Çukurova'nın "sertifikalı ustaları" göreve hazır -Çevre ve Şehircilik Bakanlığı'nın yürürlüğe…

  • Yazı boyutu
Çukurova'nın "sertifikalı ustaları" göreve hazır
  -Çevre ve Şehircilik Bakanlığı'nın yürürlüğe…

Çukurova'nın "sertifikalı ustaları" göreve hazır -Çevre ve Şehircilik Bakanlığı'nın yürürlüğe koyduğu yönetmelik gereğince kurslara katılarak sertifika alan, "Çukurova'nın ilk sertifikalı ustaları" inşaatlarda görev almayı bekliyor

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı'nın yürürlüğe koyduğu yönetmelik gereğince kurslara katılarak sertifika alan, "Çukurova'nın ilk sertifikalı ustaları" inşaatlarda görev almayı bekliyor.
     Yönetmelik gereğince, yapı ruhsatına tabi her türlü yapım işini üstlenen yapı müteahhitleri, 2012 yılından itibaren sertifikasız usta çalıştıramama zorunluluğunun, yetki belgeli, sertifikalı usta çalıştırma zorunluluğunun sektöre itibar kazandıracağını düşünüyor.
     Mersin Yapı Müteahhitleri Derneği (MERYAP) Başkanı Nesim Ekinci, Mersin Sanayici ve İşadamları Derneği'nde (MESİAD) düzenlenen sertifika törenindeki konuşmasında, geçtiğimiz yıl yürürlüğe giren yönetmelik çerçevesinde inşaat ve tesisat işlerinde yetki belgeli usta çalıştırılmasının zorunlu kılındığını hatırlattı.
     Kaliteli ve sağlam binaların inşası için sertifikalı ustaların gerekliliğini anlatan Ekinci, şöyle konuştu:
     "Mesleki yeterlilik eğitimi ve belgelendirmesini ilk olarak Mersin'de başlatarak, Türkiye İnşaat Sanayicileri İşveren Sendikasıyla protokol imzaladık. Ardından Mersin İl Milli Eğitim Müdürlüğü ve Atatürk Endüstri Meslek Lisesi ile iş birliği yaparak, 15 meslek dalında toplam 40 saat süren eğitim çalışması başlattık. Sınavlar yaptık. Şimdi bu çalışmanın meyvesini almaktan büyük memnuniyet duyuyoruz. Eğitim ve sınav sürecini tamamlayıp, 'Yeterlilik Belgesi' sertifikasını almaya hak kazanan 67 kalifiye inşaat ustasına belgelerini verdik. Mersin'de belgesiz işçi kalmayıncaya dek, diğer kurumlarla da işbirliği yaparak çalışmalarımızı sürdüreceğiz."
    
     -Müteahhitler daha fazla istihdam sağlayacak-
    
     Türk müteahhitlik sektörünün 2013 yılına rekorla başladığını vurgulayan Ekinci, şöyle konuştu:
     "Yurt dışı iş hacmi bakımından Çin'den sonra 2. sırada bulunan ülkemizde müteahhitlik sektörü dünyanın en büyük müteahhitlik firmalarının yer aldığı 225 firma sıralamasında 33 firmayla ikinci sırada yer almıştır. Sektörümüzün bundan 13 yıl önce 750 milyon dolar olan iş hacmini bugün 26 milyar dolara çıkarması gerçekten büyük başarıdır. Müteahhitlerin daha fazla istihdam sağlayarak, inşaat sanayi ihracatımızı artırarak Türkiye ekonomisine büyük katkılar sunmaya devam edeceğinden kimsenin kuşkusu olmasın. Bu başarılar, kaliteyi ön planda tutan, mode ve sağlam binaları dünyanın dört bir yanında yükselten bir anlayışın ürünüdür."
     Ekinci, yükselen binaların altında hiç kimsenin kalmaması için mesleğinde ustalaşmış, kalifiye insanlarla güçlerine güç katmaya devam edeceklerini de sözlerine ekledi.
     Konuşmanın ardından eğitimlere katılan 67 kişiye sertifikaları verildi.
    
    
    

Bu haberi 181 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir