Çözüm süreci -İTO Yönetim Kurulu Başkanı Yalçıntaş: -"Türkiye, bugün son derece önemli ve büyük…

  • Yazı boyutu
Çözüm süreci
  -İTO Yönetim Kurulu Başkanı Yalçıntaş:
  -"Türkiye, bugün son derece önemli ve büyük…

Çözüm süreci -İTO Yönetim Kurulu Başkanı Yalçıntaş: -"Türkiye, bugün son derece önemli ve büyük bir eşiktedir. Bugün olaysız geçen Nevruz kutlaması, barış sürecinin devamı yönünde değerlendirilmesi gereken tarihi bir fırsattır" -"İstanbul iş dünyası olarak, biz bu sürece katkı veren her kesime ve herkese teşekkür ediyoruz"

İstanbul Ticaret Odası (İTO) Yönetim Kurulu Başkanı Murat Yalçıntaş, "Türkiye, bugün son derece önemli ve büyük bir eşiktedir. Bugün olaysız geçen Nevruz kutlaması, barış sürecinin devamı yönünde değerlendirilmesi gereken tarihi bir fırsattır" dedi.
     Yalçıntaş, yaptığı yazılı açıklamada, Türkiye'nin, son 30 yılını terörün gölgesinde geçirdiğini, tarifi imkansız acılar ve kayıplar yaşandığını dile getirdi.
     "Bugün, kaybettiklerimizi geri getirmek mümkün değildir" diyen Yalçıntaş, ancak kaybedilen yılları telafi etmenin ve yaraları sarmanın ise mümkün olduğunu ifade etti.
     Murat Yalçıntaş, şunları kaydetti:
     "Öfkelerimizi, endişelerimizi, korkularımızı bir kenara bırakarak bütün samimiyetimizle çözüme inanalım. Yüzlerce yıldır bir arada yaşamış olmanın tecrübesine dayanıp geleceğe milli birlik ve dayanışma ruhu içinde, birlikte yürümeliyiz. Unutmayalım ki, bu toplumun hamurunda bulunan kardeşlik mayası, barışın da çimentosu olacak, bizi birleştirip bütünleştirecektir.
     Barış süreci, ekonomik alanda da yeni gelişmelere zemin hazırlayacaktır. Ekonomik gelişme, bölgeler arası ekonomik eşitsizliklerin azalması huzur ve sükunun teminatı olacaktır. Huzur olmayan, birlik beraberlik olmayan ortamlarda yatırım da, yatırıma istek de olmaz. Kalkınmanın da, refahın da anahtarı toplumsal bütünlük, sosyal barış ve huzurdur."
    
     -"Değerlendirilmesi gereken tarihi fırsat..."-
    
     Türkiye'nin ekonomik kalkınma ve gelişme yolunda son dönemde büyük başarılara imza attığına işaret eden Yalçıntaş, ancak Türkiye'nin çok daha büyük adımlar atabileceğini, ne yazık ki terör sorununun buna engel olduğunu belirtti.
     Yalçıntaş, Türkiye'nin büyük maliyetlerle oluşturduğu kaynakların önemli bir kısmını, ekonomik kalkınma dışında harcadığını, bunun da Türkiye'nin performansını düşürdüğünü dile getirdi.
     İTO Başkanı Yalçıntaş, "İşte Türkiye, bugün son derece önemli ve büyük bir eşiktedir. Bugün olaysız geçen Nevruz kutlaması, barış sürecinin devamı yönünde değerlendirilmesi gereken tarihi bir fırsattır. Toplumun her ferdini, sorumluluk içinde hareket ettiğinin göstergesidir. Bugün, Türkiye'de yaşayan bütün unsurların birlik ve beraberlik içinde, mutlu ve esen bir şekilde yaşamasının kapısı aralanmıştır. Şimdi elbirliği ve tarihi sorumluluk ruhu içinde bu kapıyı hep beraber ardına kadar açmalıyız. İstanbul iş dünyası olarak, biz bu sürece katkı veren her kesime ve herkese teşekkür ediyor, sürecin, ülkemiz ve milletimiz lehine bir an evvel sonuçlanmasını diliyoruz" değerlendirmesinde bulundu.
    
    
    

Bu haberi 162 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir