Çin Merkez Bankası Başkanı Cou'nun açıklamaları (2) -Çin "ihtiyatlı para politikasını" sürdürecek…

  • Yazı boyutu
Çin Merkez Bankası Başkanı Cou'nun açıklamaları (2)
  -Çin "ihtiyatlı para politikasını" sürdürecek…

Çin Merkez Bankası Başkanı Cou'nun açıklamaları (2) -Çin "ihtiyatlı para politikasını" sürdürecek -Başkan değişse de politikalar değişmeyecek

Çin Merkez Bankası Başkanı Cou Şiaoçuan, 2013'te ülkenin para politikasının "ihtiyatlı ve nötr" olacağını söyledi.
     Başkent Pekin'de süren 12'nci Ulusal Halk Kongresi toplantıları sürerken gazetecilerle biraraya gelen Cou, Çin'in geniş para arzını (M2) yüzde 13 seviyelerinde tutacağını hatırlattı ve bunun hükümetin stabil tüketici fiyatlarına verdiği önemi belirttiğini kaydetti.
     Cou, ayrıca M2 büyüme hedefinin para politikasının "ihtiyatlı ve nötr" kalacağı anlamına geldiğini söyleyerek, "M2 büyümesini uygun seviyede tuttuğumuz sürece, tüketici fiyatlarında büyük bir artış olmayacak" diye konuştu.
     Çin 2008'de küresel finans kriziyle mücadele edebilmek için nispeten para politikasında gevşemeye gitmişti. Ülkede 2010'un sonunda ekonomi toparlanmaya başladıktan sonra Çin para politikasını tekrar ihtiyatlı hale getirmeye başladı.
     Cou, para politikalarının emlak fiyatlarını soğutacağını hatta gelecekte güçlendireceğini belirtti.
     Emlak konusuyla ilgili, özel faiz oranları, ödeme oranlarının aşağı çekilmesi gibi önlemler alındığını kaydeden Cou, bunların tüm para politikasının dışında yapısal politikalar olduğuna dikkati çekti.
    
     -"Kim gelirse gelsin istikrarı korur"-
    
     Cou, gazetecilerin üçüncü dönemde de merkez bankasının başında kalıp kalmayacağını sorması üzerine net bir cevap vermeyerek, "Bu soruyu yanıtlayacak uygun konumda değilim, ancak bu ana kadar konuyla ilgili de bir fikrim yok" şeklinde konuştu.
     Merkez Bankası Başkanı Cou, Merkez Bankasının başına ileride kim gelirse gelsin, "iyi politikaları, istikrarı ve sürekliliği" koruyacağının altını çizdi.
     Çin Merkez Bankası Başkan Yardımcısı Pan Gongşıng da, "Çin bankalarında gerek tahsili gecikmiş krediler ve gerekse tahsili gecikmiş kredilerin oranlaması açısından son derece düşük bir seviyede seyredildiğini" kaydetti.
     Halen Çin bankalarında tahsili gecikmiş kredi oranının 50 milyar yüenden (yaklaşık 14,5 milyar TL) az olduğunu söyleyen Pan, bankalardaki tahsili gecikmiş kredi oranının yüzde 0,95 gibi düşük bir seviyede olduğunu söyledi.
     Pan, "Çin bankalarının genel olarak varlık kalitesinin iyi durumda olduğunu" söyleyerek "Bazı dönemsel dalgalanmaların normal olduğunu" savundu.
     Çin bankalarının son yıllardaki kar artışına dikkati çeken Pan, "Bankalar, kar yeteneği ve risk yönetimi gibi konulardaki iyi durumunu istikrarlı bir şekilde sürdürecek ve yatırım cazibesini koruyacak" diye konuştu.
     (Bitti)
    
    
    

Bu haberi 123 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir