlar" diye konuştu.
     Yırcalı, Türk müteahhitlik kuruluşlarının önemine değinerek, "Son 10 yılda 93 ülkede 7 bin tane büyük projeyi bizim müteahhitlerimiz bitirmiş vaziyette. Bunlar da aşağı yukarı 310 milyar dolar civarında. Bugün müteahhitlerimiz dünyada Çin'den sonra 2. sırada yer alıyor" dedi.
     DEİK olarak hizmet ihracatına yöneldiklerini anlatan Yırcalı, iş konseylerinin yanında sağlık turizmi, eğitim ekonomisi ve enerji alanlarında sektör konseyleri oluşturduklarını, lojistik sektörüne yönelik de bir konsey kuracaklarını söyledi.
     Sağlık turizminde kendilerini harekete geçiren ülkeler olduğunu aktaran Yırcalı, şöyle devam etti:
     "Sayın Başbakanımızla ve Cumhurbaşkanımızla gittiğimiz zaman dediler ki, 'bizim hastalarımız oluyor, size gelelim, hem yakın hem de bizim ailelerimiz sizde daha rahat ediyor'... Bu kurduğumuz sağlık turizmi konseyinde Oteller Birliği, Akredite Hastaneler Birliği, TÜRSAB ve diğer acenteler var. Bu, önemli bir alan. Bunun yakın zamanda 5 milyar dolara çıkacağı düşünüyoruz. Bu hizmet sektörünün bir tanesi. Eğitim alanında da buraya her gelen talebe yaklaşık 50 bin dolar harcıyor senede.
     Bizim yaklaşık 100 bin talebemiz yurt dışında. Ama bir o kadar da bize Türk Cumhuriyetlerinden, Almanya'da oturan Türklerden, Güneydeki ülkelerden ve Körfez ülkelerinden geliyorlar. Biz ihracatta 150 milyar doları yaparken hizmet sektörünün de 50-60 milyar dolara ulaşacağını düşünüyoruz. Dolayısıyla ihracatımızın ve gelirimizin önemli bir parçası olacak."
     Yırcalı, Irak Bölgesel Kürt Yönetimi'nde Türk firmalarının inşaat ve enerji sektörlerinde faaliyet yürüttüklerini, bölgenin, merkezi yönetimle yaşadığı sıkıntıların, bu firmalara yansımalarının çözümüne yönelik bir soruyu, şöyle yanıtladı:
     "Bölgede bakanlarla yaptığımız görüşmede bize oranın kalkınması için iki şeye önem verdiklerini söylediler. Birincisi, yabancıların direkt olarak gelebilmesi, ikincisi de burada yatırımın gelmesi için enerji meselesinin halledilmesi... Siyasi meseleler zaman zaman oluyor ama ekonomik olarak bence orada çok önemli gelişmeler olacak. Gördüğüm kadarıyla, merkezi hükümetle siyasi bakımdan her zaman aynı olmasa bile ekonomik olarak birbirlerine fazla dokunmadan işi belli bir çerçeve içinde götürmek üzere mutabakata varmışlar. Onların ifadesine göre Irak, bütçesinin yüzde 17'sini buraya ayırmış. Böyle bir anlaşmaları var ki o da onların ekonomik hayatına hız veriyor."
     (Sürecek)
    
    
    

Bu haberi 157 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir