Dahilde İşleme Rejimi Kararı'nda değişiklik -İthal eşya yerine serbest dolaşımdaki eşyanın…

  • Yazı boyutu
Dahilde İşleme Rejimi Kararı'nda değişiklik
  -İthal eşya yerine serbest dolaşımdaki eşyanın…

Dahilde İşleme Rejimi Kararı'nda değişiklik -İthal eşya yerine serbest dolaşımdaki eşyanın kullanılabileceği tarım ürünlerinde, söz konusu tarım eşyasının ithal eşya ile ticari kalite, teknik özellik ve niteliği itibarıyla aynı olduğuna yönelik tespit, 12'li bazda gümrük tarife pozisyonuna göre yapılacak

İthal eşya yerine, serbest dolaşımdaki eşdeğer eşyanın kullanılabileceği tarım ürünlerinde, söz konusu tarım eşyasının ithal eşya ile ticari kalite, teknik özellik ve niteliği itibarıyla aynı olduğuna yönelik tespit 12'li bazda gümrük tarife pozisyonuna göre yapılacak.
     "Dahilde İşleme Rejimi Kararı'nda Değişiklik Yapılması Hakkındaki" Bakanlar Kurulu Kararı Resmi Gazete'de yayımlandı.
     Bugün yürürlüğe giren karara göre, dahilde işleme izin belgesi kapsamında işlem görmüş ürünün elde edilmesi için ithal eşyasının yerine eşdeğer eşya olarak, asgari 8'li bazda gümrük tarife istatistik pozisyonu, ticari kalite ve teknik özellikleri itibarıyla aynı kalite ve nitelikleri taşıyan serbest dolaşımdaki eşyanın kullanılabilecek.
     Buna karşın "eşdeğer eşya olarak kullanılan tarım ürünlerinin ithal eşyası ile ticari kalite, teknik özellik ve niteliği itibarıyla aynı olduğuna yönelik tespit, münhasıran 12'li bazda gümrük tarife istatistik pozisyonuna göre" yapılacak. Bakanlık, bu tespitin yapılmasına yönelik ilave şartlar getirmeye yetkili olacak.
     Bugünden önce müeyyide uygulanan ancak vergileri tahsil edilmeyen belgeler dahil düzenlenen dahilde işleme izin belgeleri kapsamında eşdeğer eşya olarak kullanılan tarım ürünlerine ilişkin işlemler, yeni hüküm çerçevesinde yapılacak.
     Öte yandan, ihracat sayılan satış ve teslimlere konu mamullerin üretiminde kullanılan ithali geçici veya kati anti-damping vergisi veya sübvansiyon vergisine tabi eşyanın ithalatında söz konusu vergiler tahsil edilecek.
    
    
    

Bu haberi 138 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir