Citigroup Finansal Analisti Emre İzgi: -"(Türk bankaları) Toplam kaydedilen karlara bakınca 2.…

  • Yazı boyutu
Citigroup Finansal Analisti Emre İzgi: 
  -"(Türk bankaları) Toplam kaydedilen karlara bakınca 2.…

Citigroup Finansal Analisti Emre İzgi: -"(Türk bankaları) Toplam kaydedilen karlara bakınca 2. çeyrekte karlarda yüzde 3'lük bir gerileme gerçekleşebilir"

Gökhan Kurtaran - Citigroup'un Türk bankalarına dair değerlendirme raporunda, 2012 yılı 2. çeyrek itibariyle bankaların toplamda bir önceki çeyreğe kıyasla toplam karlılıklarında ortalama yüzde 3 oranında bir gerilemenin gerçekleşebileceği belirtildi.
     Karlılıkta düşüş beklentisi ile ilgili olarak AA muhabirinin sorularını yanıtlayan Citigroup Finansal Analisti Emre İzgi, şunları kaydetti:
     "Toplam kaydedilen karlara bakınca 2. çeyrekte karlarda yüzde 3'lük bir gerileme gerçekleşebilir. Operasyonel olarak daha güçlü bir çeyrek ortaya çıktı. Çeyreksel bazda karların düşmesinin sebebi bazı spesifik koşullardan kaynaklanıyor. Karlılıkta düşüş operasyenel olarak değil, daha çok temettü gelirlerinin zamanlamasının birinci çeyrekte yoğunlaşıyor olması ve ticari zararların olması gibi sebeplerden dolayı."
     Türk bankacılık sektöründe birinci çeyrek kredi büyümelerinin ve mevduat büyümelerinin düşük seyrettiğini belirtildiği raporda, ikinci çeyrek itibariyle daha güçlü büyümenin olduğu ifade edildi. İzgi,"Kredi ve mevduat alanında kayda değer bir toparlanma oldu ikinci çeyrekte, bu önemli bir gelişme" dedi.
     İzgi, Türk bankacılık sektöründe, 2012 yılında kredi genişlemesinde yıllık bazda yüzde 15-16 bandında bir büyüme beklediklerini bildirdi.
     Yılın toplamında bankacılık sektörü karlılık beklentisini paylaşan İzgi, "Toplam yıl için beklentim karın 2011'e kıyasla, kayda değer bir artış göstermemesi yönünde. Merkez Bankası'nın atacağı, sektörü destekleyici adımlar, bunu pozitif yönde etkileyebilir. Bizim genel beklentimiz karlarda bir değişiklik olmaması yönünde" şeklinde konuştu.
    
    

Bu haberi 179 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir