Çin yeni bir ihracat endeksi hazırlayacak

  • Yazı boyutu
Çin yeni bir ihracat endeksi hazırlayacak

Çin ülkenin 2-3 aylık dış ticaret eğilimlerini tahmin edebilmek için yeni bir dış ticaret endeksi hazırlayacak.

     Yeniden hazırlanacak dış ticaret endeksinde yeni ihracat talepleri, ihracat müdürleri güven endeksi ve 10 farklı alanda alt endeksler oluşturulacak.
     Yetkililer yeni hazırlanan endeksle birlikte hükümetin makro ekonomik politikaları için bir temel oluşacağını ve ihracat şirketlerine iş stratejileri oluşturma anlamında bazı referanslar sağlayacağını düşünüyor.
     Çin Gümrük İdaresi bu endeksleri oluşturmadan önce 2 bin kuruluşa anket gönderecek, bu kuruluşlar 255 bin ihracat şirketinin bulunduğu bir havuzdan seçilecek.
     Çin'de son aylarda Batı'daki ekonomik sorunlar, artan iş gücü maliyetleri ve hammadde fiyatları nedeniyle dış ticarette yavaşlama görülmeye başlamıştı.
     Ülkede yılın ilk 5 ayında Çin'in dış ticareti yüzde 7,7 artarak 1,51 trilyon dolara yükselmişti ancak geçen yılın aynı dönemindeki yüzde 27,4'lük artışa göre büyük ölçüde yavaşlamıştı.
    
    
    


Bu haberi 195 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir