Crytek'ten Türkiye'ye 5 yılda 20 milyon avro yatırım -Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Nihat…

  • Yazı boyutu
Crytek'ten Türkiye'ye 5 yılda 20 milyon avro yatırım
  -Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Nihat…

Crytek'ten Türkiye'ye 5 yılda 20 milyon avro yatırım -Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Nihat Ergün: -"Bu coğrafya oyun ve yazılım sektörü için çok mümbit bir arazi, büyük potansiyel var" -"Bu coğrafyada senaryo bol. Siz bir romanı alıp oyuna dönüştürmelisiniz. Türkiye'de ve bu coğrafyada tarihi açıdan oyunlaştırılabilecek o kadar senaryo var ki..."

Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Nihat Ergün, "Bu coğrafya oyun ve yazılım sektörü için çok mümbit bir arazi, büyük potansiyel var" dedi.
     Ergün, Crytek'in Türkiye, Ortadoğu ve Kuzey Afrika bölgelerine yönelik teknoloji yatırımının tanıtım toplantısında, yazılım sektörünün bambaşka bir tabloyu önlerine koyduğunu kaydetti.
     Yazılım sektörünün herhangi bir şeye benzemediğini dile getiren Ergün, yazılım sektörünün insanın aklı gibi olduğunu ve aklın sınırlarının çok geniş, sonsuza yakın olduğunu anlattı.
     Ergün, yazılım sektörünün aklın sınırlarını zorlayan bir alan olduğuna işaret ederek, yazılım sektörü sayesinde makinelerin akıllı hale getirildiğini söyledi.
     Böylesine önemli bir sektörü, genç ve dinamik nüfusu olan Türkiye'de gençlerle daha çok buluşturmak gerektiğine değinen Ergün, şunları söyledi:
     "Türkiye'de ucuz emek ve hammadde yok. Onlarla da zengin olamayız. Bizim için en büyük sermaye mevcut insan potansiyelimiz ve onun aklıdır. Alın teri çok kutsal birşey. Ancak akıl teri bize lazım. Aklımızın terlemesi lazım. Yazılım sektörü aklımızı terleteceğimiz en önemli alanlardan bir tanesi. Çok muhteşem şeyler oluşturma fırsatı veriyor.
     Biz de de bu fırsata paralel imkan var. Fırsatlarla imkanlar birbirine orantılı olursa bir şey çıkar ortaya, altyapı da eskisine göre daha güçlü. O zaman akıl teri dediğimiz bu hadiseyi bu sektörde konuşturmamız lazım."
    
     -"Bu coğrafya insanlığın merkezi"-
    
     Bakan Ergün, bu coğrafyanın oyun ve yazılım sektörü için çok mümbit bir arazi olduğuna işaret ederek, "Bir kere çocuk sayısı ve genç nüfus itibari ile baktığınızda bu sektörün müşterileri epey bir zaman çok olacak. Yakın coğrafyada oyun sektörünün müşterisi çok olacak. Büyük bir potansiyel var. Bu bir fırsat penceresi" diye konuştu.
     Bu coğrafyanın insanlığın merkezi olduğunu belirten Ergün, şunları kaydetti:
     "Ortadoğu, Avrupa, insanlığın en önemli olaylarının yaşandığı merkez. Çok büyük bir tarihi birikim var burada. Bu oyun ve yazılım sektörü de her alanı etkiliyor şimdi. Bu coğrafyada senaryo bol. Çok muhteşem senaryolar var, siz bir romanı alıp oyuna dönüştürmelisiniz. Türkiye'de ve bu coğrafyada o kadar tarihi açıdan oyunlaştırılabilecek senaryo var ki... Bunlar üzerinde kafa yormak lazım.
     Bu sektörün gençler ve çocuklar için faydalı hali gelmesi için çalışmak lazım. Her şey para değil. Müşterisi olan her şeyi satmak da bizim açımızdan doğru değil. Sattığımız şeyin özünde insana faydası olması lazım. Senaryolar, insana heyecan veren motive eden, onu daha iyi istikamete gerektiğinde yönelten senaryolar olmalı..."
    
    
    

Bu haberi 98 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir