ÇTSO'da "Yeni teşvik sistemi" tanıtım toplantısı -Ekonomi Bakanı Çağlayan: (1) -"Türkiye,…

  • Yazı boyutu
ÇTSO'da "Yeni teşvik sistemi" tanıtım toplantısı 
  -Ekonomi Bakanı Çağlayan: (1) 
  -"Türkiye,…

ÇTSO'da "Yeni teşvik sistemi" tanıtım toplantısı -Ekonomi Bakanı Çağlayan: (1) -"Türkiye, mukayese edilmeyecek kadar çok önemli başarılara imza attı. Biz bugün bununla yetinmiyoruz. -"Türkiye, adeta 300 kilometre hız sınırı yapabilecek, 300 beygirlik bir otomobile benzer. Geçmişte bu gücünü, bu hızını kullanamadı, kullandırmadılar. Gerek siyasi istikrarsızlık, gerek ekonomik istikrarsızlık, gerekse özel sektörle kamunun diyaloğunda yaşanan problemlerden dolayı" -"Bizim özel sektöre gereken destek verilirse, bu işin asıl oyuncusu haline getirilirse, bizim özel sektörü tutana aşk olsun"

Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan, Türkiye'nin, mukayese edilemeyecek kadar çok önemli başarılara imza attığını belirterek, "Biz bugün bununla yetinmiyoruz. Bugün diyoruz ki; Türkiye'nin gelmiş olduğu nokta önemli ama yetmez" dedi. Çağlayan, Türkiye'yi, "Adeta 300 kilometre hız sınırı yapabilecek, 300 beygirlik bir otomobile" benzetti.
     Bakan Çağlayan, Çanakkale Ticaret ve Sanayi Odası'nda (ÇTSO) düzenlenen "Yeni teşvik sistemi" bilgilendirme toplantısında yaptığı konuşmada, planlı, programlı bir ziyaret gerçekleştirdiği böylesine önemli bir ilde, önemli bir gündemin olduğu dönemde bu toplantıyı yaptığını söyledi.
     Çağlayan, yeni teşvik sistemi ile ilgili tanıtım toplantılarının ilkini Türkiye'nin en fakir şehri olan Muş'ta, ardından Şanlıurfa'da, daha sonra da Van'da gerçekleştirdiklerini dile getirdi. Çağlayan, Türkiye'nin en doğusuna gittiklerini, bugün de en batısına, Gazi Mustafa Kemal önderliğinde Mehmetçiğin, adeta bir bağımsızlık savaşının beşiği olan ve 5 bin yıllık tarihe sahip, Türkiye açısından son derece hem stratejik hem ekonomik anlamda öneme sahip olan Çanakkale'de gerçekleştirdiklerini bildirdi.
     Teşvik tanıtımlarını sadece Türkiye ile sınırlı tutmadıklarını, Çin, Japonya, Güney Kore başta olmak üzere Avrupa'nın birçok ülkesinde Amerika'da, da gerçekleştirdiklerini belirten Çağlayan, geçen hafta Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ile önemli seyahatleri gerçekleştirdiklerini anlattı.
     Azerbaycan, Ukrayna ve Bosna Hersek'te, gerek ekonomik girişimlerin artırılması ve yeni teşvik sisteminin tanıtılması noktasında, bakanlar ve iş alemiyle bir araya geldiklerini ifade eden Çağlayan, ardından Avusturya'ya gittiğini kaydetti.
    
     -Avusturya'nın Türkiye ilgisi-
    
     Avusturya'nın dünyaca ünlü ve önemli firmalarının Türkiye'de yeni teşvik sistemi ile beraber yeni yatırım yapma plan ve hedefleri konusunda önemli temaslarının olduğunu açıklayan Çağlayan, Avusturya firmalarının Türkiye'ye gösterdiği ilgi ve alakayı bir kez de yerinde tespit ettiklerini bildirdi.
     Avusturya'nın yaş ortalamasının 47'ye gelmiş bir ülke olduğuna dikkati çeken Çağlayan, bu ülkede haftalık çalışma saatinin sadece 37, nüfusünün ise 8,5 milyon olduğunu bildirdi.
     "Bizim Avrupa'daki, dünyadaki Türk varlığımız neredeyse 6 milyon" diyen Çağlayan, Avusturya'nın geçen yıl Türkiye'ye en fazla yatırım yapan ülkeler arasında, birinci olduğunu söyledi.
     Bu yılın 7 ayında Avusturya firmalarının ülkeye en fazla yatırım yapan ikinci ülke olduğunu dile getiren Çağlayan, 2002'den sonra hükümetleri döneminde başlayan uluslararası yatırımların Türkiye'ye çekilmesi noktasında, Avusturya'nın bugüne kadar 8,5 milyar dolar yatırımını Türkiye'ye yaptığını ve Türkiye'de ikinci uluslararası yatırımcı olan bir ülke unvanına sahip olduğunu kaydetti.
     Avusturya'nın, Avrupa'nın içinde bulunduğu resesyondan çıkışının, yaşlanan nüfusun ve ülkesindeki durgunluktan çıkışının en önemli, en doğru adresini Türkiye olarak gördüğünü kaydeden Çağlayan, 2005-2011 arasındaki 6 yıllık süre içerisinde bu ülkenin tüm dünyadaki yatırım stoklarının, 154 milyar dolar olduğunu söyledi. Bakan Çağlayan, aynı dönemde bu ülkenin Türkiye'ye yaptığı yatırımın 85 kat artığına dikkati çekti.
     Almanya'nın Baden Württemberg Eyaleti'nin başkenti Stuttgart'ta dün yeni teşvik sistemi toplantılarına katıldığını hatırlatan Çağlayan, bu eyaletin Almanya'nın 16 eyaleti içerisinde ekonomisi en güçlü olan eyalet olduğunu kaydetti.
     Zafer Çağlayan, Almanya'daki en büyük ihracatı bu eyaletinin toplam dış ticaret hacminin şu anda 435 milyar dolar olduğunu söyledi.
     Çağlayan, "Bizim toplam dış ticaret hacmimiz, geçen sene 376 milyar dolardı. Baden Württemberg Eyaleti, öyle bir eyalet ki Almanya'nın dünyaca ünlü bin firmasının 276'sı bu eyalette ve bu eyaletin olduğu Stuttgart da konuşlanmış" dedi.
    
     -"Türkiye, adeta 300 kilometre hız sınırı yapabilecek, 300 beygirlik bir otomobile benzer"-
    
     Türkiye'nin siyasi istikrarı sağlamış olmasının, 2023 hedeflerinin bir mutabakat şeklinde toplumun her kesimi tarafından benimsendiğini ve önemsendiğini vurgulayan çağlayan, dünyanın tüm ülkelerinde de Türkiye'ye karşı ilgi ve alaka ile 2023 strateji ve hedeflerinin konuşulduğunu duymaktan mutluluk duyduklarını ifade etti.
     Çağlayan, sözlerini şöyle sürdürdü:
     "Önemli olan bu ilgi ve alakayı ekonomik bir kazanıma dönüştürmektir. Türkiye son 10 yılda çok önemli başarılar kat etmiştir. Bunları söylerken ekonomiyi, üretimi, yatırımı, istihdamı, işsizliği, dış ticareti, üretmeyi, üretmenin zorluğunu... Bunların hiçbirisini defterlerden, kitaplardan televizyonlardan öğrenmedim. Ben bu işin mutfağından gelen bir arkadaşınızım. Gerek işçi olarak çalıştığım dönemde, gerek 27 yıl sanayicilik yaptığım ve Ankara'da sanayi odası başkanlığı yaptığım dönemlerde, ben bunları bizzat yaşadım. Gerçekten Türkiye mukayese edilmeyecek kadar çok önemli başarılara imza attı. Biz bugün bunla yetinmiyoruz. Bugün diyoruz ki; Türkiye'nin gelmiş olduğu nokta önemli, ama yetmez. Daha gidecek çok mesafemiz, kat edeceğimiz çok yolumuz var. Türkiye, adeta 300 kilometre hız sınırı yapabilecek, 300 beygirlik bir otomobile benzer. Geçmişte bu gücünü, bu hızını kullanamadı, kullandırmadılar. Gerek siyasi istikrarsızlık, gerek ekonomik istikrarsızlık, gerekse özel sektörle kamunun diyaloğunda yaşanan problemlerden dolayı."
     "Bizim özel sektöre gereken destek verilirse, bu işin asıl oyuncusu haline getirilirse, bizim özel sektörü tutana aşk olsun" diyen Çağlayan, son 10 yılda dünyadaki toplam yabancı yatırımların iki kat artığını söyledi.
     Gelişmekte olan ülkelerde yabancı sermaye yatırımlarının 3 kat artığına işaret eden Çağlayan, "Evelallah bizim ülkemiz de gelişmekte olan bir ülke olma hasebiyle de bizim ülkemizde artış oranı neredeyse 10 kata yakın bir seviyeye gelmiştir" dedi.
     Çağlayan, 1923-2003 yılları arasında Türkiye Cumhuriyeti'ne gelen toplam uluslararası doğrudan yatırım miktarının sadece 14,5 milyar dolar belirterek, bugüne gelindiğinde aradan geçen 8,5-9 yıllık süre içinde ilave gelen toplam doğrudan yatırımın, 120 milyar dolara dayandığını söyledi.
     "80 yılda gelen 14,5 milyar dolar, ama buna karşılık 8,5 yılda gelen 120 milyar dolar" diyen Çağlayan, bu 120 milyar dolarlık uluslararası yatırıma bakıldığı bunun sanayide, hizmetler, turizm ve perakende sektörlerinde olmak üzere dengeli bir şekilde dağıldığını kaydetti.
    
     (Sürecek)
    
    
    

Bu haberi 281 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir