Değerlemelere esas kurlar belirlendi

  • Yazı boyutu
Değerlemelere esas kurlar belirlendi

Değerlemelere esas kurlar belirlendi

Borsada rayici olmayan yabancı paraların, Vergi Usul Kanunu gereğince 2012 yılı için yapılacak değerlemelerine esas olacak kurları belirlendi.
     Resmi Gazete'de yayımlanan Vergi Usul Kanunu Genel Tebliği'yle açıklanan kurlar, borsada rayici olmayan yabancı paraların ve bu paralarla olan senetli ve senetsiz alacak ve borçların değerlemesinde 2012 yılı sonu itibariyle uygulanacak.
     Öte yandan, değerleme günü itibariyle Maliye Bakanlığı'nca kur ilan edilmediği durumlarda Merkez Bankası'nca ilan edilen kurlar esas alınacak. Bu şekilde yapılacak değerlemelerde efektif cinsinden yabancı paralar için efektif alış kuru (bulunmaması halinde döviz alış kurunun), döviz cinsinden yabancı paralar içinse döviz alış kuru uygulanacak.
     Ancak, vergi uygulamaları açısından, bankaların 31 Aralık 2012 tarihi itibariyle yapacakları değerleme sırasında bu Tebliğ ile belirlenen kurlar yerine, Merkez Bankası'nca belirlenen esaslara uygun olarak tespit ettikleri ve fiilen uyguladıkları alış kurları esas alınacak.
    
    
    

Bu haberi 83 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir