DEİK İcra Kurulu Başkanı Yırcalı, AA Finans Masası'na konuk oldu: (1) -"Krizden önceki yıllarda…

  • Yazı boyutu
DEİK İcra Kurulu Başkanı Yırcalı, AA Finans Masası'na konuk oldu: (1)
  -"Krizden önceki yıllarda…

DEİK İcra Kurulu Başkanı Yırcalı, AA Finans Masası'na konuk oldu: (1) -"Krizden önceki yıllarda Türkiye'nin AB ülkelerine yaptığı ihracatın genel ihracat içindeki payı yüzde 55 seviyesindeydi. Yüzde 55'in yüzde 50'sini de Almanya'ya yapıyorduk. Son duruma geldiğimizde Almanya'ya yaptığımız ihracat yüzde 36'lara kadar düştü. Bu önemli bir boşluk" -"DEİK, TİM gibi kuruluşlar olarak bu boşluğu doldurmamız gerektiğini düşündük. Bunu 2008'de düşündük. O zaman yaptığımız çalışmalar sayesinde; 2011'de, 2012'de bunun meyvelerini toplamaya başladık ve topluyoruz da. Nedir bu- Bu boşluğu daha yeni bölgelerle doldurduk. Buralar neresi- Afrika'dır, Asya-Pasifik'tir, Güney Amerika'dır. Türkiye bu ülkelere yeni girdi"

Dış Ekonomik İlişkiler Kurulu (DEİK) İcra Kurulu Başkanı Rona Yırcalı, krizden önceki yıllarda Türkiye'nin AB ülkelerine yaptığı ihracatın genel ihracat içindeki payının yüzde 55 seviyesinde olduğunu belirterek, "Yüzde 55'in yüzde 50'sini de Almanya'ya yapıyorduk. Son duruma geldiğimizde Almanya'ya yaptığımız ihracat yüzde 36'lara kadar düştü. Bu önemli bir boşluk" dedi.
     Anadolu Ajansı (AA) Finans Masası'na dün konuk olan Yırcalı, yaptıkları işlerin iyi olduğuna emin olduklarını ve bunların kamuoyuna duyurulması gerektiğini söyledi.
     AA'nın Atatürk tarafından Türkiye'nin sesinin duyurulması için zor şartlar altında kurulduğunu dile getiren Yırcalı, "DEİK olarak Türkiye'nin son 10 yıldaki gelişimlerini her tarafta duyurmaya çalışıyoruz. Sizin vasıtanızla da Türkiye'nin sesinin ve yaptığı işlerin dünya kamuoyu önünde değerlendirilmesi ve bilinmesinde de büyük fayda olacağını düşünüyorum" diye konuştu.
     Yırcalı, Batı ülkeleri için 2012 yılının zor bir yıl olduğunu belirterek, "Londra'daki hükümet tarafından yapılan açıklamaya göre, bu sene İngiltere'nin yüzde 0,8 büyümesi öngörülürken, 0,1 büyümesinin gerçekleşeceği anlaşıldı. 2013 yılında yüzde 2 büyüme beklenirken, şimdi bu rakamın yüzde 1,2 olacağı öngörülüyor. İngiltere krizden çok fazla etkilenmiş. Bunu bir Yunanistan kadar, bir İspanya, Portekiz kadar etkilenmemiş bir ülke olan İngiltere için söylüyorum" dedi.
     Bu durumun Türkiye'yi ilgilendirdiğini dile getiren Yırcalı, sebebini "İngiltere'nin AB'nin önemli bir ülkesi olması" şeklinde açıkladı. İngiltere'nin Türkiye'nin önemli müşterilerinden birisi olduğunu aktaran Yırcalı, Türkiye'nin ekonomik gelişmesinin ihracata dayalı olduğunu anımsattı.
     Türkiye'nin geçen sene 135 milyar dolarlık ihracat yaptığına, 2012'de bu rakamın 150 milyar dolar olacağına dikkati çeken Yırcalı, Türkiye'nin alıcıları olan ülkelerdeki şirketlerin zor durumda olmasına rağmen bunu yapabilmenin önemli bir başarı olduğunu ifade etti.
     Krizden önceki yıllarda Türkiye'nin AB ülkelerine yaptığı ihracatın genel ihracat içindeki payının yüzde 55 seviyesinde olduğunu anımsatan Yırcalı, sözlerine şöyle devam etti:
     "Yüzde 55'in yüzde 50'sini de Almanya'ya yapıyorduk. Son duruma geldiğimizde Almanya'ya yaptığımız ihracat yüzde 36'lara kadar düştü. Şimdi bu önemli bir boşluk. DEİK, TİM gibi kuruluşlar olarak bu boşluğu doldurmamız gerektiğini düşündük. Bunu 2008'de düşündük. O zaman yaptığımız çalışmalar sayesinde; 2011'de, 2012'de bunun meyvelerini toplamaya başladık ve topluyoruz da. Nedir bu- Bu boşluğu daha yeni bölgelerle doldurduk. Buralar neresi- Afrika'dır, Asya-Pasifik'tir, Güney Amerika'dır. Türkiye bu ülkelere yeni girdi. Bunlar uzak ülkeler. Her ülkenin kendisine göre alışkanlıkları var, şartları var. Herkes 'Türkler gelsin de bize mal satsın' diye beklemiyor. Bilhassa Afrika ülkelerine, Çin, Hindistan gibi ülkeler çok daha önceden girmişler ve yerleşmişler. Ama biz, Türk olmanın verdiği bir esneklikle ve devletin bizi desteklemesiyle, Türkiye olarak birçok Afrika ülkesinde büyükelçilikler açtık. Biz de büyükelçiliklerin açıldığı her ülkeyi iş konseyi olarak takip ediyoruz. Bugün DEİK 109 iş konseyine yükseldik. Bunların çoğu da yeni girdiğimiz ülkelerdeki iş konseyleri. İhracatçılarımızın burada önemli muvaffakiyetleri oldu."
    
     -"AA iş adamlarımızın başarılı girişimlerini 5 dilde servis ediyor"-
    
     AA Yönetim Kurulu Başkanı ve Genel Müdürü Kemal Öztürk de telekonferans yöntemiyle canlı yayına katıldı.
     "Başbakan'ın yaptığı konuşmayı Arap Medyası'na kimin servis ettiği" sorusunun kritik soru olduğunu aktaran Öztürk, sözlerine şöyle devam etti:
     "Şu ana kadar bunu Avrupalı ajanslar tercüme edip Arap Medyası'na servis ediyordu. Ya da bunu Avrupa medyasına, Kafkas medyasına kim servis ediyor- Bu sorunun aynısını sizin için de sorabiliriz. İş adamlarımızın başarılı girişimlerini, mesela çok güzel bir buluş yaptınız, bunu Ortadoğu medyasına kim servis edebilir- Biz bunu şu anda gerçekleştiriyoruz, tam 5 dilde. Sizin yaptığınız konuşmayı şu anda Arap medyasının tamamına Anadolu Ajansı Arapça olarak servis ediyor, ya da İngilizce olarak bütün dünyaya yayıyor, ya da Boşnakça olarak Balkan medyasına yayıyor, ya da Rusça olarak bütün Kafkas medyasına yayıyor. Stratejik bir konu bu. Biz şirket haberlerimizle bütün özel sektörün çalışmalarını, hizmetlerini anında servis ediyoruz."
     (Sürecek)
    
    
    

Bu haberi 153 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir