DEİK İcra Kurulu Başkanı Yırcalı, AA Finans Masasına konuk oldu: (2) -"Düne kadar bu bölgede…

  • Yazı boyutu
DEİK İcra Kurulu Başkanı Yırcalı, AA Finans Masasına konuk oldu: (2)
  -"Düne kadar bu bölgede…

DEİK İcra Kurulu Başkanı Yırcalı, AA Finans Masasına konuk oldu: (2) -"Düne kadar bu bölgede Rusya'nın istemediği bir şey olmazdı. Rusya bugün de çok önemli bir ülkedir ama Türkiye'nin kabul etmediği, dahil olmadığı herhangi bir gelişmenin bu bölgede başarıya ulaşmasının zor olduğu kabul edilmiştir" -"Yabancı yatırımcılar, Türkiye'de her türlü yatırım yapmak için çok istekliler. Sıkıntılara rağmen yurt dışından Türkiye'ye gelen yabancı sermaye yatırımlarının olduğunu görüyoruz"

Dış Ekonomik İlişkiler Kurulu (DEİK) İcra Kurulu Başkanı Rona Yırcalı, "Düne kadar bu bölgede Rusya'nın istemediği bir şey olmazdı. Rusya bugün de çok önemli bir ülkedir ama Türkiye'nin kabul etmediği, dahil olmadığı herhangi bir gelişmenin bu bölgede başarıya ulaşmasının zor olduğu kabul edilmiştir" dedi.
     Anadolu Ajansı (AA) Finans Masasına dün konuk olan Yırcalı, yeni ve iyi piyasalardan birinin Rusya olduğunu belirterek, Rusya ile Türkiye arasında önemli gelişmelerin bulunduğunu ve bunlardan birinin vize konusu olduğunu kaydetti.
     Bir Rusya'nın vizeyi kaldırması başka ülkelerinkine benzemez. Türkiye'nin ekonomik ve siyasi öneminin etkisi bulunuyor" diyen Yırcalı, şunları söyledi:
     "Düne kadar bu bölgede Rusya'nın istemediği bir şey olmazdı. Rusya bugün de çok önemli bir ülkedir ama Türkiye'nin kabul etmediği, dahil olmadığı herhangi bir gelişmenin bu bölgede başarıya ulaşmasının zor olduğu kabul edilmiştir. Zaman zaman bazı petrol hatlarının önemi azalıyor, bazıları öne geçiyor ama bunların hepsi de bizden geçiyor. Batının bu enerji ihtiyacı devam ettiği, doğunun ve güneyin enerjiyi ihraç etmek istediği müddetçe bu bizden geçecektir. Bu bize ekonomik bir ağırlık veriyor. Bizim topraklarımızdan geçen bu yakıtların kontrolü bizde değil ama bir nevi söz sahibisiniz. Putin buradayken 4-5 büyük anlaşma imzalandı."
     Ara malı ithalatına ilişkin soruya Yırcalı, bazı sektörlerde hammadde, yarı mamul madde ve teknolojinin ithal edildiğini anlatarak, "Bütün bunların çaresi hammadde, yarı mamul madde ve teknolojik makine araç ve gereçlerinin Türkiye'de üretilmesidir. Biz niçin bugün Türk malı otomobili yapamıyoruz- Bu bir sistem meselesi, üretiminizin ne kadar olduğu meselesidir. Ekonomi Bakanlığı'nın bu konuda çalışması var. Bunun bir an önce başlanarak giderilmesi lazım. İthalatın azaltılması ve yaptığımız ihracatın büyük bir kısmının Türk malı ile yapılması tek yoludur. Bu artık devlet politikası haline geldiği için kısa zamanda olacağını düşünüyoruz" diye konuştu.
    
     -"Yatırım yapılabilir ülke olmamız fonlar açısından çok önemli"-
    
     Yurt dışındaki yatırımcıların teşvik paketi ilgisine ilişkin soruya da Yırcalı, şu karşılığı verdi:
     "Yabancı yatırımcılar, Türkiye'de her türlü yatırım yapmak için çok istekliler. Sıkıntılara rağmen yurt dışından Türkiye'ye gelen yabancı sermaye yatırımlarının olduğunu görüyoruz. Türkiye'ye son 10 yıl içinde 110 milyar dolar yatırım geldi. Geçen yıl 14,5 milyar dolar yatırım gelirken, bu sene eylül ayı sonunda 14,5 milyar dolarlık yatırımı aştık. Siyasi istikrarı ve ekonomik gelişmesi olan bir ülkedeyiz. Yeni teşvik programlarıyla ilgili benim yurt dışında yaptığım toplantılarda Türkiye'den bahsedilmektedir. Yatırım yapılabilir bir ülke olarak gösterilmemiz, fonlar açısından son derece önemli."
    
     -"Diğer derecelendirme kuruluşları geç kaldı"
    
     Fitch'in Türkiye'nin notunu artırmasını ve diğer derecelendirme kuruluşlarının tutumuna ilişkin soruya da Yırcalı, "Ben diğer derecelendirme kuruluşlarının da Fitch'i takip etmesini bekliyordum. Çok geciktiler. Yunanistan'ı tekrardan düşürdüler. Fitch'ten sonra diğer derecelendirme kuruluşlarının da gelmesini bekliyordum. Belki onlar da noel telaşı başladı. Ama inşallah bunu yıl başından önce yaparlar" dedi.
     (Sürecek)
    
    
    

Bu haberi 148 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir