DEİK İcra Kurulu Başkanı Rona Yırcalı: -"Irak ekonomisi önümüzdeki dönemde 2 temel eksende…

  • Yazı boyutu
DEİK İcra Kurulu Başkanı Rona Yırcalı:
  -"Irak ekonomisi önümüzdeki dönemde 2 temel eksende…

DEİK İcra Kurulu Başkanı Rona Yırcalı: -"Irak ekonomisi önümüzdeki dönemde 2 temel eksende gelişecek. Bunlar Irak enerji pazarının dünya pazarına dağılımı ve Irak'ın yeniden inşa edilmesi. Bu süreçte Türkler ve Japonlar için yeni işbirlikleri doğmaktadır" -Japonya'nın Irak'ın Yeniden Yapılanmasından Sorumlu Büyükelçisi Mitsio Sakaba: -"Irak'ın değişik kültürü ve güvenlik problemlerinden dolayı Japonya'nın Türkiye ile işbirliği çok önemli"

Dış Ekonomik İlişkiler Kurulu (DEİK) İcra Kurulu Başkanı Rona Yırcalı, Irak ekonomisinin önümüzdeki dönemde 2 temel eksende gelişeceğini belirterek, "Bunlar Irak enerji pazarının dünya pazarına dağılımı ve Irak'ın yeniden inşa edilmesi. Bu süreçte Türkler ve Japonlar için yeni işbirlikleri doğmaktadır" dedi.
     DEİK'in düzenlediği "Irak'ta Türk-Japon İşbirliği Forumu-Müteahhitlik ve Enerji Pazarı" konulu forumun açılışında konuşan Yırcalı, küresel düzen kriz ile yeniden şekillenirken Türkiye gibi ekonomilerin nüfuz alanlarının arttığını kaydetti.
     Türkiye ile Irak'ın ortak bir kültürel mirası paylaşan iki dost olduğunu belirten Yırcalı, konuşmasına şöyle devam etti:
     "Irak halen 2. büyük ihracat pazarlarımızdan. Türk şirketleri Irak'taki en etkin kuruluşların başında yer alıyor. Türk şirketleri burada güvenlik kaygılarıyla hareket etmemektedir. Türkiye Irak'taki elçiliğini kapatmazken, Basra ve Musul'da da yeni konsolosluklar açmıştır. Milli gururumuz Ziraat Bankası Irak'ta banka açan ilk yabancı banka olurken, THY Irak'taki 6 şehre direkt uçuş yapmaktadır. Bu da bağlarımızın önemli bir göstergesidir. Türkiye Irak'ın yeniden yapılanmasına büyük önem vermektedir. Yeni dönemde Türk ve Japon şirketleri olarak yeni ortak projelere imza atmalıyız."
    
     -"Irak'a şu ana kadar 5,8 milyar dolar yardımda bulunduk"-
    
     Japonya'nın Irak'ın Yeniden Yapılanmasından Sorumlu Büyükelçisi Mitsio Sakaba ise bu forumun düzenlenmesi için yaklaşık 1,5 yıldır çalışmalar yaptıklarını söyledi.
     Japonya ve Türkiye'nin Irak'ta yapacağı faaliyetlerin bu toplantının önemini daha da artırdığını ifade eden Sakaba, Irak'a şu ana kadar 5,8 milyar dolar yardımda bulunduklarını kaydetti.
     Daha önce altyapı yatırımları ve petrol rafinerileri alanında yardımda bulunduklarını dile getiren Sakaba, bundan sonra da sigorta gibi sosyal konularda yardım yapmayı düşündüklerini bildirdi.
     Irak'ın bundan sonra yeniden yapılandırılmasının Irak'ın uluslararası toplumlarla entegrasyonunun sağlanması olduğunun altını çizen Sakaba, sözlerini şöyle sürdürdü:
     "Biz Körfez savaşına kadar olan dönemde Irak ile ilişkilerimizi üst düzeyde devam ettirdik. Son yıllarda Irak'ta yabancıların aldığı ihalelerde Türkiye çok büyük rakamlara ulaşmıştır. Bu Japonya için önemli. Irak'ın değişik kültürü ve güvenlik problemlerinden dolayı Japonya'nın Türkiye ile işbirliği çok önemli. Türkiye'nin networkü Japonya için çok önemli. Birlikte iş yapmak bizim için kazan kazan modeli oluşturacağı için çok önemli."
    
     -"Irak'ta bundan sonra birçok ticari aktivite şansı olduğunu düşünüyorum"-
    
     Mitsubishi Corporation Yönetim Kurulu Başkanı Yorihiko Kojima da Irak'ta bundan sonra birçok ticari aktivite şansı olduğunu düşündüğünü bildirdi.
     Türkiye ile Japonya'nın işbirliğine giderek Irak'ta ortak çalışabileceğini ifade eden Kojima, "Irak'taki güvenlik endişe konusu ama Irak halkının güçlü kişiliği sayesinde bu sorunun aşılabilineceğini düşünüyorum" dedi.
     Mitsubishi olarak ilk ofislerini 1960'da Bağdat'ta açtıklarını ve özellikle 1980'den sonra buradaki aktivitelerinin arttığını dile getiren Kojima, Irak'taki Japonya ve Türkiye'nin ortak aktivitelerinde sadece şirketlerin değil hükümetlerin de payının büyük olduğunu sözlerin ekledi.
    
    
    

Bu haberi 124 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir