Daruma ile N+1 International ortak yatırım fonları kuracak

  • Yazı boyutu
Daruma ile N+1 International ortak yatırım fonları kuracak

Daruma Yönetim Kurulu Başkanı Altuğ: "Varlık ve fon yönetiminde uzman bir firmayla güçlerimizi birleştirerek, Türkiye'nin konjonktürünün fevkalade müsait olduğu ve dünyanın Türkiye'ye imrenerek baktığı bir dönemde, sadece finansal danışmanlık değil, direkt yatırım yapmaya da başlayacağız"

Daruma Kurumsal Finansman ile yatırım bankası N+1 International, Avrupa, Asya, Türkiye ile Balkanlar'da yatırım bankacılığında ortak olmak, enerji, gayrimenkul ve mezzanine finansmanı alanlarında ortak yatırım fonları kurmak üzere anlaşma imzaladı.
     Anlaşmaya göre, N+1 International, Daruma Kurumsal Finansman'dan yüzde 20 hisse alırken, Daruma Kurumsal Finansman da, N+1 International firmasından yüzde 5,25 hisse aldı. Bu birleşmeyle firmanın yeni adı "N+1 Daruma" olarak belirlendi.
     Anlaşmanın basına tanıtımı amacıyla düzenlenen toplantıda konuşan Daruma Yönetim Kurulu Başkanı Okan Altuğ, N+1 ve Daruma'nın, enerji, mezzanine ve gayrimenkul alanlarında da yüzde 50 - yüzde 50 ortak olarak sermaye fonları kurmak üzere ortaklık anlaşması imzaladığını belirterek, anlaşmanın hedefinin toplam 250-400 milyon avro enerji fonu, 200-300 milyon avro mezzanine yatırım fonu ve 200-300 milyon avro ticari gayrimenkul yatırım fonu kurulması olduğunu söyledi.
     Altuğ, kurumsal finansman alanında Türkiye'ye yönelik sermaye hareketliliğine daha güçlü, yeni bir ivme kazandırmak ve mevcut yatırımcı bakış açısını güçlendirmek istediklerini belirterek, şunları ifade etti:
     "Bu ortaklık vasıtasıyla, Avrupa ekonomileri arasında en sağlam, hızlı adımlarla büyüyen ekonomi olan Türkiye ve Türk iş dünyasına, finansal yatırımcılarla yapılan ortaklıklara ilaveten, Türk firmalarına stratejik sermaye finansmanı perspektifi kazandırılması amaçlanıyor. Türkiye'de halihazırda faaliyet gösteren ve aktif finansal yatırımcılara ilaveten, stratejik sermaye konusunda Türkiye'ye kaynak akışını hızlandırmak, bu çerçevede N+1 International ve grubun mevcut olduğu tüm ülkelerdeki stratejik sermayeyi Türkiye'ye çekmek hedefleniyor. N+1 Daruma ortaklığının yeni bir hedefi ise, kurumsal finansmanda daha güçlü olarak vurgulanan bir stratejiyle Türk firmalarının dünyada yapacakları firma satın alımlarını destekleyecek, yatırım bankacılığı ve finansal danışmanlık hizmetleri verilmesi olacak. N+1 Daruma ortaklığının hedefi 2012 senesinde Mezzanine ve Enerji Fonlarını hayata geçirmek. Gayrimenkul fonu için hedef ise 2013 senesi ikinci yarısı. Türkiye'nin yatırım potansiyeline uygun bir yapıda hareket edecek mezzanine, enerji ve gayrimenkul fonları, Türk iş dünyasının kullanımı için 2012 ve 2013 senelerinde devreye girmiş olacak."
     Türkiye'de şu anda uluslararası kurumsal yatırımcılardan fon elde etmiş ve sadece Türkiye'ye ihtisaslaşmış mezzanine ve gayrimenkul fonu bulunmadığını ifade eden Altuğ, "N+1 Daruma ortaklığı hızlı bir şekilde bu boşluğu doldurmayı öngörüyor. Enerji alanında ise Türkiye için kurulmuş tek bir fon bulunuyor. Bunun yanı sıra yeni kurulacak fonlarla fon yönetimi konusunda da bakış açısı değişikliği planlanıyor. Buna göre planlanan enerji fonunun önemli bir kısmının Türkiye ve Londra'da halka açılması suretiyle yatırımcı bazının biraz daha genişletilmesi arzu ediliyor" diye konuştu.
     Altuğ, 15'inci kuruluş senelerini kutlamaya hazırlanırken, Avrupa'da çok iş yapmış, büyümüş, yatırım bankacılığı ve fon yönetiminde önemli başarılara imza atmış, bir kurumla ortaklık yapmanın mutluluğunu yaşadıklarını belirterek, sözlerini şöyle sürdürdü:
     "Bugüne kadar şirket evlilikleri ve satın alımları konusunda müşterilerimize hizmet verirken hep satın alımlar konusunda çalıştık. Bu kez kendi işlemimizde kurumsal finansman alanında N+1 ile yaptığımız bir şirket evliliğidir. Bu işlemle Daruma da, N+1 International firmasının dünya operasyonunun yüzde 5,25'ine sahip olmuştur. Hedefimiz N+1 International altında yüzde 100 birleşme ve hem Avrupa içindeki hem de Asya ve Amerika'daki büyümesini sağlamaktır. Mezzanine, Enerji ve Gayrimenkul fonlarında ise hedefin 2023 senesinde 2 milyar avro büyüklüğünde bir fon yönetimi firması olmak. Bugüne kadar başarılı olarak yaptığımız finansal danışmanlık hizmetlerimizi, bundan sonra N+1 Türkiye Fonu ile firmamız, yatırımcı olarak yapacak. Kurumsal Finansman firması olarak bu hizmetleri çok iyi başararak 250'den fazla değişik işleme imza attık Türkiye'de. Şimdi varlık ve fon yönetiminde uzman bir firma ile güçlerimizi birleştirerek, kuruluşumuzdan 15 sene sonra, Türkiye'nin konjonktürünün fevkalade müsait olduğu ve dünyanın Türkiye'ye imrenerek baktığı bir dönemde, sadece finansal danışmanlık değil, direkt yatırım yapmaya da başlayacağız."
    
     -134 milyon avroluk yenilenebilir enerji projesi finansmanı...-

    
     Okan Altuğ, hedeflerinin en karlı, en büyük firma olmak değil, en kaliteli, en iyi kurumsal finansman firması ve fon yöneticisi olmak olarak belirlediklerini vurgulayarak, "Bunun için 15 sene geçmişi olan bir kurum olarak önümüzdeki dönemde yeni bir perspektif, yeni ve güçlü bir ortak ve yeni bir enerji ile yola devam diyoruz. Hedefimiz Daruma'nın yakaladığı başarı ve tecrübeyi N+1 ile önümüzdeki yıllara taşımaktır" dedi.
     Geleceğe yönelik projelerine de değinen Altuğ, Türkiye'de en büyük yenilenebilir enerji proje finansmanını gerçekleştireceklerini ve projenin değerinin 134 milyon avro civarında olduğunu söyledi.
     N+1 International Kurucu Ortağı ve Yönetim Kurulu Başkanı Santiago Eguidazu da Türkiye'nin önde gelen kurumsal finansman firmalarından Daruma ile gerçekleştirdikleri ortaklığın önemine vurgu yaparak, "Amacımız, uluslararası piyasalara açılmak isteyen orta ve büyük ölçekli Türk firmalar ve Türkiye'ye girmek isteyen Avrupalı firmalar için ilk akla gelen ve öncü finansal danışman firma olmaktır. Fon yönetimi alanında ise, uluslararası yatırımcılarla işbirliği yapmak isteyen yerel firmalar ve girişimcilerle çalışmayı hedefliyoruz. Bu anlamda, Daruma'nın Türkiye piyasasında uzun yıllara dayanan varlığı ve itibarı ile N+1'in 20 yılı aşkın fon yönetimi tecrübesini birleştirerek, farklılaşmış bir hizmet sunacağımıza inanıyoruz" diye konuştu.


Bu haberi 164 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir