Çorum Teknokent Projesi hayata geçiyor -Kentte kurulması planlanan 6 milyon lira bütçeli…

  • Yazı boyutu
Çorum Teknokent Projesi hayata geçiyor
  -Kentte kurulması planlanan 6 milyon lira bütçeli…

Çorum Teknokent Projesi hayata geçiyor -Kentte kurulması planlanan 6 milyon lira bütçeli projenin protokolü imzalandı -Vali Başköy: "Artık dünyada yükte hafif, pahada ağır olan teknolojiler kullanılıyor. Bizim de buna ayak uydurmamız lazım"

Çorum'a kurulması planlanan 6 milyon lira bütçeli "Çorum Teknoloji Geliştirme Bölgesi" (Teknokent) projesinin protokolü imzalandı.
     Çorum Organize Sanayi Bölge Müdürlüğü tarafından hazırlanan, Hacettepe Üniversitesi'nin teknik, Orta Karadeniz Kalkınma Ajansı'nın (OKA) mali destek sağladığı ve başvurusunun da Bakanlar Kurulu'nca kabul edildiği projenin protokolü, Hitit Üniversitesi Rektörlüğü'nde düzenlenen törenle imzalandı.
     Rektör Prof. Dr. Reha Metin Alkan, törende yaptığı konuşmada, Çorum'a teknokent kurulması konusunda yapılan çalışmalar hakkında bilgi vererek, Çorum Organize Sanayi Bölgesi'ne teknokent kurulmasıyla ilgili kararın 8 Mart tarihinde Resmi Gazete'de yayımlandığını hatırlattı.
     Teknokentlerin, gelişmenin ve Ar-Ge çalışmalarının yoğun olarak yapıldığı yerler olduğunu ifade eden Alkan, "Teknokentler, özellikle patente ve buluşa dayalı çalışmaların yapıldığı yerler olarak büyük bir öneme sahip. Üniversitenin şehrin her alanında yer alacağını sıklıkla dile getiriyorduk. Teknokent de belki bunlar içerisinde en önemlilerinden biri" dedi.
     Çorum'un bir sanayi şehri olduğunu ve 5 bine yakın işletmenin kentte bulunduğunu dile getiren Alkan, şöyle devam etti:
     "Bu kadar sanayi kuruluşunun yer aldığı bir kentte teknokentin büyük bir boşluğu dolduracağını, gelişme konusunda çok ciddi bir aşama kaydedeceğimizi düşünüyorum. Sürekli dile getirdiğimiz üniversite-sanayi işbirliği konusunda bugün olduğu gibi somut ve ciddi adımlar atmamız lazım. Teknokentler sürdürülebilir kalkınmada ciddi bir rol oynuyor ve Ar-Ge faaliyetlerinin yapıldığı çok önemli bilim yuvaları aslında. Fransa özellikle uzay teknolojisinde endüstriyel bir üretime sahip. Dünyada herkesin bildiği ve özendiği, her zaman gitmeye çalıştığımız bir Silikon Vadisi var. Burası da tipik bir teknokent aslında."
     "Bizlerin artık katma değeri ve satış gücü yüksek olan ürünler gibi ciddi gereksinimlere ihtiyacımız var" ifadelerini kullanan Alkan, 6 milyon liralık proje bütçesinin 4 milyon 500 bin lirasının OKA tarafından hibe olarak karşılanacağını kaydetti.
    
     -Vali Sabri Başköy'ün açıklamaları-
    
     Vali Sabri Başköy de teknokent binasının iki yıl içerisinde tamamlanarak hizmete gireceğini ifade etti.
     Teknokentin, üniversite-sanayi işbirliğini gerçekleştirmesi açısından ciddi bir hizmet olacağını vurgulayan Vali Başköy, projenin hayata geçirilmesi için Teknokent AŞ isimli bir şirket kurulacağını ve yapılacak çalışmaların bu şirket tarafından yönetileceğini söyledi.
     Artık dünyada yükte hafif, pahada ağır olan teknolojilerin kullanıldığını dile getiren Vali Başköy, "Bizim de buna ayak uydurmamız lazım. Teknokent de işte buna fırsat verecek. Teorik ilimle sanayicilerimizin talepleri bir arada buluşacak. Projemizin, hem sanayimize hem Çorum'umuza hem de üniversitemize güzel dönüşleri olacaktır" diye konuştu.
     Teknokent binasının, Organize Sanayi Bölgesi Müdürlüğü'nün altındaki boş alana inşa edileceğini ifade eden Başköy, Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği tarafından OSB içerisinde bir de teknik lise yapılmasının söz konusu olduğunu kaydetti.
     Kurulacak lisenin, Çorum sanayisinin ara eleman ihtiyacını karşılayacağının altını çizen Vali Başköy, şöyle konuştu:
     "TOBB Başkanımız bu konuda bir söz verdi. Yarın teknik bir heyet gelip inceleme yapacak. Okulumuzu da teknokent binasının hemen yanına yapacağız. Bir endüstri meslek lisesi diyebileceğimiz bu okulumuzda gerek OSB içinde gerekse dışındaki sanayicilerimizin, hangi alanlarda ara elemana ihtiyacı varsa, onları bize ilettikleri takdirde, Bakanlık onayı ile müfredat açarak çocuklarımızı hem teorik hem de uygulamalı olarak yetiştirip, işletmelerimizin istihdamına vermeyi düşünüyoruz. Çorum'da bu alanda ciddi bir potansiyelimiz var. Sanayilerimizin ara eleman ihtiyacını inşallah bu lisemiz sayesinde daha kısa sürede telafi edebiliriz."
     Konuşmaların ardından Vali Başköy, Rektör Alkan, Özel İdare Genel Sekreteri Ömer Arslan, Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Çetin Başaranhıncal ile Çorum Organize Sanayi Bölgesi Sanayici ve İşadamları Derneği Başkanı Bülent Karadayı arasında protokol imzalandı.
    
    
    

Bu haberi 445 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir