Çorum'da "Bölgesel Kalkınmada Yerel Dinamikler Toplantısı" yapıldı -TÜRKONFED Yönetim Kurulu…

  • Yazı boyutu
Çorum'da "Bölgesel Kalkınmada Yerel Dinamikler Toplantısı" yapıldı
  -TÜRKONFED Yönetim Kurulu…

Çorum'da "Bölgesel Kalkınmada Yerel Dinamikler Toplantısı" yapıldı -TÜRKONFED Yönetim Kurulu Başkanı Çenesiz: "Çorum ekonomik bir mucizedir"

Türk Girişim ve İş Dünyası Konfederasyonu (TÜRKONFED) Yönetim Kurulu Başkanı Erdem Çenesiz, Çorum'un ekonomisini bir mucize olarak gördüğünü söyledi.
     Çorum Ticaret ve Sanayi Odası'nda (ÇTSO) gerçekleştirilen "Bölgesel Kalkınmada Yerel Dinamikler Toplantısına" Çorum Valisi Sabri Başköy, Çorum Belediye Başkanı Muzaffer Külcü, TÜRKONFED Yönetim Kurulu Başkanı Erdem Çenesiz, ÇTSO Başkanı Çetin Başaranhıncal katıldı.
     Vali Başköy, burada yaptığı konuşmada, TÜRKKONFED öncülüğünde Çorum'un check-upını yaptıklarını ifade ederek, "Türkiye'de diğer illere örnek teşkil olacak çalışmalar Çorum'da yapılıyor. Bu anlamda katkı yapanlara teşekkür ediyorum. Dünya ekonomisinde acımasız bir rekabet var dolayısıyla az olsun benim olsun mantığıyla gittiğimizde bir zaman sonra azı dahi bulamıyorsunuz. Çorum modeli 90'larda ivme kazanan küçük sermayelerin bir araya geldiği yeni şirketlerin doğduğu ihtiyaca göre çeşitlendiği sektörel bazda bir yapılanma görüyoruz. Daha büyük kurumlar, sanayiler oluşturmak için sermayemizi bir havuzda toplayıp kurumsallaştırıp yeni atılımları hedefimize koymamız lazım bunu yapmasak bunlar zamanla unutulmaya başlayabilir" dedi.
     TÜRKONFED Yönetim Kurulu Başkanı Erdem Çenesiz, Türkiye ekonomisinin 2002'den bu yana hızlı ve istikrarlı bir büyüme sürecinde olduğunu ifade ederek, Çorum'un bu büyümenin üstünde bir performans sergilediğini kaydetti.
     Çorum ekonomisinin Türkiye'ye örnek olduğunu belirten Çenesiz, şunları kaydetti:
     "Orta Anadolu'nun kültür havzasında yer alan Çorum, ekonomik bir mucizedir. Çorum ekonomisi devletçi ekonomi anlayışının tamamen dışında özel sektör eliyle gelişmiştir. Tüm engellere rağmen gelişimini dışa açılarak sağlamıştır. Zayıf bir sanayi tabanıyla üretim yapmış ve ürettiklerini dünyanın dört bir köşesine satmayı başarmıştır. Çorum ekonomisi üretim ve ihracat yapan güçlü firmaları, güçlü markaları, un, kiremit, yumurta gibi sektörlerdeki gücü, uluslararası ölçekte iş yapma anlayışı ile güçlü bir konumdadır. Çorum ekonomisinin güçlü olduğu kadar zayıf yönleri de sektörel anlamda çeşitliliğin olmaması, iyi tarım uygulamalarının yetersizliği, şirketlerde kurumsallaşmanın yetersizliği, sosyal hayatın sınırlılığı, demiryolu ve havayolu imkanlarının yetersizliğinden kaynaklanmaktadır"
    
    
    

Bu haberi 332 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir