Çukurova Holding'ten, Turkcell Genel Kurulu Açıklaması: -"Çukurova Grubu, Turkcell Yönetim…

  • Yazı boyutu
Çukurova Holding'ten, Turkcell Genel Kurulu Açıklaması:
     -"Çukurova Grubu, Turkcell Yönetim…

Çukurova Holding'ten, Turkcell Genel Kurulu Açıklaması: -"Çukurova Grubu, Turkcell Yönetim Kurulu'nda bağımsız üye sayısının artırılması suretiyle SPK düzenlemesine uyum sağlanmasını tüm yönleriyle desteklemektedir" -"TeliaSonera ve Altimo 2011 yılından beri Turkcell'in bağımsız üyelerce yönetilmesini istediklerini beyan etmelerine karşın, Turkcell Yönetim Kurulu'nun minimum sayıda üyenin katılması suretiyle toplanması ve yine minimum toplantı çoğunluğu ile kararlar alması konusunda ısrarcı bir yaklaşım sergilemektedirler"

Çukurova Grubu'nun, Turkcell Yönetim Kurulu'nda bağımsız üye sayısının artırılması suretiyle Sermaye Piyasası Kurulu (SPK), düzenlemesine uyum sağlanmasını tüm yönleriyle desteklediği bildirildi.
     Çukurova Holding AŞ'den yapılan yazılı açıklamada, Turkcell'in 29 Haziran 2012 tarihinde yapılması planlanan fakat yeterli toplantı nisabının oluşmaması nedeniyle gerçekleştirilemeyen Olağan Genel Kurul Toplantısı ve TeliaSonera ile Altimo'nun konuya dair beyanları hakkında değerlendirmelerde bulunuldu.
     Turkcell'in 2010 faaliyetleriyle ilgili kar payı dağıtımının, 2011 yılında gerçekleştirilen 21 Nisan, 11 Ağustos ve 12 Ekim tarihli Genel Kurul toplantılarında TeliaSonera ve Altimo tarafından, ortak ve açık bir tutumla engellendiği savunulan açıklamada, şunlar kaydedildi:
     "Keza, 2011 yılı faaliyet karının dağıtımı konusunda Grubumuzun olumsuz tutumuna dair iddiaları da, belgeleriyle sabit olduğu üzere, gerçek dışıdır. Özellikle Altimo adına açıklama yapan Avukat Ömür Yarsuvat'ın beyanları somut detaylar ile ilgili olarak önemli derecede yanlış ve yanıltıcı beyanlar içermektedir. Bu itibarla, TeliaSonera ve Altimo'nun kendi engelleyici tutumlarının Çukurova'ya yüklenmesi çabaları, müessif ve ümitsiz bir girişimden öte bir anlam taşımamaktadır. Çukurova Grubu, Turkcell Yönetim Kurulu'nda bağımsız üye sayısının artırılması suretiyle SPK düzenlemesine uyum sağlanmasını tüm yönleriyle desteklemektedir.
     Grubumuz özellikle, bağımsız üyelerin Turkcell yönetimindeki fiili etkilerinin artırılmasını ve bu kapsamda, tüm Yönetim Kurulu toplantılarına en az bir bağımsız üyenin katılımını ve toplantılarda alınan kararlarda yine en az bir bağımsız üyenin olumlu oyunun aranmasını önermekte ve desteklemektedir. TeliaSonera ve Altimo 2011 yılından beri Turkcell'in bağımsız üyelerce yönetilmesini istediklerini beyan etmelerine karşın, Turkcell Yönetim Kurulu'nun minimum sayıda üyenin katılması suretiyle toplanması ve yine minimum toplantı çoğunluğu ile kararlar alması konusunda ısrarcı bir yaklaşım sergilemektedirler, Şüphesiz bu yaklaşımları, aralarındaki işbirliği ve ortaklık anlaşmasına istinaden, TeliaSonera ve Altimo'nun, Turkcell Yönetim Kurulu'nda kararları kendi üyelerinin oylarının yeterli olacağı bir düzende almak istemelerinden ileri gelmektedir."
    
     -Fintur'un bazı işlem ve faaliyetleri hakkında ileri sürülen yolsuzluk iddiaları...-
    
     Çukurova Grubu'nun, TeliaSonera ve Altimo'nun Turkcell Yönetim Kurulu'nda bağımsız üyelerin etkinliklerini asgari seviyede tutmayı amaçladıklarına ve dolayısıyla bu tutumun ilgili SPK düzenlemelerinin genel amaç ve felsefesine aykırı olduğuna inandığı dile getirilen açıklamada, şu görüşlere yer verildi:
     "Ayrıca, muhtelif medya mecralarında yayımlanan birçok haber ve değerlendirmeden, TeliaSonera ve Altimo tarafından önerilen bağımsız üye adaylarının, TeliaSonera ve Altimo ile mevcut iş ilişkilerinden ötürü veya sair birtakım nedenlerle, SPK ve New York Borsası tarafından belirlenmiş bağımsızlık kriterlerini karşılamadığı anlaşılmaktadır. Son olarak, Turkcell'in Kazakistan, Azerbaycan, Gürcistan ve Moldova operasyonlarını yürüten hoiding şirket konumundaki Fintur'un bazı işlem ve faaliyetleri hakkında ileri sürülen yolsuzluk iddialarına kamuoyunun dikkatini çekmek istiyoruz.
     Turkcell, Fintur'un sermayesinin yüzde 41'ine sahip ortağı olup, diğer ortak, kalan yüzde 59 oranındaki hissesi ile TeliaSonera'dır. Fintur hakkında ileri sürülen büyük boyutlu usulsüzlük iddialarının bağımsız ve ayrıntılı bir araştırma-soruşturmaya konu edilmesini teminen Turkcell Yönetim Kurulu'nda son aylarda gündeme gelen öneri, talep ve girişimler, TeliaSonera ve Altimo temsilcilerinin açık ve ısrarcı tutumlarıyla sürekli olarak engellenmiştir. Tüm Turkcell ortaklarının hak ve çıkarlarının korunması bakımından, TeliaSonera ve Altimo'nun bu konudaki engelleyici tutumlarından vazgeçmelerini ve dolayısıyla usulsüzlük iddialarının her yönüyle, derinliğine araştırılıp soruşturulmasını talep ve ümit etmekteyiz."
    
    
    

Bu haberi 146 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir