Citi'nin Makro Görümüm Türkiye Raporu...

  • Yazı boyutu
Citi'nin Makro Görümüm Türkiye Raporu...

Raporda küresel ekonomik belirsizlik nedeniyle uluslararası yatırımcıların Türkiye konusunda temkinli olduğu belirtildi

CitiGroup'un "Yatırımcılar tetikte bekliyor" başlığı ile yayımlandığı Makro Görümüm Türkiye Raporu'nda küresel ekonomik belirsizlik nedeniyle uluslararası yatırımcıların Türkiye konusunda temkinli olduğu belirtildi.
     Citi analistlerinin Londra'da 11-15 Haziran tarihleri arasında 15 yatırımcı ile görüştüğü ve bu görüşmelerin sonucunda, Türkiye'de varlıkların bu zaman kadar göreceli olarak daha iyi görünüm sergilemesiyle birlikte, yatırımcıların -Türkiye'de yatırım konusunda- daha istekli olmasını bekledikleri ifade edildi.
     Raporda, yatırımcıların, Avro Bölgesi borç krizi ve Yunanistan'daki önemli liderlik seçimi sebebiyle de dikkatlerinin dağınık olduğu belirtildi. Raporda, yatırımcılarla yapılan görüşmeler sonunda, yatırımcıların ocak sonu itibariyle iyimser ruh hallerinin tam tersi bir ruh haline sahip oldukları belirtildi. Citi analistlerinin görüştüğü yatırımcıların özellikle küresel ekonomik büyüme konusundaki artan endişeleri olduğu, yatırımcıların likidite bazlı tedbirlere olan inancının ortadan kalktığı ifade edildi.
     Raporda şu ifadelere yer verildi:
     "Yaptığımız görüşmeler sonucunda yatırımcıların süregelen Avro Bölgesi endişeleri ve Türkiye'nin bazı belirli etmenleri sebebiyle, Türk varlıklarına olan inancının eksildiği izlenimi oluştu. Dış dengeleme konusundaki belirsizlikler ve isteğe bağlı parasal politikalar, yatırımcıların çekincelerini oluşturan başlıca sebeplerdir."
     Raporda, yatırımcılardan birinin, "Türkiye bir 5-5-5 ekonomisi olmak istiyordu. Yüzde 5 büyüme, yüzde 5 enflasyon ve gayri safi milli hasılanın yüzde 5'i oranında cari açık. Bunu yerine, şu anda bir 3-7-8 tipi ekonomi görüyoruz" şeklinde görüşlerini ifade ettiği kaydedildi. Raporda, "Türkiye'de karlılığın yüksek olduğu yönündeki algı ile ilgili olarak, yatırımcıların Türkiye'de kazancın çekici olduğu yönünde hemfikir olmasına rağmen, küresel ekonomideki belirsizlikler ve yüksek dış finansman gereksinimi nedeniyle liradaki ani hareketler de göz ardı edilemez" ifadeleri kullanıldı.


Bu haberi 141 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir