Coca-Cola İçecek, 2012 yılında konsolide satış hacmini yüzde 12 artırdı -Geçen yıl konsolide…

  • Yazı boyutu
Coca-Cola İçecek, 2012 yılında konsolide satış hacmini yüzde 12 artırdı
     -Geçen yıl konsolide…

Coca-Cola İçecek, 2012 yılında konsolide satış hacmini yüzde 12 artırdı -Geçen yıl konsolide net satışları yüzde 21 yükselen şirketin konsolide gelirleri 4,1 milyar liraya çıktı -Coca-Cola İçecek Üst Yöneticisi (CEO) Damian Gammell: -"Konsolide satış hacmi yüzde 12 artarken, bunda uluslararası operasyonların yüzde 31 ile etkileyici bir büyüme göstermesi ve Türkiye operasyonlarının yüzde 4 artış göstermesi etkili oldu" -"Konsolide satış hacmi 850 milyon, Türkiye satış hacmi 569 milyon, uluslararası satış hacmi ise 282 milyon ünite kasaya ulaştı"

Coca-Cola İçecek (CCİ), 2012 yılı finansal sonuçlarını açıkladı. CCİ, 2012 yılında konsolide satış hacmini yüzde 12, konsolide net satışlarını yüzde 21, Faiz, Amortisman, Vergi Öncesi Kar'ını (FAVÖK) ise yüzde 41 artırdı.
     Şirketten yapılan açıklamaya göre, Coca-Cola İçecek Üst Yöneticisi (CEO) Damian Gammell, yıl sonunda elde edilen sonuçlardan büyük memnuniyet duyduklarını belirtti. Uzun vadeli beklentilerine paralel olarak, satış gelirlerinin satış hacminin, FAVÖK'ün ise satış gelirlerinin üzerinde büyüme gösterdiğini ifade eden Gammell, "Konsolide CCİ satış hacmi yüzde 12 artarken, bunda uluslararası operasyonların yüzde 31 ile etkileyici bir büyüme göstermesi ve Türkiye operasyonlarının yüzde 4 artış göstermesi etkili oldu" bilgisini verdi.
     Gammell, konsolide satış hacminin 850 milyon, Türkiye satış hacminin 569 milyon, uluslararası satış hacminin ise 282 milyon ünite kasaya ulaştığını dile getirerek, 10 ülkede 22 fabrikası ile faaliyet gösteren CCİ'nin, konsolide gelirlerini tüm yıl için yüzde 21 artırarak 4,1 milyar liraya çıkardığını vurguladı.
     Uzun vadeli büyüme planlarını, 2012'de Güney Irak'taki Al Waha satın almasıyla destekleyen CCİ, satış hacmi olarak dördüncü büyük pazarı olan Irak'ta önemli kapasite, yetkinlik ve gelir artışı sağladı.
    
     -"Karlılıkta büyümeye devam"-
    
     Gammell, 2012'de güçlü satış hacmi büyümesini değere dönüştürmeye odaklanmaya devam ettiklerine işaret ederek, "Gelir yönetimi stratejimizi istikrarlı bir şekilde uygulamamız, paket segmentasyonu, soğutucu yatırımı ve etkin fiyatlama, ünite kasa başına satış gelirini başarılı bir şekilde yüzde 9 artırmamızı sağladı. Satış gelirlerindeki artış, hammadde fiyatlarındaki istikrar ve devam eden verimlilik çalışmaları, FAVÖK marjımızda 2,3 puanlık bir iyileşme getirdi. Soğutucu sayımızı artırarak ve pazar uygulamalarımızı geliştirerek pazar yatırımlarımıza devam ettik. Etkin maliyet yönetimine devam etmemiz sayesinde faaliyet kar marjı 1,8 puan arttı" ifadelerini kullandı.
    
     -"Yolculuğumuzun daha sadece başındayız"-
    
     CCİ'nin, 22 fabrikası ve 10 bini aşan çalışanı ile sürdürülebilir büyümeye odaklanmaya devam ettiğini aktaran Gammell, 2013 yılı beklentilerine ilişkin de şunları kaydetti:
     "Yılın ilk birkaç ayını geride bıraktığımız şu günlerde, Türkiye için daha iyi ekonomik büyüme beklentisi ve istikrarlı girdi maliyetleri iyimserliğimizi destekliyor. 2013 yılına baktığımızda, Türkiye satış hacminin orta-yüksek tek haneli seviyede, uluslararası operasyonların satış hacminin de organik bazda orta-onlu seviyede büyümesini bekliyoruz.
     Buna ilaveten, satış gelirimizin satış hacminin üzerinde büyümesini, FAVÖK marjımızın Güney Irak ve Pakistan konsolidasyonunun etkisiyle, sabit kalmasını ya da bir miktar pozitif büyümesini bekliyoruz. CCİ'nin önümüzdeki yıllarda da başarılı sonuçlar elde edeceğine inanıyoruz. Yolculuğumuzun daha sadece başındayız."
    
     -Coca-Cola İçecek hakkında-
    
     Coca-Cola Sistemi'nde satış hacmine göre altıncı sırada yer alan Coca-Cola İçecek AŞ (CCİ), The Coca-Cola Company (TCCC) markalarından oluşan gazlı ve gazsız içeceklerin üretim, satış ve dağıtımını gerçekleştiriyor. CCİ Türkiye, Pakistan, Kazakistan, Azerbaycan, Kırgızistan, Türkmenistan, Ürdün, Irak, Suriye ve Tacikistan'da 10 bini aşan çalışanı ile faaliyet gösteriyor.
     CCİ, 22 fabrikası ile 360 milyonu aşan tüketici kitlesine gazlı içeceklerin yanı sıra meyve suyu, su, enerji ve sporcu içecekleri, buzlu çay ve çaydan oluşan gazsız içecekler kategorisinde de zengin bir ürün portföyü sunuyor.
     CCİ'nin hisseleri İstanbul Menkul Kıymetler Borsası'nda "CCOLA" sembolü ile işlem görüyor.
    
    
    

Bu haberi 168 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir