Çin, Tacikistan'a 1 milyar dolarlık kaynak sağlayacak

  • Yazı boyutu
Çin, Tacikistan'a 1 milyar dolarlık kaynak sağlayacak

Çin, Tacikistan'a 1 milyar dolarlık kaynak sağlayacak

Çin'in hibe, teknik yardım ve imtiyazlı kredi şeklinde Tacikistan'a 1 milyar dolarlık kaynak ayırması konusunda mutabakat sağlandığı bildirildi.
     Tacikistan Cumhurbaşkanlığı Basın Bürosundan yapılan açıklamada, Cumhurbaşkanı İmamali Rahman'ın 1-7 Haziran tarihlerinde Çin'e yaptığı bu ziyaret sırasında, bu ülkenin Tacikistan'a 1 milyar dolar miktarında imtiyazlı kredi, hibe ve teknik yardımda bulunması konusunda mutabakat sağlandığı kaydedildi.
     Açıklamada, Cumhurbaşkanı Rahman'ın Çin'deki temasları çerçevesinde, iki ülke arasında ticari, ekonomik, sanayi, ulaşım, komünikasyon ve enerji alanlarındaki işbirliği ile Çinli şirketlerin Tacikistan'da iş yapmasına ilişkin 10'dan fazla anlaşmanın imzalandığı kaydedildi.
     Bu çerçevede, Çin İnşaat Malzemeleri Ulusal Şirketi ile Tacikistan'ın Talko şirketi arasında, Tacikistan'ın güneyindeki Şehritus ilçesinde toplam proje tutarı 600 milyon dolarlık yıllık 3 milyon ton kapasiteli çimento fabrikasının kurulmasına ilişkin mutabakat sağlandığı belirtilirken, taraflar arasında sağlanan diğer anlaşmaya göre ise başkent Duşanbe'de kurulması öngörülen termik santralinin de Çin sermayesi ile malileştirileceği ifade edildi.
     1 Haziran'da Çin resmi ziyaretine başlayan Cumhurbaşkanı Rahman'a, Dışişleri Bakanı Hamrahan Zarifi, Maliye Bakanı Safarali Nacmiddinov, Enerji ve Sanayi Bakanı Gul Şerali, Mülk ve Yatırımlar Devlet Komitesi Başkanı Davlatali Saidov, Cumhurbaşkanı'nın siyasi konulardaki Başdanışmanı Erkin Rahmatullayev ve diğer üst düzey Tacik yöneticiler eşlik ederken, bu ziyaret sırasında Çin'in çeşitli eyaletlerinde yerli işadamlarıyla görüşen Rahman, Çin Devlet Başkanı Hu Cinato ve diğer üst düzey Çinli yöneticilerle bir araya gelerek, iki ülke arasındaki işbirliğinin geliştirilmesini öngören çeşitli ikili anlaşmaları imzaladı.
     Bilindiği gibi, iki ülke arasındaki dış ticaret hacmi 2011 yılında 3,5 düşüşle 661 milyon doları oluştururken, Tacikistan'daki bir çok ticari ve yatırım projelerini sürdüren Çin, bu ülkeye en fazla kredi veren ülke durumunda...
    
    
    

Bu haberi 146 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir