Çin, nükleer enerjide yüzde 20 büyüme hedefliyor

  • Yazı boyutu
Çin, nükleer enerjide yüzde 20 büyüme hedefliyor

Çin, nükleer enerjide yüzde 20 büyüme hedefliyor

Çin, kurulu nükleer enerji kapasitesini yüzde 20 artırmayı hedeflediğini duyurdu.
     Milli Kalkınma ve Reform Komisyonu raporuna göre, ülkenin 2013'te nükleer kapasitesine 3,24 gigavat daha ekleyeceği belirtildi. Ülkede geçen ekim ayında hazırlanan enerji raporuna göre hali hazırda 12,54 gigavat kapasitesinde 15 tane nükleer santral bulunuyor.
     Çin Guangdong Nükleer Enerji Grubu Başkanı Hı Yü, Çin'in şu anda inşa aşamasında 30 ünitesinin daha olduğunun altını çizerek, bunların da mevcut kapasiteye 32,81 gigavat ekleyeceğini söyledi.
     Çin'de nükleer enerji santrallerinin birçoğu Japonya'da mart 2011'de meydana gelen Fukişima nükleer felaketinden sonra durdurulmuş ve denetimler sıklaştırılmıştı.
     Ülkenin doğusundaki Şandong eyaletinde ocak ayında 3 milyar yüenlik (yaklaşık 476 milyon ABD doları) nükleer enerji projesi başlatan ülke, bu projeyle yüksek sıcaklıkta gaz soğutmalı olacak dördüncü nesil özelliklere sahip dünyanın ilk reaktörü olacak ve ticari amaçlarla kullanacak.
     Yapılacak yeni santralin 2017'nin sonunda bitmesi planlanırken, bu projenin 200 megavat enerji üretim kapasitesi olacak.
     Ülkede geçen yıl açıklanan enerji raporuna göre, Çin'in toplam enerji üretiminin yüzde 1,8'i nükleer enerjiden. Bu rakam küresel ölçekte ise yüzde 14 civarında.
    
    

Bu haberi 97 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir