Çinliler Isparta'ya pil fabrikası kuracak

  • Yazı boyutu
Çinliler Isparta'ya pil fabrikası kuracak

Belediye Başkanı Günaydın:"Dev yatırımın fabrika binası Eğirdir yolunda 50 bin metrekarelik alanda Isparta Belediyesi tarafından yapılacak"

Isparta'da, belediye ve Çin'in Hebei Eyaleti Xingtai Belediyesi ortaklığıyla elektrikli araçlar için lityum pil üretimi yapılacak fabrika kurulacağı bildirildi.
     Belediye Başkanı Yusuf Ziya Günaydın, gazetecilere yaptığı açıklamada, Çin'in Xingtai Belediyesi ile yürütülen görüşmeler sonucu kente lityum pil fabrikası kuracaklarını söyledi.
     Fabrika için Isparta Gül Limited Şirketi'ni kurduklarını kaydeden Günaydın, yüzde 51'i Isparta Belediyesi'ne ait şirketin yüzde 49 hissesinin de Çinli ortaklara ait olacağını ifade etti.
     Günaydın, Çin'deki büyük pil yatırımcılarının şirkete katılımının sağlandığını vurgulayarak, "Dev yatırımın fabrika binası Eğirdir yolundaki 50 bin metrekarelik alanda Isparta Belediyesi tarafından yapılacak. Altyapı ve fizibilite çalışmalarına başladık. Fabrikanın teknolojik kısmını ise Çinli girişimciler karşılayacak" dedi.
     Günaydın, Isparta Belediyesi ve Çin ortaklığındaki şirketin üretim anlamında ilk yatırımını lityum pil, elektrikli araç ve motosiklet üzerine yapacağını kaydetti.
     Ekim ayında Çin'e gideceğini ve lityum pil fabrikasına ilişkin tüm anlaşmaların yapılacağını, imzaların atılacağını bildiren Günaydın, tüm bu sürecin devlet gözetimi ve koordinasyonunda gerçekleştirileceğini anlattı.
    
    
    


Bu haberi 478 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir