ÇTSO'da "yeni teşvik sistemi" tanıtım toplantısı -Ekonomi Bakanı Çağlayan: (3) -"Türkiyemizin…

  • Yazı boyutu
ÇTSO'da "yeni teşvik sistemi" tanıtım toplantısı 
  -Ekonomi Bakanı Çağlayan: (3) 
  -"Türkiyemizin…

ÇTSO'da "yeni teşvik sistemi" tanıtım toplantısı -Ekonomi Bakanı Çağlayan: (3) -"Türkiyemizin büyüdüğü ve geliştiği ortamda bu ülkeye karşı hainlik planlarını tekrar tekrar çıkartıp ortaya koyan gerek Türkiye'nin dünyadaki düşmanları gerek onların burada işbirlikçileri eşkıya taşeronları, yeniden birlik ve beraberliğimizi, kardeşliğimizi bozmaya çalışıyorlar" -"Bugün 800 ayrı kuruluştan tek tek görüş alınarak ortaya çıkarılmış olan Cumhuriyet tarihinin en iddialı, en cömert ve yatırımcı açısından en büyük fırsatlar içeren bir teşvik sistemi ile karşı karşıyayız. Tüm kuruluşların yüzde 90'ının mutabakat sağladığı bir teşvik sistemi yaptık"

Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan, "Türkiyemizin büyüdüğü ve geliştiği ortamda bu ülkeye karşı hainlik planlarını tekrar tekrar çıkartıp ortaya koyan, gerek Türkiye'nin dünyadaki düşmanları gerek onların burada işbirlikçileri eşkıya taşeronları, yeniden birlik ve beraberliğimizi, kardeşliğimizi bozmaya çalışıyorlar" dedi.
     Çağlayan, Çanakkale Ticaret ve Sanayi Odası'nda (ÇTSO) düzenlenen "yeni teşvik sistemi"nin tanıtım toplantısında yaptığı konuşmada, bundan 10 yıl önce gelişmiş ülkelerin, gelişmekte olan ülkelere mal pompaladığını, ekonominin yüzde 60'ını gelişmiş ülkelerin yaptığını söyledi.
     Bugün ise eşit duruma gelmiş, gelecek 10 yılda gelişmekte olan Türkiye'nin içinde bulunduğu ülkelerin, dünya ekonomisindeki payını yüzde 65'lere doğru çıkaracağını ifade eden Çağlayan, "Yani mal akımları kuzeyden güneye değil, güneyden kuzeye doğru, bu bir değişim, dönüşüm. Böyle bir ortamda biz Avrupa büyümesine bakarsak ancak olduğumuz yerde sayarız. Türkiye'nin yerinde sayacak zamanı yok. Türkiye'nin kaybedecek zamanı yok" diye konuştu.
     Çağlayan, Türkiye'nin aradan geçen 10 yılda, çok ciddi tecrübeye sahip bir ülke olduğunu bildirerek, "Sayın Başbakanımız, kaptan köşkünde ve Türkiye'nin gerek siyasi, gerek ekonomik yönetiminde 2008'deki küresel krizden başarılı çıkarmış olan bir Başbakanımız ve bir ekibimiz var" diye konuştu.
    
     -"Türkiye'nin marka değeri yükseldi"-
    
     "Sayın Başbakanımız, 'küresel kriz Türkiye'yi teğet geçecek' dediği zaman birçoğu inanmak istemedi. Türkiye bunu başardı ve Türkiye artık krizden fırsat çıkaran bir ülke oldu. Hepimize artık ciddi şekilde güven geldi ve komplekslerimizden sıyrıldık" diyen Çağlayan, bugün Türkiye'nin marka değerinin yükseldiğini ifade etti.
     Geçmişte ülkenin çok ağır bedeller ödediğini, bunun en iyi bilinen yerin Çanakkale olduğunu kaydeden Çağlayan, şöyle devam etti:
     "Biz geçmişte Türkiye'nin kurtuluşunu topla, tüfekle ve bu Mehmetçiklerimizle gerçekleştirdik. Bugünün mode dünyasında artık top, tüfek yok. Bugünün mode dünyasında ekonominiz ne kadar güçlüyse, işsizliğiniz ne kadar azsa, ihracatınız ne kadar fazlaysa ülkenin ekonomisi ne kadar gelişiyorsa ve ne kadar kişi başına milli geliriniz varsa, bugünün ekonomik savaşında da topun, tüfeğin yerine bunlar geçmiştir. Türkiyemizin büyüdüğü ve geliştiği ortamda bu ülkeye karşı hainlik planlarını tekrar tekrar çıkartıp ortaya koyan gerek Türkiye'nin dünyadaki düşmanları gerek onların burada iş birlikçileri eşkıya taşeronları, yeniden birlik ve beraberliğimizi, kardeşliğimizi bozmaya çalışıyorlar. Türkiye ne zaman başını dikse, ne zaman yükselecek olsa Türkiye'nin büyümesinden, gelişmesinden korkanlar, mutlaka bu tür davranışlar içine girmişlerdir. Bunun en büyük örneği Çanakkale. Bu ülkede Lazı, Türkü, Kürdü, Zazası, Çerkezi, Arabı, Alevisi ve Sünnisiyle hepimiz bir bütünüz, bir parçayız. Bu ülkenin değerleriyiz. Bu ülke hepimizin."
     Çağlayan, bir taraftan siyasi istikrarı sağlarken diğer taraftan da 2023 hedeflerini yakalamaya çalıştıklarını belirterek, Türkiye'de ilk defa bir özel sektör kuruluşunun Türkiye İhracatçılar Meclisi'nin (TİM), tüm ihracatçı birliklerine 500 milyar dolarlık hedef koyduğunu bildirdi.
    
     -"Türkiye doğru yolda"-
    
     "Gerek 500 milyar dolarlık ihracat hedefimiz gerek 25 bin dolarlık kişi başına gelir ve dünyanın ilk 10 ekonomisi içinde olma konusunda Türkiye tamamıyla bir uzlaşma noktasına gelmiştir" ifadesini kullanan Çağlayan, bugüne kadar hiç kimseden bu hedeflere ulaşılamayacağı konusunda tek bir olumsuz söz duymadığını anlattı.
     Çağlayan, Türkiye'nin her kesimiyle böyle bir hedefe kilitlenmiş olmasının, ülkenin ne kadar doğru yolda olduğunun göstergesi olduğuna dikkati çekerek, şöyle konuştu:
     "Bugün 800 ayrı kuruluştan tek tek görüş alınarak ortaya çıkarılmış olan Cumhuriyet tarihinin en iddialı, en cömert ve yatırımcı açısından en büyük fırsatlar içeren bir teşvik sistemi ile karşı karşıyayız. Tüm kuruluşların yüzde 90'ının mutabakat sağladığı bir teşvik sistemi yaptık. Teşvik sistemini planlarken 2023 ve 2023 sonrası hedeflerimizi dikkate aldık. 2023'te bu rakamlara ulaşmak için mutlak suretle ülkemizdeki cari açık meselesi başta olmak üzere yatırımların yeniden gözden geçirilmesi ve Türk sanayisinin dışa bağımlı halden kurtarılması gerekmektedir."
     Türk sanayisinin 100 dolarlık üretim yapması için 43 dolarlık ithalat yapması gerekiğini ifade eden Çağlayan, Türk sanayisinin ithalata bağımlı hale geldiğini dile getirdi.
     Çağlayan, Türkiye'nin geçen yıl 250 milyon ton üretim yaptığını ve üretimden satışların, 1 tonunun 1027 dolara geldiğine işaret ederek, "Üretimimizin 1 kilogramını 1 dolara satan bir imalat yapısıyla biz 2023'ü yakalayamayız. İhracatımızda başarılar elde ediyoruz, rekorlar kırıyoruz. Biz şimdi Almanya'nın 4 dolar kilogram başına ihracat yapmış olduğu bir ortamda, mutlaka ihracat üretim meselemizi değiştirmemiz gerekiyor. Bu nedenle teşvik sisteminde yüksek teknoloji ve yüksek katma değer olmazsa olmaz. Artık Türkiye kendisine gelen her yatırımı 'ülkemize buyurun gelin' diye gerek ulusal gerekse uluslararası diyecek güçten çıkmıştır. Yatırımlar konusunda seçiciyiz" dedi.
    
     -"Yeni Teşvik sistemi"-
    
     Bakan Çağlayan, konuşmasını şöyle sürdürdü:
     "Sayın Başbakanımızın, 'bu yatırımı yapacak babayiğit arıyorum' lafının altında yatan Türkiye'ye lisans veren üreticilerin, yüksek teknoloji, yüksek katma değerli ürünleri ülkelerinde yapması, Türkiye'ye ise montaj göndermesinden dolayıdır. Otomotiv sektöründe biz bugün motor aktarma oranlarında 6 milyar dolarlık ithalat yapıyoruz. Toplam 20 milyar dolarlık ihracat yapmış bir sektörden bahsediyoruz. Sadece motor ve aktarma oranlarından bahsediyoruz. Bugün Türk taşıt yan sanayisi bir aracın yüzde 85'inden fazlasını yapacak yetkinliğe sahiptir. Evelallah Türkiye kendi otomobilini de yapacak, kendi uçağını da yapacak, kendi helikopterini de yapacak. İnşallah Cumhuriyetimizin 100. kuruluş yıl dönümünde gözümüzün önünde tek tek Türk uçakları, Türk helikopterleri geçecek. Biz bunları yaparız. 9 senede ekonomimizi, ihracatımızı 4'e katladık. Dünyanın krizden geçtiği bir noktada işsizliğimiz azaldı."
     Yeni teşvik sistemi hakkında da açıklamalarda bulunan Çağlayan, illere yapılacak teşvik sistemine bölgesel bazda bakılmasının yanlış olacağını kaydetti.
     "Çanakkale'ye stratejik yatırım geldiği zaman bugün Türkiye'de ne alınırsa, Çanakkale de onu alacak" diyen Çağlayan, büyük ölçekli yatırım geldiğinde daha üst oranda destekler alınacağını ifade etti.
     Çağlayan, "Öncelikli yatırımlar dediğimiz bilhassa test merkezleri, demiryolu ve denizyolu yük ve yolcu taşımacılığı bir Ar-Ge projesine bağlı olarak üretime dönüşecek olan konularda, ister Çanakkale'de yapın, ister Kahramanmaraş'ta yapın, ister gidin Tunceli'de yapın. Aynı teşvik desteğini alacaksınız" diye konuştu.
     Toplantıya, Çanakkale Valisi Güngör Azim Tuna, AK Parti Çanakkale milletvekilleri Mehmet Daniş, İsmail Kaşdemir, Çanakkale Belediye Başkanı Ülgür Gökhan, ÇTSO Başkanı Bülend Engin, TİM Başkan Yardımcısı Mustafa Çıkrıkçıoğlu, TİM üyeleri ve işadamları katıldı.
     (Bitti)
    
    
    

Bu haberi 276 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir