Daha çok gaz kullanan yanacak!

  • Yazı boyutu
Daha çok gaz kullanan yanacak!

Enerji Bakanı Yıldız, doğalgazda yeni sistemin sinyalini verdi

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, daha fazla doğalgaz kullanana daha fazla vergi üzerinde çalıştıklarını belirtti.

Yıldız, "Elektrik isteyen her komşu ülkeye imkanlarımız çerçevesinde enerji sağlayabiliriz. Irak'ın kuzeyine sınırda kuracağımız santralle elektrik vereceğiz, onlar da bize doğalgaz verecek'' dedi.

BAKAN YILDIZ: TÜPRAŞ, PETROL ALIMI İÇİN SUUDİ ARABİSTANLI YETKİLİLERLE GÖRÜŞÜYOR
İran'ın Türkiye'nin en büyük ham petrol tedarikçisi olmayı sürdüreceğini belirten Yıldız, Tüpraş'ın petrol alımı için Suudi Arabistanlı yetkililerle görüştüğünü belirtti.

"KADEMELENDİRME İLE İLGİLİ ÇALIŞMANIN MAYIS'TA TAMAMLANMASI BEKLENİYOR"
Enerji Bakanı Yıldız, doğalgaza vergide kademelendirmeyle ilgili bir çalışmanın olduğunu söyledi. Yıldız, "Kademelendirme ile ilgili çalışmanın Mayıs ayında tamamlanması bekleniyor" dedi.

Yıldız, "Kıbrıs'ta sondaj çalışması benim de katılımımla bu ay içinde başlayacak" dedi.

RUSYA  GAZINDA  ZAM YOK
'Rusya'dan alınan gazda zam olacak mı? şeklindeki bir soruya ise, "Avrupa'da Nisan ayı itibariyle doğalgazı en ucuz kullanan 2. ülkeyiz. Gazprom'un Avrupa'ya uygulayacağı herhangi bir zamda Türkiye etkilenmeyecek. Yaptığımız anlaşmalarda bir süre var.  Bu süre bitmeden zam olmayacak." cevabını verdi. İran doğalgazı için indirim talebimize yanıt gelmediğini belirten Yıldız, "İran, hala Türkiye'nin en büyük petrol tedarikçisi konumunda. Tahkime devam ediyoruz.S. Arabistan'dan petrol alımı spot kontratlarla başlayacak. Libya'nın petrol ticaretinde TPIC'in daha fazla rol alacağını umuyorum." dedi.

 

 

Kaynak: HABERTÜRK


Bu haberi 293 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir