D-Marin'den, Yunanistan'ın en büyük marina zinciri ile ortaklık anlaşması

  • Yazı boyutu
D-Marin'den, Yunanistan'ın en büyük marina zinciri ile ortaklık anlaşması

D-Marin'den, Yunanistan'ın en büyük marina zinciri ile ortaklık anlaşması

Doğuş Grubu'na bağlı D-Marin Marinalar Grubu, global alandaki yatırımlarına bir yenisini daha ekleyerek Yunanistan'ın en büyük marina zinciri MedMarinas SA ile ortaklık anlaşması imzaladı.
     Yapılan açıklamaya göre, Doğuş Grubu'nun yüzde 51 hisseyle ortak olduğu MedMarinas SA zincirinde yer alan üç marinayı portföyüne katan D-Marin, Doğu Akdeniz Çanağı ve Adriyatik Denizi'nin en büyük uluslararası marina zincirine sahip oldu. Anlaşmaya göre Yunanistan'ın en önemli marinaları arasında yer alan Korfu Adası'ndaki Gouvia, Lefka'daki Lefkas ve Pire'nin tarihi limanı içinde yer alan Zea bundan böyle D-Marin ortaklığında hizmet verecek.
     Hırvatistan'da D-Marin Mandalina, D-Marin Dalmacija ve D-Marin Borik ile etkin olan, geçtiğimiz günlerde ise Akdeniz'in en büyük marina zinciri olan, 21 adet marinaya sahip Hırvat Adriatic Croatia International (ACI) Grubu'nun yüzde 6,92'sini satın alarak bu ülkedeki etkinliğini artıran D-Marin Marinalar Grubu, yurt dışında bir diğer hedef pazar olarak gördüğü Yunanistan'da da atılımlarını sürdürüyor.
     Geçtiğimiz günlerde Atina Borsası'na kote olan, Lamda Development SA kontrolündeki Flisvos Marina ile yüzde 50 ortaklık yaparak Atina'da mega yatlara özel hizmet veren birinci sınıf, ultra lüks bir marinayı zincirine katan D-Marin, bu ülkedeki ikinci anlaşmasını da yine Atina Borsası'na kote olan bir başka kuruluşla, Kiriacoulis Mediterranean Cruises Shipping SA ile yaptı. Kiriacoulis ailesi denetiminde yönetilen Grup, deniz turizminde marinalara ek olarak Türkiye, Hırvatistan, İtalya, Fransa, Malta ve Karayipler'de toplam 28 noktada charter hizmeti de veriyor.
    
     -D-Marin'in üç ülke sularında yat kapasitesi 9 bine yaklaştı-
    
     Kiriacoulis Grubu ile yüzde 51 ortaklık anlaşması imzalayan D-Marin Marinalar Grubu, Yunanistan'da portföyüne kattığı Gouvia, Lefkas ve Zea marinaları ile birlikte marinacılık yatırımı yaptığı üç ülkede toplam yat kapasitesini 8 bin 498'e çıkardı.
     Korfu Adası'nda yer alan Gouvia bin 235'i deniz, 550'si kara olmak üzere toplam bin 785 yat kapasitesine, Lefka bölgesindeki Lefkas ise 620'si deniz, 280'i kara olmak üzere toplam 900 yatlık kapasiteye sahip bulunuyor. Pire'de tarihi liman içerisinde hizmet veren Zea'nın ise, tamamı deniz olmak üzere kapasitesi 670.
    
     -"Doğu Akdeniz ve Adriyatik Denizi'nin en büyük uluslararası marina zincirine sahip olduk"-
    
     Açıklamada görüşlerine yer verilen Doğuş Grubu Üst Yöneticisi (CEO) Hüsnü Akhan, Kiriacoulis Grubu'nun turizm, inşaat ve gayrimenkul alanlarında faaliyet gösteren, denizcilik alanında bölgenin referans şirketlerinden biri olduğunu vurguladı.
     Bu anlaşmayla birlikte Doğu Akdeniz Çanağı ve Adriyatik Denizi'ni hedefleyen genişleme stratejisinde önemli bir adım daha attıklarını belirten Akhan, D-Marin Marinalar Grubu'nun Doğu Akdeniz Çanağı ve Adriyatik Denizi'nin en büyük uluslararası marina zincirine sahip olduğunu ifade etti.
     Akhan, "Marinacılık, Doğuş Grubu olarak çok önemsediğimiz ve her gün işimize değer katmak için çaba harcadığımız bir alan. D-Marin kalitesi ve standartlarını Doğu Akdeniz Çanağı ile Adriyatik Denizi'nde yaygınlaştırarak, Türk bayrağını uluslararası sularda dalgalandırmaktan büyük gurur duyuyoruz" ifadelerini kullandı.
    
     -"Türkiye deniz turizm sektöründe 1 numaralı yatçılık bölgesi olabilir"-
    
     Doğuş Grubu olarak marinacılık sektörüne ilk kez 2003 yılında D-Marin Turgutreis ile adım attıklarını, D-Marin Didim ve D-Marin Göcek ile Türkiye'deki marinacılık yatırımlarını yıllar içinde artırdıklarını vurgulayan Akhan, "D-Marin Dalaman Marina'nın da bu yıl içerisinde inşaatına başlamayı hedefliyoruz. Havaalanına yalnızca 10 dakika mesafede olan marinamız, misafirlerine uçaktan inip 10 dakikada teknede olma imkanı verecek" bilgisini verdi.
     Turizm, denizcilik ve ulaştırma sektörleri ile yakın ilişki içinde bulunan yatçılık ve marina işletmeciliği faaliyetlerinin tüm kıyı ülkelerinin ilgi alanını oluşturduğuna dikkati çeken Akhan, şunları kaydetti:
     "Bunun temel nedeni de birçok alanda sağladığı ekonomik getirilerdir. Akdeniz ülkeleriyle kıyaslandığında, 3 tarafı denizlerle çevrili ülkemiz dünya deniz turizm sektöründe 1 numaralı yatçılık bölgesi haline gelme potansiyeline sahip. Turizm gelirleri içinde deniz turizm geliri önemli bir pay alıyor. Yat turistinin kişi başı harcama tutarı oranı kara turistine göre yaklaşık 10 kat daha yüksek. Milli gelire katkı açısından da bu sektör çok büyük önem taşıyor."
    
    
    

Bu haberi 159 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir